Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Csikós Tímea, Osztopáni Krisztián, Tömösvári Noémi, Tukszár Edit: "A köztársasági Alkotmány 20 éve" - tudományos konferencia Pécsett (KJSZ, 2009/4., 62-63. o.)

2009. szeptember 25-én a Magyar Alkotmányjogászok Egyesülete (MAE) és a Pécsi Alkotmányjogi Műhely Alapítvány (PAMA) - a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának (PTE ÁJK) támogatásával - nagy érdeklődés mellett lezajlott tudományos konferenciát rendezett Pécsett, tisztelegve a rendszerváltó alkotmányozás évfordulója előtt.

Megnyitójában Berke Gyula, a PTE ÁJK dékánja, valamint Chronowski Nóra tanszékvezető egyetemi docens - Kukorelli István MAE-elnök üdvözletét is tolmácsoló - bevezető gondolatait követően plenáris előadás keretében Tölgyessy Péter "A rendszerváltó alkotmányozás" című előadásában kifejtette, hogy a rendszerváltás során a közgazdászokkal ellentétben a közjogászok nem voltak reformerek, ekként a jogállami rendszerváltás nem előre megtervezett, hanem láncreakció-szerű folyamat volt. Somogyvári István "Kísérletek új alkotmány megalkotására" c. előadásában az alkotmányozás szükségességéről és lehetőségéről fejtette ki nézeteit.

A plenáris előadásokat követően előzetesen kialakított szekciók szerint folytatták munkájukat a résztvevők.

Az "Alkotmányi értékek és alkotmánybíráskodás" című szekcióülésen Majtényi László "Jogállami forradalom, harmadik köztársaság, információs jogok" címmel tartott előadást, amelyben kifejtette, hogy mivel a ’89-es jogállami forradalom által létrehozott harmadik köztársaság végnapjait éljük. Sári János "Alkotmányos értékek - az alkotmányosság etikája" című előadásában kitért arra, hogy az alkotmányosság és az etika között milyen többszintű, összetett kapcsolatrendszer húzódik meg. Bragyova András "Alkotmányi értékek és az alapjogok korlátozása" című előadásában az alkotmányos értékek mibenlétére kereste a választ, mely során a norma és az érték fogalma közötti viszonyt elemezte. Schanda Balázs "A vallásszabadság, valamint a házasság és a család alkotmányos védelme" című előadásában annak a kérdésnek a vizsgálata során, hogy miért kell védeni a házasság és a család intézményét, kifejtette, hogy családpárti gondolkodás kell, hogy áthassa az Alkotmányt. Tilk Péter "A magyar alkotmánybíráskodás továbbfejlesztésének lehetőségei" című előadásában az alkotmánybíróság gyakorlata csiszolásának szükségessége mellett érvelt.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére