Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Bárándy Gergely: Törvényalkotási reform a kétharmad elvesztése után, s közvetlenül azelőtt (2014-2018) (KJSZ, 2018/3., 83-88. o.)

1. Jogalkotás a kétharmad birtokában

A 2014-es általános országgyűlési választásokon az akkori kormányzópárt-szövetség a szavazatok 44,87%-át nyerte el, amely a megváltoztatott választási törvények alapján kétharmados többség megszerzését eredményezte az Országgyűlésben.[1] Igaz, ez csupán egyetlen mandátummal sikerült és ennek később óriási jelentősége lett. Az Országgyűlés megalakulása utáni két hónapban - legfőképpen a közelgő önkormányzati választásokat érintő témakörben - rendkívüli aktivitással folytatódott a közjogi rendszer kétharmados többséget igénylő átalakítása. E két hónap jogalkotási folyamatát egy korábbi tanulmányomban elemeztem.[2] Az október 12-én megtartott önkormányzati választás kampányidőszaka miatt az országgyűlési munka marginalizálódott az őszi ülésszak első felében. A választás után - a karácsonyig terjedő időszakban - pedig minden pártnál az önkormányzati ügyek képezték a politikai aktivitás gerincét (képviselő-testületek alakuló ülése, bizottságok felállítása stb.). Az Országgyűlés munkáját is ezek a folyamatok határozták meg. 2014. október 27-én, a választások után, az eredmények ismeretében nyújtotta be a kormány a polgármesterek jogállását is módosító törvényjavaslatát. Az államrend szempontjából jelentős változásokat e jogszabály nem tartalmazott (módosított az összeférhetetlenségi és munkajogi szabályokon, a szabadságra vonatkozó rendelkezéseken, a fegyelmi felelősségen, illetékességi szabályokon, jutalmazáson stb.).[3] Pár nappal később, a november 6-án benyújtott törvényjavaslattal pedig a megválasztott kormánypárti fővárosi főpolgármester hatáskörét szélesítették ki, s részesítették őt miniszteri juttatásokban. Megnehezítettek a kormánypárti többségű fővárosi képviselő-testület feloszlatását is (feles többség helyett négyötödös többséghez kötötték, sőt konjunktív feltételként még a főváros lakosságszámának legalább négyötödét kitevő lakosságszámú fővárosi kerületek polgármestereinek igen szavazatához is), és több ponton enyhítettek az önkormányzati képviselőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokon.[4]

Az elvi probléma nem az, hogy ne lehetne vita tárgya, sőt akár támogatható rendelkezés a fenti törvényjavaslatokban foglalt számos elem. A jogállamiság szempontjából sokkal inkább az az aggályos, hogy a kormánypártok megvárták, miként alakul az önkormányzati választások eredménye, s arra reagálva, saját pozícióikat látva, ezúttal is magukra szabták a törvényeket. Pontosan úgy, ahogyan az önkormányzati választásokra vonatkozó szabályokat is közvetlenül a választás előtt változtatták meg, hozzáigazítva saját, akkori helyzetükhöz.

Két, az államszervezetet érintő, a központi közigazgatást még centrálisabbá tévő törvényjavaslatot nyújtott be a Kormány még az őszi ülésszakban - igaz, ezekről csak a tavaszi ülésszak elején szavazott a Ház. 2011. január 1-jén a területi és államigazgatási szervek integrációjával létrejöttek a megyei és fővárosi kormányhivatalok. De a törvény hatálybalépését követően is számos területi államigazgatási szerv megtartotta önállóságát. Egy 2014-ben, nem sokkal a választások után benyújtott törvényjavaslat azonban a kormányhivatalokba olvasztotta a környezetvédelmi és természetvédelmi felügyelőségeket, a bányakapitányságokat, és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szinten ellátott feladatainak egy részét intéző közigazgatási részegységeket. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnak pedig néhány feladat- és hatáskörét szervezték be a kormányhivatalokba. A törvény 2015. március 1-jén lépett hatályba.[5] A törvényjavaslatot gyorsan ki kellett egészíteni egy másikkal, amelyik a változtatásokat átvezette az ágazati törvényeken. A centralizáció fokát jelzi a változtatások száma: összesen huszonkettő.[6]

A 2014-2018-as ciklus rövid, 2014 tavaszi, és az őszi ülésszaka után cezúrát kell húzni. A 2015 tavaszi ülésszak február 16-án indult, és 22-én a kormánypártok elveszítettek kétharmados többségüket a törvényhozásban. A közjogi jogalkotás területén ez jelentette a fordulópontot.

2. Jogalkotási folyamatok a kétharmados többség elvesztése után

A közjogi átalakítások folyamata a kormánypártok parlamenti kétharmadának elvesztésével ért véget. Az ok egyértelműen azonosítható, mivel - bár már 2013-ban is voltak olyan kormánypárti nyilatkozatok, amelyek szerint a közjogi reform időszaka lezárult - 2014-ben, az ismételten elnyert kétharmados parlamenti többség

- 83/84 -

birtokában, a választási győzelem után közvetlenül, már a tavaszi ülésszak rövid két hónapja alatt jelentős közjogi változásokat fogadott el az Országgyűlés. S bár ez az ütem az őszi ülésszakra - a fent leírt okokból - lelassult, az államrendet, az állami szervezetrendszert is érintő sarkalatos törvények benyújtására ezután is sor került.

2014 végén az egyik - Veszprém Megye 1. számú egyéni választókerületében megválasztott - kormánypárti országgyűlési képviselőt, akkori külügyminisztert megválasztották az Európai Bizottság magyar biztosának, aki ezért 2014. október 30-ai hatállyal lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról. A hagyományosan jobboldalinak számító választókörzetben meglepetésre egy a baloldali ellenzéki pártok által támogatott jelölt nyerte el a mandátumot 2015. február 22-én. Győzelmével megszűnt a kormánypárti kétharmad az Országgyűlésben. A helyzetet "stabilizálta", hogy egy másik kormánypárti képviselő halála miatt a kevesebb, mint két hónappal később (április 12-én) megtartott időközi választáson a radikális jobboldali párt jelöltje megnyerte a választást, így a kormányoldal már kétszavazatnyi távolságra került a kétharmados többségtől. A közjogi változtatásokra való törekvés azonban még kitartott.

2.1. Az egyházügyi törvény

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán több kis egyház is pert nyert azokban az eljárásokban, amelyeket egyházi státusuk elvesztése miatt indítottak, miután a 2010-2014-es parlamenti ciklusban elfogadott egyházügyi törvény megfosztotta őket korábbi jogállásuktól.[7] Ezekután a magyar államot milliárdos nagyságrendű kártérítésre kötelezték. Ezért az igazságügyi miniszter 2015. november 10-én benyújtotta az egyházügyi törvény módosításáról szóló törvényjavaslatát. A benyújtást megelőző ötpárti tárgyalásokon az ellenzéki pártok szóban is és írásban is eljuttatták kritikáikat, módosító javaslataikat a kormányhoz. A benyújtott, majd szavazásra bocsátott verzióba azonban ezekből semmi érdemit nem emelt be a tárca. Az ellenzéki képviselők elmondták a parlamenti vitában is fontosabb módosító javaslataikat és, hogy a benyújtott formájában nem fogják támogatni a javaslatot.[8] A kormány ennek ellenére, érdemi módosítás nélkül bocsátotta zárószavazásra a törvényjavaslatot, amely a kétharmados támogatást nem is kapta meg (2015. december 15-én). Ez a törvény volt a kormány kétharmados szavazások tárgyában elszenvedett első kudarca. Ezzel összefüggésben ki kell emelni, hogy a konszenzus megteremtése és az új szabályozás elfogadása rendkívül indokolt lett volna, mivel a jelenlegi helyzetben továbbra is fennáll az alaptörvénysértő állapot, s az államnak folyamatosan, további milliárdos nagyságrendű kártérítési perekkel kell szembenéznie, egészen addig, ameddig a jogszerűséget helyre nem állítja.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére