Fizessen elő a Sportjogra!
ElőfizetésA magyar sport jogi szabályozása, az első magyar sportjogi egyetemi tankönyv 2019 őszén a HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó Kft. gondozásában jelent meg. A könyv szerkesztője Sárközy Tamás professzor, egyetemi tanár, szerzőtársai Fejes Péter ügyész, az ELTE PPK Sporttudományi Intézetének egyetemi docense, Szekeres Diána egyetemi docens, a Testnevelési Egyetem Sportjogi tanszékének megbízott tanszékvezetője és Tóth Nikolett, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi adjunktusa.
A kötet - a Szerkesztő előszava szerint - elsősorban a Testnevelési Egyetem hallgatói számára íródott tananyagként, de nem kizárólag számukra, hanem a teljes magyar sporttársadalom egészének is általános jogi ismereteket kíván nyújtani közérthető formában, így kívánja lehetővé tenni azt, hogy a sportszakemberek és versenyzők számára is elsajátíthatóvá váljon a tételes sportjog (előzetes jogi ismeretek hiányában is). A kötet fókuszában tehát a magyar tételes sportjog, és mellette a sportjog magyarországi fejlődésének bemutatása, a témában megjelent tanulmányok ismeretanyagainak szintézise áll, valamint egy rövid nemzetközi kitekintés is helyet kap a műben.
Az egyetemi tankönyv didaktikus, logikusan tagolt felépítése elősegíti a tananyag megértését, összefüggéseinek felismerését, így jól tanulható. Mind a tanulást, mind a megértést segíti az, hogy nincsenek lábjegyzetek, hivatkozások, amelyek megszakítanák a szöveg folyamatos olvasását. A fejezetek végén található jogszabályi hivatkozások, valamint az ajánlott irodalom útmutatóul szolgálnak a témában történő további elmélyüléshez. A kötet szerkezeti felépítésében a magyar Sporttörvényhez, a 2004. évi I. törvényhez (a továbbiakban: Sporttörvény) igazodik, amely szintén megkönnyíti a tanulást mindazok számára, akik nem rendelkeznek jogi előképzettséggel, de el kívánnak mélyedni a sportjogban. Az anyagnak a törvénnyel történő összevetését elősegíti az, hogy a kötet végére beillesztésre került a Sporttörvény teljes terjedelmében.
A könyv szerkezetileg hat részre tagolódik: az alapokra, a sport státusjogára, a szerződési jogra, a sport közjogára, a jogi felelősségre a sportjogban és végül a sport eljárási jogára. Ezek a részek összesen tizennégy fejezetre oszlanak.
Az előszót követő első hét fejezet szerzője Sárközy Tamás. A szerző a sportjog fogalmának, keresztülfekvő jogág-jellegének, majd magyarországi történetének ismertetését követően a sportolók, sportszakemberek, sportszervezetek és sportszövetségek jogállását magyarázza. A szerződési joggal foglalkozó fejezet a sportban előforduló kereskedelmi szerződések felsorolása után a nem jogvégzettek számára vázolja fel a szerződések alapvető szabályait, majd ennek tisztázását követően a Sporttörvényben szabályozott atipikus szerződéseket fejti ki: a szponzorálási szerződést, az arculatátviteli szerződést és a sport immateriális javait értékesítő szerződéseket, végül pedig a sportbiztosítási szerződést. A sportszponzorálási szerződés és az arculatátviteli szerződés részletezését emelném ki ebből az egységből, hiszen ezek elhatárolása különösen hasznos lehet azok számára, akik nem rendelkeznek kellő ismerettel a sportmarketing területén.
Sárközy Tamás - a tőle megszokott módon - az egyébként hatalmas mennyiségű információt közérthető stílusban tárgyalja (ezáltal is segítve a tanulási folyamatot) és a Sporttörvény első olvasatra nem feltétlenül észrevehető összefüggéseire pár mondattal fel is hívja a figyelmet.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás