Fizessen elő az Európai Jogra!
Előfizetés2022. augusztus 30-án, életének 86. évében elhunyt Dr. Harmathy Attila professzor úr, szaklapunk szerkesztőbizottságának alapító, örökös tagja, a nemzetközi akadémiai élet széles körben ismert és tisztelt jogtudósa. Tisztességével, emberségével, következetes szakmai igényességével fontos támasza volt tanítványainak, kollegáinak, barátainak, tisztelőinek korunk értékzavarodott világában. Tudományos szigora mögött mindig érződött a tanári, kollegiális szeretet és megbecsülés. Igényes volt önmagával szemben is. Kutatásait szinte önmarcangoló módon végezte, így aztán a tanulmányai végén gyakran a záró gondolatok helyett vagy után kérdéseket, illetve újabb kérdéseket fogalmazott meg.
Harmathy Attila 1937. április 20-án született Budapesten. Egyetemi tanulmányait az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán végezte, emellett tanult a Cambridge-i Egyetem nyári tanfolyamán, valamint elvégezte a Strasbourgi Összehasonlító Jogi Egyetem négy évfolyamát. 1962-től 1992-ig az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetében dolgozott tudományos munkatársi, főmunkatársi, tudományos titkári, osztályvezetői, majd igazgatóhelyettesi munkakörben. Az egyetemen negyedéves egyetemista kora óta tanított. 1974-ben másodállású, majd főállású docensi munkakört látott el alma materében, melynek almanachja kimagasló szakmai sikerei közül az alábbiakat emeli ki.
1982-ben nevezték ki egyetemi tanárrá. 2007 óta professor emeritus volt. 1990 és 1993 között dékáni tisztséget töltött be. Meghatározó szerepet játszott az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán a doktori képzés megindításában, 1993 és 2003 között az ELTE Jogtudományi Kara Doktori Tanácsának elnöki feladatait is ellátta. A hazai tudományos képzési rendszer fejlesztését, a tudományszervezési feladatok ellátását szívügyének tekintette, ahogyan oktatási feladatainak ellátását is. Utóbbiakat teljes pályafutása során mindvégig teljesítette, arról soha nem mondott le.
Jogásznemzedékek számára nyújtott maradandó ismereteket és folytatott szemléletformáló oktatói tevékenységet.
1998-1999-ben az új Polgári Törvénykönyv kidolgozására létrehozott kodifikációs bizottság elnöke, 1998-2007 között pedig az Alkotmánybíróság tagja volt.
Fő kutatási területe a polgári jog és az összehasonlító polgári jog, ezen belül a kötelmi jog szerződésekkel kapcsolatos része.
Nemzetközileg is elismert eredményeket ért el a szerződési jog és a szerződések elmélete területén, elsősorban a szerződések gazdasági és gazdaságirányítási folyamatokban betöltött különös szerepét kutatta. Kiterjedten foglalkozott a polgári és a kereskedelmi jog rendszerváltás utáni átalakulásával. Egyik vezetője volt a polgári törvénykönyv rekodifikációjának. Alkotmánybíróvá történt megválasztása után kezdett el részletesebben foglalkozni a polgári jog és az Alkotmány viszonyával. Munkáit elsősorban magyar, angol és német nyelven adta közre, de több publikációja jelent meg francia nyelven is.
1972-ben szerzett kandidátusi fokozatot a közreműködőért való felelősségről írt munkájával (Felelősség a közreműködőért, Budapest, KJK, 1974), az akadémiai doktori fokozatát pedig 1981-ben szerződések, a közigazgatás és a gazdaságirányítás összefüggéseiről szóló művéért (Szerződés, közigazgatás, gazdaságirányítás, Budapest, Akadémiai Kiadó, 1983) ítélték meg számára. Tizenöt könyv szerzője, illetve társszerzője, ezek közül többnek szerkesztője is. Tanulmányainak száma megközelíti a háromszázat, ezeknek közel fele idegen nyelven jelent meg. 1993-ban választották meg az MTA levelező, 1998-ban pedig rendes tagjává. Több nemzetközi közös kutatásban vett részt, sok külföldi egyetemen és kutatóintézetben tartott előadást, számos nemzetközi konferencia előadója és szervezője volt. 2006-ban Utrechtben az Összehasonlító Jogi Világkongresszus, 2010-ben Budapesten az Európai Jogász Fórum egyik főelőadója volt. Meghívott kutató volt Cambridge-ben a Clare College-ban és a hamburgi Max-Planck-Intézetben. Több külföldi egyetemen volt vendégprofesszor: University of California Law School (Berkeley) (1988), Université Aix-en-Provence-Marseille (1993, 1996), Université Pantheon-Assas, Paris II (2002), University of Iowa (Iowa City) (2003), Louisiana State University (Baton Rouge) (2007).
Számos tudományos testületnek volt tagja, illetve látta el azoknak titkári teendőit, így 1985-től kezdődően tagja, 1985 és 1990 között pedig alelnöke volt az MTA Jogtudományi Bizottságának, 1980 és 1990 között a Tudományos Minősítő Bizottság Állam- és Jogtudományi Bizottságának volt tagja, 1990 és 1993 között titkára. 1993 és 1995 között tagja volt az Országos Akkreditációs Bizottságnak, illetve elnöke a Jogtudományi Szakbizottságnak. 1995 és 1998 közötti időszakban az MTA Doktori Bizottságának elnöki feladatait látta el. 1993 májusától 1995 februárjáig a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese, 1996-től 1999-ig pedig alelnöke volt.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás