Tisztelettel köszöntöm olvasóinkat, megköszönve mindenekelőtt a türelmüket, hiszen a legutóbbi lapszám óta sok idő eltelt, és az érdeklődések, e-mailek alapján egyértelmű, hogy némi bizonytalanság fogalmazódott meg a folyóirattal kapcsolatban. Szeretnék minden kétséget eloszlatni, és egyúttal egy kis magyarázatot is adni arra, hogy - a szokásos, minden tudományos folyóirat életében jelen lévő nehézségeken túl - miért kellett a most kézben tartott példányra többet várni.
A lap alapítói jogait - hosszas mérlegelést és tárgyalásokat követően - 2024-től a Károli Gáspár Református Egyetem gyakorolja, az ORAC Kiadó és az egyetem között létrejött megállapodás eredményeként. Az új tulajdonos azonban nem kívánt változtatni a jól bevált lapkiadási gyakorlaton, így továbbra is az ORAC Kiadó látja el és szervezi a tördelési, nyomdai és terjesztési feladatokat. Ezúton is köszönöm Frank Ádám munkáját, elhivatottságát a szakmai, tudományos folyóiratok gondozása terén, és azt a segítő együttműködést, amely a lap megjelenésének folytonosságát biztosítja.
Nagy örömmel tájékoztatom a Tisztelt Olvasókat, hogy a 2023. évben aktív előfizetéssel rendelkező partnereink a 2024. évi lapszámokat (a jelenlegit és a következőt) ingyenesen kapják kézhez. Továbbra is terveink között szerepel a folyóirat számainak elérhetővé tétele elektronikus úton, ebben - ahogy eddig is - számítunk a SzakcikkAdatbázis támogatására.
Köszönet illeti mindazokat, akik eddig is nagy erőfeszítéseket tettek a lap egyes számainak összeállításában, gondolok itt elsősorban a szerkesztőbizottság tagjaira, Czékmann Zsolt főszerkesztőre, lektorainkra és természetesen szerzőinkre is. Ezúton szeretném biztatni mindazokat, akik publikáláson gondolkodnak, hogy forduljanak hozzánk bizalommal, szívesen fogadjuk a közlésre szánt szakmai és tudományos kéziratokat. Jómagam is arra készülök, hogy az ünnepi, nagyon várt elcsendesedés mellett megpróbálok elmélyülni a hivatásom hétköznapinál mélyebb, tudományos igényű rétegeiben, és reményeim szerint a közeljövőben lehetőségem nyílik arra, hogy személyesen is kísérletet tegyek a folyóirat hasábjainak színesítésére. A lehetőség adott, hiszen e számunkat Torma András professzor úr vitairata nyitja, amely bizonyosan alkalmas a tudományos diskurzus fokozására. Az álhírekkel kapcsolatban a jogi szabályozás válaszai mindenhol lázban tartják a jogalkotót és a jogalkalmazót, de jellemzően csak európai vagy észak-amerikai mintákról hallunk. Üdítő kivétel lesz elolvasni Lendvai Gergely Ferenc cikkét a brazil szabályozásról. A kriptovalutákról is naponta kapjuk a híreket (ember legyen a talpán, aki meg tudja mondani, hogy valósak-e vagy sem, szabályozás ide vagy oda), de az ilyen forrásból származó jövedelmek adózási kérdéseinek vizsgálata hiánypótló jellegű. Jó hírem van azok számára, akik utolsó lapszámunkban olvasták a digitális közadatok sorsával kapcsolatos okfejtést, mert itt a folytatás Fodorné Zagyi Orsolya tollából, aki - reményeink szerint - 2025-ben elkészíti PhD-értekezését.
A digitális átalakulás folyamatosan újabb és újabb definíciós problémákat vet fel. Kezdetben legtöbbször a korábban kikristályosodottnak tűnő, hagyományos fogalmakat kezdte ki, majd folyamatosan újabb és újabb fogalmak bevezetését indukálja a jogi szabályozásba. A megfelelő fogalmak meghatározása már-már művészeti kategória, ugyanakkor folyamatos kísérletezés is egy gyorsan változó világban. A letöltés jogi fogalmával kapcsolatban nem tudom, hogy kiállja-e majd az idők próbáját, de hogy a CAPSLAW Digitális Jogi Műhely és Ungváry Botond tanulmánya sokakból fog valamilyen reflexiót kiváltani, abban biztos vagyok. Ritó Evelin tanulmányában foglaltakat a magam részéről bizonyosan fogom hasznosítani, hiszen az évek óta futó közösségimédia- és helyiközigazgatás-kutatásunk egyik kulcseleme a részvétel, illetve a részvétel eredményességének, tartalmának, döntésekre gyakorolt hatásának vizsgálata. Biztos vagyok benne, hogy más kutatási területeken is kiválóan hasznosíthatók a megfogalmazott megállapítások. Az eHealth témakörét már érintettük korábban természetesen, és a jövőben is szívesen foglalkozunk az egészségügyi szabályozás infokommunikációs jogi kérdéseivel, de Misek János Péter tanulmánya mindenképpen hiánypótlónak tekinthető a telemedicina-szabályozás aktuális vizsgálata területén. Az elmúlt években kialakult gyakorlat alapján szinte kijelenthetjük, hogy nem maradhat lapszám versenyjogi téma nélkül. Németh Erika az EUMSZ 102. cikkének alkalmazását elemzi a tagállami bíróságok gyakorlatában.
Tisztelt Olvasók! Sok szempontból nehéz, mindenképpen mozgalmas évet zárunk, és feltehetően a folyóirat nyomtatott példányait már csak 2025-ben fogják kézhez venni. Ezzel együtt áldott karácsonyt és békés, különösen tudományos eredményekben gazdag új esztendőt kívánok mindannyiuknak! ■
Lábjegyzetek:
[1] A szerző a szerkesztőbizottság elnöke.
Visszaugrás