Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Szijártó M. István: Péter László, a rendi alkotmányosság és a kései rendiség historiográfiája (KJSZ, 2015/3., 26-29. o.)

A múlt káoszával szembesülve a történész értelmezéseket alkot. Ezek aszerint minősíthetők, hogy aktuálisan hasznosak-e a megismerésben, és ezen nem a történészi értelmezés létrejöttének, hanem a történeti munka befogadásának "itt és most"-ját értem. A történeti munka akkor hasznos, ha olvasója számára érthetővé tesz korábban kusza összefüggéseket, a fejében átlátható rendbe rendezi az ismeretek korábbi összevisszaságát. Ha tehát hozzájárul a Niklas Luhman-i komplexitásredukcióhoz, amely szerinte a társadalmi rendszerek feladata lenne.

Amikor Péter László az 1867. évi kiegyezést nem (anakronisztikusan) Ausztria és Magyarország kiegyezéseként, és nem is (marxista megközelítést érvényesítve) a két "birodalomfél uralkodó osztálya", "az osztrák-német polgárság" és "a magyar nagy- és középbirtokos osztály"[1] érdekeinek érvényesítéseként interpretálta, hanem - a kor önmegértéséhez, az akkori cselekvők tapasztalataihoz, saját tetteikről alkotott reprezentációjához visszanyúlva - király és nemzet kiegyezéseként értelmezte,[2] akkor a historista és szellemtörténeti előzményekre visszatekintő, de végül csak az 1970-es évektől előtérbe kerülő kultúrtörténeti felfogások közös szemléleti magjának tekinthető megközelítésmódot[3] alkalmazta. Még akkor is így van ez, ha - ahogy ismertem - Péter Lászlótól mi sem állt távolabb, mint az említett kultúrtörténeti hullám ismeretelméleti kísérője, a posztmodern felfogás.

De akár egy aktuális avantgárd megközelítés lenyomatát látjuk a kiegyezés jelzett, a nyolcvanas évek közepén született értelmezésében, akár - lenéző rosszindulattal - úgy fogalmazunk, hogy mindössze annyi történt, hogy Péter László alapvetően 19. századi szemlélete egy pillanatban ismét up-to-date lett, akár így, akár úgy, de az bizonyos, hogy instrumentálisan felfogott hasznossága okán ez a tanulmány a történeti tudás termelésének sikeres példája, mert rá tudott például arra mutatni, hogy az osztrák-magyar dualizmus a magyar király és a magyar rendek dualizmusából, vagyis a rendi dualizmusból nőtt ki.[4] Ha az 1867. évi kiegyezést így értelmezzük, vele kapcsolatban megérthetünk olyan dolgokat, amelyek egyébiránt homályban maradnának előttünk. (Ami persze nem jelenti azt, hogy más értelmezések más pontok megértésében ne bizonyulhatnának hasznosabb eszköznek.)

A rendi alkotmányosság

Péter László a történeti cselekvők saját tetteikről alkotott felfogásához igazodva tehát a reformkor rendi politizálásából, a diaetalis tractatus hagyományából vezeti le, teszi a korábbinál könnyebben megérthetővé a kiegyezést. Előbb egyetemi hallgatóként, majd a 18. század kezdő kutatójaként a rendi politikának Péter László által megrajzolt képéből,[5] illetve az általa ajánlott majd’ száz év előtti jogtörténeti munkákból (elsősorban Ereky István és Kérészy Zoltán műveiből[6]) kiolvasható kerek képből indultam ki akkor, amikor a 18. századi rendiség intézményeit, a vármegyéket és elsősorban az országgyűlést vizsgáltam.

A magyar rendiség itt struktúraként jelent meg a 19. század elejére vetítve, hisz kiindulópontként szolgált a századot kutató történész számára: első lépés nemcsak kronologikusan, hanem logikailag is a rendiség struktúrája, működése volt, majd ehhez képest jöttek a 19. századi változtatási kísérletek és a változások. Nyilvánvaló, hogy a rendiség történetisége helyett ősi mivolta volt hangsúlyos. Az "ősi alkotmány" tehát nemcsak a kortársaknak volt avita constitutio, hanem a 19. századdal foglalkozó történészek számára is az maradt, hiszen időtlen struktúraként érzékelték. Magam ebbe a képbe illesztve próbáltam hosszú évekig elhelyezni mindazon információkat, amelyeket a 18. századról kezdtem összegyűjteni, és nemcsak fáradságos, de kifejezetten fájdalmas folyamat volt ezt darabonként teljesen lebontanom, mert fokozatosan rá kellett ébrednem arra, hogy nem felel meg a célnak: a 18. századi rendiséget a 18. századdal foglalkozó kutatónak folyamatként és nem struktúraként érdemes megközelítenie.

Egy hosszabb, részint intézmény- és részint társadalomtörténeti vizsgálat eredményeiből amolyan középszintű elméletként azt a hipotézist fogalmaztam végül meg, mely szerint a 18. század második felében a "konfesszionális rendiség" tendenciája átadta a helyét az "alkotmányos rendiségnek". Miután a diéta napirendjéről letűnt a felekezeti kérdés, és helyette az éves adóösszeg és nemesi adómentesség kérdései kerültek a középpontba, egy társadalomtörténeti folyamat eredményeként pedig a bene possessionatus nemesség lett a hangadó a rendiségen belül, akkor, 1764 után egyfajta alkotmányosság követelése került a diétai politika homlokterébe. Éppen ennek részeként, a folyamatosan polarizálódó, egyre kevésbé konszenzusos, egyre inkább konfrontatív politizálás viszonyai között vált meddővé a közjogi sérelmek terméketlen felhánytorgatása, a "sérelmi politika", és ekkor került előtérbe az "ősi alkotmány"-ra való hivatkozás (hogy a kérdéskör azután a "közjogi kérdés" formáját öltve egészen az első világháborúig dominálja a magyar politikát).[7]

- 26/27 -

A "rendi alkotmányosság" tendenciája tehát nem úgy érvényesült, hogy a felekezeti konfliktusok helyett alkotmányos kérdések kerültek a rendi politizálás centrumába, hanem úgy, hogy az olyan központi vitakérdéseket, mint az adózás (egyfelől a hadiadó összegének emelése, másfelől a nemesi adómentesség) és a nemesi felkelés ezzel szorosan összefonódó ügye,[8] alkotmányosként kezdtek értelmezni. Ezt a folyamatot nyilvánvalóan felerősítette és betetőzte II. Józsefnek a teljes társadalmi-politikai rendet érintő gyökeres reformprogramja, amely a - már mondhatjuk így - "rendi alkotmány" egészét kívánta felforgatni, de kezdetei jóval korábbra tehetők. Egyértelműen központi szerepet játszott ebben az átértelmezési folyamatban a felvilágosodás hatása, és döntőnek látszik konkrétan Montesquieu befolyása.[9]

A törvények szelleméről című, 1748-ban megjelent (és mivel a szerző a magyar rendiségről igen pozitívan írt, ezért Magyarországon rendkívül népszerűvé váló) munkája kapcsán terjedt el egyáltalán a jogok és kiváltságok érvényesülő rendszerének alkotmányként való értelmezése. Ahogy Péter László fogalmazott: "Némileg Molière polgárához hasonlóan, aki egy szép napon ráébredt arra, hogy »prózában« beszél, a nemesség Montesquieu-t olvasva fedezte fel, hogy »alkotmánya« van, amely ősi privilégiumait, mentességeit, az ország valamennyi szokását egybefoglalja."[10]

Lassú fejlődés eredményeképpen a 18. század vége felé kezdte betölteni az alkotmány fogalma azt a központi szerepet, amelyet a 19. században mindvégig eljátszott a magyar történelemben. Takáts József Marczali Henrikre hivatkozik, akinek "[...] egy nagyon fontos megjegyzése szerint az ősi alkotmányra hivatkozás politikai nyelvét abban a formában, ahogyan a XIX. század első feléből származó politikai szövegekben találkozunk vele, csak a XVIII. század végétől használták". Korábban ugyanis csak jogokról, kiváltságokról, törvényekről beszélnek, constitutio mint egész felépítmény csak II. József kora óta szerepel (aki ugye az egészet egyben támadta).[11] Magam korábban ugyanilyen értelemben Mezey Barna megállapítását citáltam, hogy a "sarkalatos törvények" kifejezést csak az 1791. évi 10. törvénycikkben váltja fel az "alkotmány",[12] és valóban, Somogy vármegye feldolgozott 18. századi országgyűlési követutasításai közül az 1790. évi volt az első, amely az "alkotmányt" emlegeti.[13] A diéta megnyitásához kötődő, ceremoniális jellegű beszédek - a királyi előterjesztések átnyújtásakor elhangzó kancellári beszédek és rendek nevében elhangzó prímási válaszbeszéd - 18. századi történetének áttekintése pedig 1792-re datálja a constitutio fogalom megjelenését, amikor is Batthyány József hercegprímás jelölte meg az "ősi alkotmány" fenntartását a kezdődő diéta egyik feladataként. 1792. június 3-án pedig Ürményi József személynök alsótáblai üdvözlőbeszéde a diétai naplóban ugyan csak fél oldalas összefoglalást kapott, de ebben már nem kevesebb, mint négy alkalommal szerepel az alkotmány szó.[14]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére