Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Kocsis Miklós: Alkotmánybírósági döntés a bírák kötelező felmentésének alkotmányellenességéről (KJSZ, 2012/3., 50. o.)

Az Alkotmánybíróság - alkotmányjogi panaszok alapján eljárva - 33/2012. (VII. 17.) AB határozatban alaptörvény-ellenesnek nyilvánította, és hatálybalépésük napjára visszaható hatállyal, azaz 2012. január 1-jével megsemmisítette a nyugdíjkorhatárt elérő bírák kötelező felmentését előíró, a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvényben (a továbbiakban: Bjt.) található rendelkezéseket.

A vizsgált rendelkezések alapján - a korábban generálisan alkalmazandó 70. életévhez képest - a "rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt" 2012. január 1. előtt betöltő bírákat 2012. június 30-ig, a felső korhatárt 2012-ben elérő bírákat pedig 2012. december 31-ig fel kell menteni; ennek alapján az új felső korhatár a bíró születési évétől függően a 62. és a 65. életév között állapítandó meg.

Az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszok vizsgálata során az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 26. § (2) bekezdésében foglalt feltételrendszer kapcsán jelentős, más ügyekben is alkalmazandó megállapításokat fogalmazott meg. Kifejtette, hogy álláspontja szerint nem támasztható az Abtv. 26. § (2) bekezdése szerinti panasz benyújtásának feltételeként olyan jogorvoslat kimerítésének követelménye, amely - a vonatkozó jogi szabályozásból következően - nem alkalmas arra, hogy a panaszos jogsérelmét orvosolja. Alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybíróság szerint az élhet, akinek Alaptörvényben biztosított jogát az egyedi ügyben alkalmazott, illetőleg hatályosuló jogszabályi rendelkezés sérti. Azaz a panasz befogadhatóságának feltétele az érintettség, nevezetesen az, hogy a panaszos által alaptörvény-ellenesnek ítélt jogszabály a panaszos személyét, konkrét jogviszonyát közvetlenül és ténylegesen, aktuálisan érintő rendelkezést állapít meg, s ennek következtében a panaszos alapjogai sérülnek. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az érintettség abban az esetben is megállapítható, ha jogszabály alkalmazására, érvényesítésére szolgáló cselekmények még nem történtek, de jogszabály erejénél fogva olyan jogi helyzet keletkezett, amelyből egyértelműen következik, hogy a panaszolt jogsérelem közvetlenül belátható időn belül kényszerítően bekövetkezik. Erre tekintettel az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a befogadhatóság szempontjából releváns érintettség a panaszosok oldalán fennáll, ezért a panaszokat befogadta és érdemben bírálta el.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére