Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Szabó Tünde: A hosszú távú sportsérülések jogi elbírálása az amerikai futballban (SPO, 2020/1., 11-17. o.)

Legal Treatment of Long-Lasting Sports Injuries in American Football

Rechtliche Beurteilungen der Langfristigen Sportverletzungen im Amerikanischen Fussball

Az élsportolók és az edzők is a kvalifikáció, vagy az eredményesség érdekében figyelmen kívül hagyják az esetleges sérüléseket, felülsérüléseket. Sokszor a jogi és egészségügyi szabályokat nem ismerik fel, amelyek hiányosak, vagy nem kellően szabályozottak. Az élsportolók a jobb eredmények elérésre érdekében pályafutásuk során komoly sportsérüléseket kockáztatnak. A versenysportokkal szembeni egyre növekvő elvárásokból következően nőnek a sportsérülések és balesetek, így a maradandó károsodások száma is. Megfelelő felvilágosítással, szakmai felkészültséggel és körültekintéssel megelőzhetők lennének és mérséklődnének a sportolóra váró hosszú távú egészségkárosodás következményei is. Ezen különleges terület jogi szabályozását érintő egészségügyi vonatkozásokba nyújt betekintést a szerző angolszász vonatkozásban.

Both the professional athletes and the coaches ignore the possible injuries and further injuries for the sake of the qualification and success. Frequently, the legal and sanitarian rules are not recognized, they are incomplete or not sufficiently regulated. The athletes risk serious injuries for better rankings in their career. As a result of the continuously growing expectations from competitive sports, the number of sports injuries, sports accidents and the lasting harm is also expanding. The consequences of the long-lasting harm the athletes are facing could be prevented and could be reduced with adequate explanation, competence, and caution. The author gives insight in the health implications of the Anglo-Saxon legal regulations governing this special area.

Die Leistungssportler und die Trainer ignorieren die möglichen Verletzungen, Wiederverletzungen wegen des Erfolges. Sie erkennen die rechtlichen und gesundheitlichen Regelungen, diese sind mangelhaft oder nicht ausreichend geregelt. Die Leistungssportler riskieren schwere Verletzungen für bessere Platzierungen in ihrer Karriere. Wegen der steigenden Erwartungen gegen die Leistungssportarten steigt die Zahl der Sportverletzungen, also auch die Zahl der dauerhaften Schäden. Der Folgen der langfristigen Schäden der Leistungssportler könnten mit angemessenen Auskunft, Vorbereitung und Umsicht vorbeugt und gemäßigt werden. Der Autor gewährt uns Einsicht in der gesundheitlichen Auswirkungen der angelsächsischen rechtlichen Regelung dieses speziellen Gebietes.

Az agyrázkódás szabályozása és a felelősség kérdése az amerikai futballban

Napjainkban az amerikai futball talán a legnépszerűbb csapatsport Amerikában. A mai amerikai futball tulajdonképpen egy "gladiátorsport", amelyet befogadott egy olyan társadalom, ahol az emberek azzal töltik hétfő és csütörtök estéjüket, illetve vasárnapjaik jó részét, hogy azt nézik, miként próbálják a páncél borította harcosok rákényszeríteni fizikai akaratukat ellenfeleikre. Az emberek lelkesen töltik meg - csapatuk kellékeit viselve - az arénákat, és így támogatják harcosaikat. A sérülés várható és elfogadott következménye a játéknak; a játékosok pedig - napjaink gladiátoraiként, a csapat érdekében - gyakran sérülten is továbbjátszanak.[1]

Amikor azonban agysérülésekről, azon belül is konkrétan agyrázkódásokról van szó, akkor megváltozik az emberek hozzáállása. Szülők és a játékosok is felelőst keresnek akkor, amikor az agyrázkódások tekintetében a biztonságukról van szó. Számos törekvés létezik annak érdekében, hogy korlátozzák és remélhetőleg meg is előzzék az agyrázkódásokat a sportban; a sport irányító szervei új szabályokat alkotnak és orvosi irányelveket vezetnek be, a sisakgyártó cégek pedig új technológiákkal kísérleteznek.[2] A média is szerepet vállal az agyrázkódásokról szóló tájékoztatásban, így tehát az agyrázkódásokra fokozott figyelmet fordító és arra reakciókat is adó új korszakban a fő kérdés leginkább az, hogy végül is ki a felelős a sportolók által elszenvedett agysérülések megelőzésében.[3]

- 11/12 -

Az amerikai futball, ezen belül az amerikai profi liga, az NFL (National Football League) kétségtelenül a legnagyobb pénzösszegeket megmozgató sport Amerikában. Népszerűsége a világ egyéb részein is rohamosan növekszik, amelynek alapvető oka a gyakran már durvaság és a brutalitás határait is átlépő jellege. A test test elleni küzdelem, a látványos és sokszor durva blokkolások és szerelések hozzák lázba nézők millióit világszerte. Ennek következményeképpen pedig a súlyos sérülések lehetősége állandó velejárója az amerikai futball mérkőzéseinek.

Ennek érzékeltetésére ismertetek egy szemléletes példát. Az időpont 2009. január 18-a az NFL egyik elődöntője, az AFC (American Football Conference) főcsoportdöntő, helyszíne pedig Pittsburgh. A részt vevő csapatok: Baltimore Ravens és a Pittsburgh Steelers. A negyedik negyedben már csak kevesebb, mint négy perc van hátra a mérkőzésből; a Ravens futó játékosa, Willis McGahee elkapja Joe Flacco irányító passzát és megindul a labdával. Két lépést tud megtenni, amikor az ellenfél védőjének, Ryan Clarknak a sisakja beleütközik az arcát védő rácsba. A szurkolóknak a lélegzete is eláll, ahogyan McGahee teste hirtelen erősen megrándul, nyaka pedig úgy csapódik hátra, mint egy bábué a törésteszteken. Miközben McGahee mozdulatlanul fekszik a földön, Ray Lewis és más játékosok is letérdelnek a földre azért, hogy imádkozzanak. Az arénában csend lesz úrrá. Majd 10 perccel később McGahee már a hordágyon fekve, nyakmerevítővel a nyakán integet, és jelzi a szurkolóknak, hogy jól van. Óriási őrjöngés és tapsvihar mellett mentőautóba teszik és elszállítják a legközelebbi kórházba. Aztán újabb fél óra elteltével a helyi műsorközlő legrosszabb félelmeket is eloszlatja akkor, amikor hírt ad arról, hogy McGahee neurológiailag megfelelő állapotban van, de éjszakára a pittsburgh-i kórházban marad megfigyelésen (Wise 2009).

Később maga McGahee is megerősítette, hogy súlyos agyrázkódást szenvedett és az esetről így nyilatkozott: "Minden rendben van. Az MRI és a CT vizsgálatok egy-aránt jó eredményeket jeleztek. Megijedtem, de nem tudtam, hogy valójában mennyire volt veszélyes a helyzet. Elég komoly volt [...] nem is láttam, hogy jön [...] elvesztettem az eszméletemet. Akkor tértem magamhoz, amikor az arcvédőmet szedték le éppen" (N.Y. TIMES, Jan. 19, 2009, B16).

McGaheenek szerencséje volt abban, hogy csak kisebb nyaki sérülést szenvedett, de sajnos nem minden sportolónak van ilyen szerencséje. 2002-ben Mike Webster ötvenévesen hunyt el, mintegy tizenhét éves NFL-karrierrel a háta mögött. A halálát követő boncolás kimutatta, hogy krónikus traumatikus encephalopathiaban (CTE) szenvedett, mely egy degeneratív idegrendszeri betegség (ezt ismétlődő fejtrauma, agyrázkódások sora okozza). A négyszeres NFL-győztes sportolót korábban "Iron Mike" néven emlegették, de a halála előtti időkben már a viselkedése beszámíthatatlanná vált, álmatlanságban, súlyos depressziótól is szenvedett és memóriavesztése volt.[4]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére