Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Schiffner Imola: Recenzió Csatlós Erzsébet A konzuli védelem európai közigazgatása. Az együttműködések szervezeti és eljárásjoga az uniós polgár konzuli védelemhez való jogának tükrében című monográfiájáról (KJSZ, 2021/2., 85-86. o.)

2019-ben jelent meg a szegedi Iurisperitus Kiadó gondozásában Csatlós Erzsébet könyve "A konzuli védelem európai közigazgatása. Az együttműködések szervezeti és eljárásjoga az uniós polgár konzuli védelemhez való jogának tükrében" címmel. A kötet a konzuli segítségnyújtás jelenlegi közigazgatási rendszerét mutatja be az uniós jog összefüggésében. A könyv új megvilágításban vizsgálja az uniós konzuli segítségnyújtás feladatát, amely azt biztosítja, hogy harmadik államokban se maradjanak képviselet nélkül az uniós polgárok és védelmet kapjanak.

A téma rendkívül aktuális, és egyre inkább az Európai Unió jogalkotóinak célkeresztjébe kerül. Bár már az Európai Uniót létrehozó Maastrichti Szerződésben is rendelkeztek az uniós polgárok külső védelmének jogáról, a jogosultság érvényesíthetősége a részletes szabályok hiányában nem valósulhatott meg maradéktalanul. Az egyre szaporodó nemzetközi válsághelyzetek viszont újra és újra előtérbe helyezték a tagállamok közötti konzuli együttműködés szükségességét, mígnem végül az áttörést a Lisszaboni Szerződés, és az azt követő kapcsolódó uniós jogalkotás hozta meg.

A konzuli segítségnyújtás jelenlegi közigazgatási rendszerét bemutató kötet mindezek fényében egyedülálló feladatra vállalkozik. Magyar nyelven elsőként foglalja össze és elemzi a rendelkezésre álló joganyagot, és az aktuális problémákat. A szerző a klasszikus konzuli igazgatás és együttműködés nemzetközi kapcsolatokban való elhelyezése mellett foglalkozik a konzuli hatósági együttműködés speciális szabályaival is, illetve nagy hangsúlyt fektet az európai konzuli védelmi politika bemutatására is.

A szerző a mű legfőbb céljaként jelöli meg azoknak a szervezeti-eljárásjogi elemeknek a vizsgálatát, amelyek az uniós konzuli igazgatási politikát meghatározzák, és az európai közigazgatás részeként szabályozzák.

Azzal, hogy a szerző többrétegű címet adott munkájának, egyrészt azt rögzíti, hogy annak tárgya az uniós polgárok konzuli védelemhez való jogának bemutatása, másrészt arra is utal, hogy a konzuli igazgatás uniós jellemzőinek vizsgálatán kívül annak szervezeti-eljárási viszonyaira is fókuszál az európai közigazgatás keretrendszeren belül.

A munka szerkezetileg hat nagyobb fejezetből áll, amelyek három nagy témakör köré csoportosíthatók.

Mivel a konzuli igazgatás hagyományosan az állam és az állampolgára közötti viszonyrendszerhez, és ezzel összefüggésben az állam külkapcsolati tevékenységéhez, külpolitikájához erősen kötődő közigazgatási terület, a könyv első része az alapvető fogalmi meghatározások mellett kitér a külképviseletek egyes formáinak bemutatására is, külön figyelmet szentelve a diplomáciai és konzuli igazgatási feladatok elhatárolására. Külön érdeme ennek a résznek a konzuli igazgatás múltbeli, jelenlegi és jövőbeli jellemzőinek felvázolása és a konzuli igazgatás jellemzőinek beazonosítása, amelyek az uniós jogi szabályozás során kiemelt jelentőséggel bírnak.

A következő nagyobb részben az államközi együttműködések konkrét tárgya kapcsán a konzuli feladatokkal összefüggésben felmerülő együttműködések, és az így létrejövő jogviszonyok vizsgálatának részletes bemutatása következik.

A konzuli hatósági együttműködés a konzuli feladatok nagy részének meghatározó formája.

A konzuli igazgatási feladatok ellátása során létrejövő jogviszonyok meghatározzák az alkalmazandó anyagi jogot. Ennek bemutatása és elemzése a cél: vizsgálni a szervezeti-eljárásjogi elemeket, amelyek az uniós konzuli igazgatási politikát meghatározzák. Mindez pedig szükséges ahhoz, hogy az egyes kooperációtípusok egymástól elhatárolhatók legyenek.

A szerző minderről részletes elemzést ad ebben a fejezetben és meg is határozza a konzuli igazgatás során felmerülő együttműködési típusokat, a szükséges elhatárolások megtétele mellett.

Ezt követően a könyv foglalkozik az uniós konzuli védelem rendszerével, áttekintve a legfontosabb jogszabályi, alapjogi rendelkezéseket, különös tekintettel a Lisszaboni Szerződést követő jogalkotás főbb változásaira és azok értékelésére.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére