Fizessen elő a Közjogi Szemlére!
Előfizetés2010. március 26-án a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Alkotmányjogi Tanszéke szervezésében sor került a közjogi tudományos diákkörök első országos találkozójára. A szimulált képviselő-testületi ülés keretében zajló verseny résztvevői az ország számos pontjáról érkeztek, így a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Kar, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar, a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kar, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar és a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói képviseltették magukat 4-6 fős csapatokkal.
A részt vevő karok előzetesen megkapták a Közgyűlés Szervezeti és Működési Szabályzatát, valamint az ülés napirendi pontjait, azonban az, hogy előterjesztői, bizottsági (pénzügyi, költségvetési; oktatási, kulturális és szociális; jogi, ügyrendi és kisebbségi), támogatói, vagy ellenzői pozíciót fognak betölteni a Közgyűlésben csak a helyszínen, a sorsolást követően derült ki. Az ülés során a felszólalások egymásutániságát a jelentkezések gyorsasága befolyásolta.
Dr. Berke Gyula, a PTE ÁJK dékánjának köszöntőjét követően 11 órakor kezdetét vette a megmérettetés, melyen "Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának" testületi ülését a jegyző (Dr. Smuk Péter, SZE-ÁJK egyetemi docens) közreműködésével a polgármester (Dr. Tilk Péter, PTE-ÁJK egyetemi docens) nyitotta meg.
A napirendi pontok sorrendjének megszavazását követően a polgármester megállapította, hogy az első napirendi pontként "A szegregáció megszüntetése Pécs Megyei Jogú Város közoktatási rendszerében" című előterjesztés, másodikként "Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának a szociális kártya bevezetéséről szóló rendelettervezete", zárásképpen pedig "A grafiti elleni hatékonyabb védekezésről szóló határozati javaslat" kerül megtárgyalásra.
Az egyes napirendi pontok megnyitása után lehetőség nyílt arra, hogy a képviselők ténybeli kérdéseket intézzenek az előterjesztők irányába, akiknek rövid, egzakt formában kellett válaszolniuk. Ezt követően az előterjesztői álláspontok ismertetésére került sor, melynek során számos szakmai, tudományos, társadalmi érv hangzott el az adott javaslatokkal kapcsolatban. Külön érdekessége volt az ülés e szakaszának, hogy az előterjesztői minőségben fellépő csapatok nem minden esetben támogatták saját álláspontjukat, hanem inkább széles körű szakmai, konstruktív vitára bocsátották volna azt. A csapatok között hatalmas versengés folyt azért, hogy minél előbb kifejezésre juttathassák ellenzői vagy támogatói pozíciójukból fakadó álláspontjaikat a kérdéses javaslatokkal kapcsolatban. Az érdemi vitát követték a zárszók, melyekben az előterjesztők és a bizottságok saját jogon, valamint azok a képviselők szólalhattak fel, akik félreértést szerettek volna tisztázni. A zárszók végeztével a polgármester a napirendi pontokat szavazásra bocsátotta, melyen az első napirend elfogadásra, míg a második és harmadik napirendi pont elutasításra került.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás