Megrendelés

Beköszöntő (KBJ, 2024/2.)

A polgári jogi judikatúra jelentős részét a kárfelelősséggel, kártérítéssel kapcsolatos ügyek teszik ki. Nem meglepő tehát, hogy ha a biztosítási jogról esik szó, hajlamosak vagyunk rögtön kárügyekre gondolni. Ezért reméljük, hogy mostani számunk üdítő változatosságot kínál olvasóinknak azzal, hogy benne két kitűnő, a biztosítási szerződés lényeges kérdéseit érintő tanulmányt olvashatnak. Szabó Klára írása egy régi, de a Kúria aktuális gyakorlatában többször is felmerülő kérdést, a biztosítási esemény definíciója és a kizárás kapcsolatát elemzi. Itt különösen figyelemre méltó, hogy míg a régi Ptk.-hoz kötődő bírósági gyakorlat a problémát többnyire onnan közelítette meg, nem minősülnek-e a kizárási klauzulák a szigorú normatív mentesülési feltételek kijátszásának, addig a mai kúriai szemlélet a problémát a szerződési szabadság liberálisabb felefogásából kiindulva a kérdéskör egyes részelemeinek értelmezésével kívánja megoldani. A cikk foglalkozik azzal, hogy a kizárási klauzulák a biztosítási szerződésben vajon nem a kockázati kör meghatározást kiegészítő szabálynak tekintendők-e, részletesen elemzi, hogy ebben a körben kinek mit kell bizonyítania, a bizonyítás szempontjából ki tekintendő érdekeltnek, valamint, hogy a kármegelőzési és kárenyhítése kötelezettség megszegése milyen feltételekkel vezethet a biztosító mentesüléséhez. A cikk hasznos betekintést nyújt a biztosítási pereket vivő kollégák számára abban, hogyan gondolkodik a Kúria ezekről a kérdésekről.

Nem kevésbé érdekfeszítő Matovics Rúben többszörös biztosításról szóló tanulmánya, amely meglepetéssel szolgál mindazok számára, akik úgy gondolják, hogy a probléma a túlbiztosítás tilalmának aspektusából igen egyszerűen megoldható, tehát nem érdemel sok szót. A szerző igen alapos munkájában arról győz meg bennünket, hogy valójában egy bonyolult, többfelé ágazó kérdésről van szó, amely feltétlenül érdemes a mélyebb elemzésre még akkor is, ha az ilyen jogesetek száma a bírói gyakorlatban nem túl nagy.

A Kártérítési és Biztosítási Jog folyóirat Szerkesztőbizottsága megrendülten búcsúzik Dr. Csurgó Ottótól, majd mindig mosolygós, derűs arcát nem feledjük.

A Szerkesztőség ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére