A járványügyi helyzet jelenlegi állása nem indokolta tovább a veszélyhelyzet fenntartását, ezért a kihirdetését követő napon (2020. június 18-án) hatályba lépett 282/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet a 2020. március 11-én, a 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelettel kihirdetett, az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető, tömeges megbetegedést okozó humán járvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzetet megszüntette.
Miután a járvány - vakcina hiányában - nem szűnt meg, sőt újabb hullámától továbbra is tartani kell, olyan jogszabályi rendelkezéseket kellett hozni, melyek a veszélyhelyzet megszűnése után, de a tényleges járványügyi fenyegetettség fennállása alatt, sőt, egy esetleg hirtelen fellobbanó járvány vagy járványügyi góc kialakulása mellett is lehetővé teszik a gazdasági tevékenység folytatását, a jogi személyek további működését.
Ezért az előző (2020/4 és 2020/6) számban már bizonyos részeiben ismertetett, jogi személyeket érintő normákra nézve a rendkívüli helyzetben is hosszabb távon alkalmazható átmeneti szabályokat kellett megfogalmazni. Erre vállalkozott a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: átmeneti törvény).
Az átmeneti törvénynek az alábbiakban tárgyalandó paragrafusai a 408. § (1) bekezdése értelmében a veszélyhelyzet megszűnésekor lépnek hatályba. Az átmeneti törvény áttanulmányozása, és előírásainak a korábbi rendeleti kormányzás során hozott, és a veszélyhelyzet alatt hatályos, vagy azt követő meghatározott ideig hatályban maradó szabályokkal [a 102/2020. (IV. 10.) Korm. rendelettel és a 249/2020. (V. 28.) Korm. rendelettel] történő összevetése eredményeképpen megállapítható, hogy a jogalkotó összeválogatta a legfontosabb rendeleti normákat, és azokra nézve fogalmazott meg törvényi magatartásszabályokat. Ezek azok a jogi előírások, amelyek a járvány folytán bekövetkezett rendkívüli élethelyzetekre adtak megoldásokat, melyek a jogi személyek, azok szervei működését, a testületi döntéshozatalt, az egyes cégjogi eljárások és a fizetésképtelenségi szabályok rendkívüli körülmények közötti alkalmazását tették lehetővé.
Ezeket a szabályokat egy utaló törvényi előírással a veszélyhelyzet megszűnése utáni különleges járványügyi készültség esetére is hatályban lehetett volna tartani, de az alapvető élethelyzeteket, garanciális jogokat törvényi szinten szabályozó kormányrendeleteket jogalkotási és alkotmányos megfontolások figyelembevétele mellett helyesebb volt inkább törvényi szabályozással - újra - megfogalmazni, az esetleg indokolt korrekciókat is szem előtt tartva.
Az átmeneti törvény 156. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a Cstv. (az 1991. évi XLIX. tv.) szabályait az átmeneti törvény 156. §-ában meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni akkor, ha a felszámolási eljárás megindítását kezdeményező kérelmet 2020. május 28. napját követően nyújtották be.
A (3)-(4) bekezdés lényegében (apróbb szövegpontosításokkal) a Céghírnök előző[1] számában ismertetettekkel azonos rendelkezéseket tartalmaz azzal, hogy e szabályozás a 2020. december 31-éig, a Cstv. 27. § (2) bekezdés a) és b) pontja alapján benyújtott felszámolási kérelmekre irányadó.
Kimondja az átmeneti törvény 156. § (5) bekezdése azt is, hogy a fenti felszámolási kérelmeket a Pp.-ben és a Cstv.-ben meghatározott okokon túlmenően érdemi vizsgálat nélkül visszautasítja a bíróság akkor is, ha azok nem felelnek meg az átmeneti törvény 156. § (3) vagy (4) bekezdésében megfogalmazott feltételeknek.
Előző számunkban[2] foglalkoztunk azzal is, hogy a jogutód nélküli megszüntetés és a kényszertörlés normáit a veszélyhelyzet fennállása alatt (2020. október 31-ig) milyen, a Ctv. általános szabályaitól eltérő rend szerint kell alkalmazni. A törvényességi felügyeleti eljárásban gyakran alkalmazott intézkedésnek, a megszűntnek nyilvánításnak a tilalma, továbbá a kényszertörlési eljárásoknak a 249/2020. (V. 28.) Korm. rendelet rendelkezése folytán hivatalból bekövetkező felfüggesztődése, és a kényszertörlési eljárásoknak a mentesülés ideiglenes megnyitásával történő visszafordíthatóvá tétele igényelte azt, hogy az átmeneti szabályok meghatározására törvényi szinten sor kerüljön a veszélyhelyzet elmúltával is.
[Igaz, hogy e szabályozás nem volt annyira sürgető, mint a felszámolás eltérő normáinál, mivel a 249/2020.(V. 28.) Korm. rendelet egy későbbi határidőt, 2020. október 31-ét határozta meg a hatályban maradás végső időpontjaként, azonban a helyzet törvényi szintű jogalkotói rendezése itt is indokolt volt.]
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás