Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Vincze Attila: András Jakab (szerk.): Die Methoden und theoretische Grundfragen des österreichischen Verfassungsrechts - Eine Einführung für Fortgeschrittene (KJSZ, 2021/4., 85-86. o.)

2021 nyarán jelent meg Jakab András, a Salzburgi Egyetem professzora szerkesztésében az osztrák alkotmányjog elméleti és módszertani alapjait tárgyaló új, 600 oldalas könyv a Verlag Österreich és a Nomos Kiadó gondozásában. A kötet zsánere, stílusa, tartalma és jellege is szokatlan a magyar olvasó számára, ugyanakkor a recenzens örülne, ha több hasonló könyv jelenne meg a magyar piacon is.

A kötet önmeghatározása szerint egy advanced introduction (eine Einführung für Fortgeschrittene), ami nemcsak a magyar, de a német nyelvű piacon is ritka. Az advanced introduction műfaji sajátossága, hogy az adott téma alapvető kérdéseit feszegeti, és ennyiben bevezető jellegű, ugyanakkor ezt azzal az igénnyel teszi, hogy a téma elmélyültebb ismerőinek is nyújtson valami újat, őket is elgondolkodtassa és kimozdítsa az intellektuális komfortzónájukból. Ez nagyon finom egyensúlyozást követel meg az ismeretátadás és a kritikai gondolkodás között. A magyar olvasó általában az előbbihez van szokva, amelyben az ismereteket röviden, nem túl bonyolultan, gyakran pusztán mechanikusan adják át, amellyel a befogadónak nincsen túl sok dolga, csak komolyabb intellektuális befektetés nélkül bemagolni és a vizsgán reprodukálni. Ennek az eredménye természetesen az, hogy a hallgató tételszerűen sajátít el dogmákat, de képtelen azokat elemezni, kiértékelni és kritizálni, mert erre nem készítik fel. Ennek eredménye különböző tanok és tételek primitív, mantraszerű ismételgetése, ami utána kihat a jogi diskurzus és a közjogi viták színvonalára is, amelyekben a kinyilatkoztatások veszik át az érvek helyét. Pontosan ezért jó egy advanced introduction jellegű tankönyv, amely nem az indoktrináció vágyával íródott, hanem azzal a céllal, hogy az ismereteket komplexen, kritikusan es kontextusba ágyazva adja vissza, ami felvértezi az olvasót azzal is, hogy képes legyen egyrészt saját álláspontot kialakítani, másrészt pedig ezt érvekkel megvédeni és alátámasztani. Természtesen a szerzőknek van saját álláspontjuk egyes kérdésekről, és ennek hangot is adnak, ugyanakkor mindezt komoly önreflexióval teszik, ami kifejezetten üdítően hat.

Az interaktív és elgondolkodtató feldolgozást hosszabb idézetek és a fejezetek végén elhelyezett feladatok könnyítik meg még jobban, és egy gyakorlatiasabb képzés alapjául is jól használható esetek segítik az elméleti tudás praktikus hasznosságának érzékeltetését. Ami megint csak a könyv egy újabb erősségére mutat rá: képes ráirányítani az elméleti alapok gyakorlati relevanciájára a figyelmet. Az olvasó, szemben a magyar nyelvű irodalom legtöbb példájával (legalábbis azokkal, amelyekből jelen sorok írójának volt pechje tanulni), amelyek az idegen szavak excesszív akkumulációján és különböző elméleti tantételek lexikonszerű bemutatásán ritkán emelkedtek túl, és amelyek ezáltal a jogelméleti gondolkodástól a legtöbb hallgatót leginkább elriasztják, azt veszi észre, hogy a különböző jogelméleti iskolák és gondolatok tényleges jelentőséggel bírnak az érvelésben, ami végül is a jogászi szakma értelme lenne. Ez különösen erősen köszön vissza az alkotmányértelmezésről írott fejezetben, amely a német-osztrák metodológiai iskola alapjait az amerikai-brit irányzatokkal jól ötvözve mutatja be a jogi diskurzusokban használható érvelést, és az olvasóval azt is láttatja, hogyan lehet ezeket egy tárgyalóteremben, vagy egy bírósági beadvány előkészítése közben a gyakorlatban is hasznosítani.

A kötet maga tíz fejezetre tagolódik és olyan témákkal foglalkozik, amelyekről Jakab András már különböző formában korábban is írt, és akik a szerző tudományos pályáját követik, bizonyos részeket ismerősnek fognak találni (pl. a jogi fogalmakat, az alkotmányértelmezést vagy a közjog és magánjog különbségét tárgyaló fejezetekben). Mindemellett a különböző "konzerveket" nagyon alaposan és láthatóan sok munka befektetésével dolgozta át a szerző, és azokat sikerült organikus egésszé átalakítani, ezért még azoknak is érdekes lehet, akik a korábbi verziókat is ismerik. Ebben ez értelemben egy tényleges magnum opust vehet a kezébe az olvasó, a korábbi majd két évtizedes tudományos pálya összefoglalását adja a kötet.

Az első fejezet a jog fogalmaival és funkcióval foglalkozik, amely egy általános jogelméleti alapvetésként is

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére