Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Németh Csaba: Az EULEX KOSOVO misszió működése a gyakorlatban1 (KJSZ 2014/3., 54-63. o.)

Alapvetés

A tudományos kutatásnak végső soron a gyakorlati munka alapjául ildomos szolgálnia, hiszen ezáltal nyeri el a szemmel látható eredményét. Másrészről a tudományos kutatásban a kutatási téma gyakorlati aspektusait is be kell mutatni véleményem szerint, már amennyire az adott terület ezt megengedi, tekintettel arra, hogy a jogi valóság és az élet néha különbözik egymástól, a jogi valóság sokszor csak "lohol" az élet történései után. Mégis, a jogi szabályrendszer teszi kiszámíthatóvá a lehetőségeihez mérten sokszínű és olykor akár nem is életszerű életet. Így van ez a nemzetközi poli­tika által átitatott nemzetközi jog területén is, ahonnan jelen dolgozat az Európai Unió egy polgári válságkezelési missziójának működésére kíván bepillantást adni, nevezetesen a Koszovóban működő egyedülálló uniós külpolitikai vállalkozásra. A misszió bemutatására az

- 54/55 -

alapvetésben foglaltakra tekintettel nem elsősorban a jogi környezet értelmezésével és ismertetésével, hanem a misszió működése mindennapi kérdéseinek megválaszolásával kerül sor.

Az alapvető tudnivalók az EULEX KOSOVO misszióról

Az European Union Rule of Law Mission in Kosovo (továbbiakban: EULEX KOSOVO) elnevezésű missziót az Európai Unió Tanácsa indította 2008-ban. A misszió az ún. jogállami missziók közé sorolható, azaz a jogállam valamennyi területén (rendőri terület, vámügy és igazságügy)2 lát el feladatokat.

A misszió alapjául a Tanács 2008/124-es sz. közös akciója3 szolgál, amelyet 2008. február 4-én fogadott el a Tanács. E közös akció megindítását valamennyi EU-tagállam támogatta, egyedül Ciprus élt a konstruktív tartózkodás4 jogintézményével a szavazás során (azaz ő sem kívánta egy esetleges "nem" szavazattal a közös akciót elvetni). Az EULEX KOSOVO misszió tényleges működését csak 2008 decemberében kezdhette meg, míg teljes működőképességét 2009 áprilisában érte el.5 A misszióban öt nem EU-tagállam is részt vesz: Törökország, Svájc, Norvégia, Kanada és az Egyesült Államok.6 A misszió mandátumát többször meghosszabbították már, a legutóbbi döntés7 után a mandátum 2014. június 14-ig tart. A helyi és a nemzetközi kontingenst is összeszámolva nagyságrendileg 2250 fő8 áll az EULEX KOSOVO alkalmazásában, amely egyébként 111 millió eurós éves büdzsével gazdálkodhat. A misszió székhelye Koszovó fővárosában, Pristinában van, vezetője 2013 februárja óta Bernd Borchardt német diplomata, helyettese a francia Joëlle Vachter.9 A misszió az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244 (1999) sz. határozata keretében működik.

A misszió szervezeti felépítése, irányítási rendszere

A misszió eredetileg három komponensből10 állt: egy rendőri, egy igazságügyi és egy vámügyi részből. Jelenlegi struktúrájában a missziónak van egy végrehajtási jellegű jogosítványokkal rendelkező divíziója (executive division) és egy támogató jogosítványokkal bíró diví­ziója (strengthening division). Az executive division 1300 fős személyzetből áll és külön vezetővel rendelkezik. Ez a részleg bizonyos bűncselekmények kapcsán lát el nyomozati, vádhatósági és igazságszolgáltatási feladatokat: ilyenek a háborús bűncselekmények, terrorizmus, szervezett bűnözés és korrupció, vagyonjogi és privatizációs, továbbá más súlyos bűncselekmények. Ennek a részlegnek a jelentősége elviekben csökkenni fog, mert az EULEX KOSOVO célja a végrehajtási jellegű jogosítványok fokozatos átruházása a koszovói hatóságokra.11 Az executive division másik célja a jogállamiság megerősítése Észak-Koszovóban. Az executive divisionban ügyészek, bírák, rendőrök és vámtisztek dolgoznak. A divízió szervezeti egységei: (i) Task Force Mitrovica, (ii) Special Police Department, (iii) Department of Forensic Medicine, (iv) Border/Boundary Department North. A divíziónak a divízió vezetője felé áll fenn jelentéstételi kötelezettsége, aki közvetlenül jelent a misszió vezetőjének.

A támogatási jellegű divízió 250 fős nemzetközi és helyi stábból áll, és ugyancsak külön vezetővel rendelkezik. E divízió feladata a koszovói szervek segítése, hogy azok függetlenül és multietnikus jellegűen, politikai befolyástól mentesen működjenek; e célból mentorálják, tanácsadással segítik és felügyelik a koszovói hatóságokat. A divízió másik prioritása a Belgrád-Pristina- párbeszéd támogatása és az EU feltételek implementálásának támogatása a vízum liberalizáció12 területén. E divízió jogi szakemberekből, rendőrökből, büntetés-végrehajtási szakemberekből és vámtisztekből áll. A divíziónak több egysége van: (i) Advisory Unit on Justice Matters, (ii) Police Strengthening Department, (iii) Correctional Unit. Ezek a szervezeti egységek közvetlenül a divízió fejének jelentenek, aki pedig a misszió vezetője felé tartozik beszámolással.

A missziónak egy vezetője van (Head of Mission), akit egy helyettes segít. A misszió vezetőjének munkáját külön apparátus (Office of the Head of Mission) támogatja. A személyzeti ügyeknek külön vezetője van (Chief of Staff)13, akinek ugyancsak van egy helyettese és egy kisegítő apparátusa (Office of the Chief of Staff). A Chief of Staff-hoz van rendelve a Mission Support Department és a Security and Safety Department.14

A misszió rendelkezik még egy polgári műveleti parancsnokkal (Civilian Operation Commander)15 is, aki a misszióvezető felett áll irányítási szempontból.16 A műveleti parancsnok felettese a Politikai és Biztonsági Bizottság (PSC) és az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.

A misszió működésével kapcsolatos jelentéstétel a gyakorlatban úgy történik, hogy az EULEX KOSOVO Political and Reporting Office elnevezésű szervezeti egysége elkészíti a report tervezetét, amelyet aztán a misszió vezetője és a Chief of Staff jóváhagy. A report ezt követően kerül megküldésre a polgári műveleti parancsnoknak Brüsszelbe. A tagállamok részére a reportot a polgári műveleti parancsnok küldi meg ezután.

Az EULEX KOSOVO-t stratégiai szinten a Tanács, illetve felhatalmazása alapján a PSC irányítja határozatokkal.17 A határozatok meghozatalára egyhangú döntéshozatallal kerül sor.18 A misszió működését a gyakorlatban a PSC irányítja.

Az EULEX Kosovo misszió irányítási struktúrája a következőképp szemléltethető röviden:

- 55/56 -

Az EULEX KOSOVO működésére jelentős hatással van, hogy mind az EU, mind a nemzetközi közösség részéről egyéb szereplők19 is jelen vannak Koszovóban. Az Európai Unió teljes szervezetrendszerét és a nemzetközi közösség koszovói jelenlétét20 a következő oldalon lévő ábrával szemléltetném.

Az EULEX KOSOVO struktúrája földrajzilag a következőképp oszlik meg. A misszió központja Pristinában van, míg képviseletei szerte Koszovóban, ahol szükség van rá. Például EULEX bírák Pristinában, Prizrenben, Peja/Pec-ben, Mitrovice/a-ban, Gijilan/Gnjilanében, Klinaban, Ferizaj/Urosevacban, Gjakova/Djakovicában, Istog/Istokban, Lipjan/Lipljanban, Viti/Vitinában, Decan/Decaniban, Gilgovic/Gilgovacban, Podujeve/Podujevóban dolgoznak a bíróságokon.21 A missziónak továbbá vannak elvileg összekötő irodái,22 szükség szerinti számban, továbbá Brüsszelben egy támogató egysége.23

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére