Fizessen elő a Közjogi Szemlére!
ElőfizetésA győri városháza díszterme adott otthont 2011 októberében az Alkotmányjogi Tudományos Diákkörök II. Országos Találkozójának. Az eseményen - amelyet Kukorelli István professzor úr, a győri Alkotmányjogi Tanszék vezetője nyitott meg - valamennyi magyarországi jogi kar, valamint a BCE KIK négy fős frakciókkal vett részt. A PTE ÁJK Alkotmányjogi Tanszékének Tudományos Diákkörét Huba Lilla Luca, Hubay Dalma Gabriella, Hubay Fruzsina Dóra és Spiegler Tamás képviselték. Az összejövetel témája idén szimulált parlamenti ülés volt.
A verseny kiírásával egyidejűleg a szervezők három témakört határoztak meg, amelyekben az erre előzetesen vállalkozó karok törvényjavaslatokat készítettek. Az ELTE diákköre dolgozta ki a valódi alkotmányjogi panasz kérdéskörét, a PTE delegációja törvénymódosító javaslatot alkotott a kisebbségi kvóta felsőoktatásban történő bevezetéséről, az SZTE hallgatói pedig a határon túli választójog problémájával foglalkoztak. A versenyt megelőző felkészülés során - amelyben a Pécsi Jogi Kar Alkotmányjogi Tanszékének valamennyi oktatója részt vett - a pécsi csapat saját témájának feldolgozása során a sarkalatos pontokat megvitatta, valamennyi releváns jogszabályt felkutatta, a szükséges módosító javaslatokat elkészítette, és módosító javaslatokat fűzött a találkozón részt vevő két másik egyetem jogi karáról érkezett munkákhoz.
A rendezvényen a házelnöki pozíciót Szente Zoltán egyetemi docens töltötte be, az Országgyűlés főtitkára Papp István - civilben az Országgyűlés főtitkár-helyettese - volt. A jegyző és a jegyzőkönyvvezető szerepe sem maradt betöltetlen, Smuk Péter egyetemi docensnek és Erdős Csaba doktorandusznak köszönhetően.
A hivatalos megnyitó után a Házbizottság ülésezett. Az ülésen a kormánypártot képviselték az előzetesen törvénymódosító javaslatot készítők, valamint a találkozó helyszínén kisorsolt további két egyetem frakciói (DE, ME). Az ellenzéket az SZE, a BCE és a PPKE alkotta, míg a KRE-nek jutott a független közép képviseletének szerepe. Minden kormánypárt egy-egy szakminisztert delegált a kormányba; a miniszterelnököt a DE adta. A házbizottsági ülés tagjai megszavazták a napirend előtti felszólalások, az interpellációk és a törvényjavaslatok tárgyalási rendjét, valamint javaslatot tettek a felszólalási időkeretek terjedelmére.
A találkozó első napján a szakminiszterekhez intézett interpellációk alapja a szervezők által előzetesen megküldött fiktív Hetilap volt. Egy rövid szünetet követően - délután - megkezdődött a törvénymódosító javaslatok általános vitája, amelynek során a frakcióvezetők előterjesztették javaslatuk tartalmát. A többi frakciónak a házelnök által meghatározott sorrendben 5 percben nyílt lehetősége álláspontja kifejtésére, amelyet az előterjesztő viszonválasza követett, szintén 5 percben.
Az általános vita lezárásaként az Országgyűlés szavazott a javaslatok részletese vitára bocsátásáról.
Az esti házbizottsági ülésen a másnapi részletes vita programjának megszervezéséről és a felszólalások időkeretéről született döntés, továbbá arról, hogy a részletes vitáig minden frakció köteles benyújtani írásban a módosító javaslatait.
Az összejövetel második napjának reggelén a miniszterelnök asszony bejelentette, hogy kérésére a köztársasági elnök felmentette a pénzügyminiszter és helyére az addig független Károli párt képviselőjét nevezte ki; a bejelentést általános tapsvihar fogadta.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás