Fizessen elő a Közjogi Szemlére!
ElőfizetésAz Országgyűlési Biztos Hivatalában 2008. november 27-én rendezett műhelybeszélgetés anyagai
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa 2008. évben, önálló alapjogi projekt keretében különös figyelmet fordított a békés gyülekezéshez való jog érvényesülésére. Ennek során a biztos a hagyományos ombudsmani eszközök mellett más - korábban szokatlan - utakat is keresett, amelyek együttesen hatékonyabban segítették alapjogvédő tevékenységét.
Ha kizárólag a száraz tényeket tekintjük, kitűnik, hogy munkatársaival ötvennél több - jellemzően a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény (a továbbiakban Gytv.) hatálya alá tartozó2 - rendezvényen vett részt, így 2008-ban nem volt olyan nagyobb budapesti tömegrendezvény, amelyen ne folytattak volna vizsgálatot. E vizsgálatok tapasztalatait az ombudsman öt jelentésben3 foglalta össze. Emellett a biztos - különböző rendezvényekkel kapcsolatos panaszok alapján - több, a gyülekezési jog érvényesülését érintő vizsgálatot is folytatott.
A jelentésekben a Gytv. és az egyes szabálysértésekről szóló Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek utólagos normakontrollját indítványozta. Előbbi okafogyottá vált, mert az indítvány előterjesztését követően, de attól függetlenül az Alkotmánybíróság részben azonos, részben pedig hasonló indokok alapján a támadott rendelkezéseket megsemmisítette. Utóbbi indítvány elbírálása folyamatban van.
A biztos az Országgyűlésnek javasolta, hogy - a jelentésében megfogalmazott szempontrendszer figyelembevétele mellett - a Gytv. kiegészítésével alkossa meg a versengő gyülekezésekre vonatkozó garanciális szabályokat, valamint határozza meg a rendezvény bejelentésének rendezvény kezdetéhez képest legkorábbi időpontját.
A véleménynyilvánítási szabadság értelmezéséhez kapcsolódóan a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettesét és a legfőbb ügyészt kérte, hogy fontolják meg jogegységi eljárás indítványozását. A Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese megküldte a Legfelsőbb Bíróság Büntető Kollégiumának idevágó, a biztos levele nyomán keletkezett kollégiumi állásfoglalását.
A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter az ombudsmannak az állami rendezvények biztosítására vonatkozó kezdeményezését túlnyomórészt elfogadta. Az országos rendőrfőkapitány az ombudsman intézkedéseit nagyobb részben ugyancsak elfogadta.
Ha csak a fentieket tekintjük, azokat - különösen a vizsgálatok lefolytatását, valamint az azok alapján tett intézkedéseket - formálisan akár a hagyományos ombudsmani eszközök közé sorolhatnánk. E helyszíni vizsgálatok módszertana, és a csaknem folyamatos közterületi jelenlét tapasztalatai azonban messze nem voltak hagyományosak! Úgy gondolom - és ezt a munkánkat övező (szakmai) érdeklődés is alátámasztja -, hogy hatását tekintve önmagában már a gyülekezési jog érvényesülését kísérő fokozott ombudsmani érdeklődés is hasznos volt.
A gyülekezési projekt azonban messze nem az említett vizsgálatok lefolytatására szorítkozott - és ezeket akár nem hagyományos, azonban annál hatékonyabb ombudsmani eszközként is felfoghatjuk -, hanem széles szakmai és civil nyilvánosság előtt a kérdés iránti érdeklődés felkeltése mellett, a tárgykör tudományos igényű megközelítését, és az ehhez kapcsolódó színvonalas vita létrejöttét is megcélozta.
Az országgyűlési biztos ezért munkája során nem csak egyes konkrét esetek vizsgálatára koncentrált, hanem fontosnak tartotta, hogy az általa az alapvető jogok érvényesülésével kapcsolatban feltárt problémák, visszásságok minél szélesebb körben ismertté váljanak, és a társadalom minél szélesebb rétegei érezzenek felelősséget e problémák, visszásságok megoldása iránt. Ezt szolgálta a gyermekrajz-, fotó- és tudományos pályázatok kiírása. A beérkezett pályaművek - a fotópályázat kivételével - jelentős arányban a gyülekezési szabadság aktuális kérdéseivel foglalkoztak.4
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás