Fizessen elő a Közjogi Szemlére!
ElőfizetésAz Európai Unió Bizottsága 2007 augusztusa és szeptembere folyamán fogadta el a Magyarország által benyújtott, 2007-2013 közötti időszakra szóló 15 programot, amelyek Magyarország és az Európai Unió Bizottsága közötti megállapodás keretében rögzített stratégia, az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) megvalósítására hivatottak. A magyarországi támogatottakhoz a programok megvalósítására a megnevezett időszakban akár 25 milliárd euró is befolyhat. A programok közül tizenhármat az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogat, további kettő pedig az Európai Szociális Alap finanszírozásával valósulhat meg. Ez utóbbi két program közé tartozik a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP), amelynek keretében az ÚMFT "társadalmi megújulás" elnevezésű prioritásához kapcsolódó támogatásai kerülnek részletesebben kifejtésre. A program finanszírozása 85% + 15% arányban oszlik meg az Európai Unió és Magyarország között, teljes költségvetése hozzávetőlegesen 4,1 milliárd euró, amelyből az arányoknak megfelelően az Európai Unió által nyújtott támogatás mintegy 3,5 milliárd eurót ér el. A TÁMOP legfontosabb - ún. horizontális - céljai az esélyegyenlőség, illetve a területi kohézió elősegítése, a romák és a fogyatékossággal élő emberek társadalmi és munkaerő-piaci integrációja, valamint a fenntarthatóság biztosítása. További célok közé tartozik az elhelyezkedési- és alkalmazkodási képesség facilitálása, magas szintű képzési választék, valamint az ezekhez való hozzáférés biztosítása. Mindezeket a célokat a program úgy kívánja megvalósítani, hogy az erőforrásokat az oktatás tartalmi és szervezeti fejlesztésére, az erőteljesebb társadalmi integrációra, valamint egészségvédelemre összpontosítja.
A TÁMOP stratégiáját megalapozó tényezők közé több olyan aktuális probléma sorolható, amelyek megnehezítik az ország versenyképessé tételét, a társadalom "esélytelenebb" tagjainak integrálását, az oktatás színvonalának felzárkóztatását az európai uniós elvárásokhoz, továbbá a munkaerőpiac stabilizálását. E problémák közé tartoznak Magyarország demográfiai sajátosságai, a munkaerőpiac struktúrája, különösen az alacsony munkaerőpiaci részvétel, valamint a munkaerőpiacra kerülés lehetősége szempontjából hátrányos csoportok különösen nehéz helyzete. Ezen kívül megemlíthető az a jelenség, hogy a formális végzettség mögött gyakran nem állnak versenyképes készségek és ismeretek, a közoktatási rendszer jelentős hiányosságokkal bír, amelyek egyrészt a hátrányos helyzetű tanulók szegregációjában, másrészt abban nyilvánulnak meg, hogy az iskolák nem adnak tanulóiknak általános, valamint további képzettségek megszerzéséhez szükséges kulcskompetenciákat, vagyis nem hatékonyak. Végül mindehhez hozzájárul a szakképzések gyakorlatorientáltságának hiánya, a felsőoktatási rendszer és a munkaerőpiaci igények divergenciája, végül a felnőttképzésben és az egész életen át tartó tanulásban való alacsony részvétel.
A TÁMOP keretében végzett fejlesztés az alábbi prioritási tengelyek mentén valósul meg:
1. a foglalkoztathatóság fejlesztése, a munkaerőpiacra való belépés ösztönzése;
2. alkalmazkodóképesség javítása;
3. minőségi oktatás és hozzáférés biztosítása mindenkinek;
4. a felsőoktatás tartalmi és szervezeti fejlesztése a tudásalapú gazdaság kiépítése érdekében;
5. társadalmi befogadás, részvétel erősítése;
6. egészségmegőrzés és egészségügyi humánerőforrás-fejlesztés;
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás