Fizessen elő a Munkajogra!
ElőfizetésNapjaink munkajogának fejlődését egyre elfogadottabb a modern gazdasági érdekek, az információtechnológiai kihívások és a "hagyományos munkajogi értékek" közötti küzdelemként értékelni, amiben a munkajogi védelem csökkentése mellett érvelők a munkavállalói jogokat egyszerű költség-haszon szemlélet mentén vizsgálják, ezzel is kimutatva azok meghaladottságát, fenntarthatatlanságát. A munkajog jövőjével foglalkozó írások között elsöprő többségben vannak azok, amelyekben - mintegy elfogadva a munkajog korábban szerzett eredményeinek avítt voltát - azt elemzik a szerzők, hogy a jövőben mely jogok lesznek azok, amik megmenthetők vagy kisebb-nagyobb módosításokkal a jövőben is biztosíthatók, és mely jogokat kell feláldozni a gazdasági fejlődés oltárán. A jogok csorbulását egyre inkább elfogadó szemléletet erősíti, hogy a közelmúltban megjelent kutatások egyértelműen prognosztizálják a következő években, évtizedekben a klasszikus, kézzel végzett munkára csökkenő igényt, és a szellemi munkavégzés szerepének felértékelődését. Egy 2020 decemberében megjelent tanulmány[1] szerint például a munkaerő automatizálása miatt a következő öt évben 85 millió munkahely fog megszűnni, ugyanakkor a robotikai forradalom miatt 97 millió új munkahelyre lesz szükség. Ezekből a számokból látható az, hogy a munkaerőpiac olyan hihetetlenül gyorsan változó igényekkel lép fel, ami miatt minden munkavégzési formát újra kell gondolni, és alapjaiban kell megváltoztatni a munkáról és a munkavégzésről alkotott véleményeinket. Önmagában a jelenség vizsgálatakor viszont igaz a Gyulavári Tamás által tett megállapítás, mely szerint a bizonytalan formákban dolgozók leggyengébb érdekérvényesítési képességgel rendelkező nehezen szervezhető emberek, ebből adódóan az ő védelmük kiemelt feladata lenne a munkajognak.[2]
Ennek a feladatnak a támogatásához jelenthet komoly muníciót Zaccaria Márton Leó Idejétmúlt koncepció vagy garanciális minimum? Avagy a munkavállalói alapjogok érvénysülése az uniós és a magyar jogban című monográfiája, mely 2021-ben a HVG-ORAC Kiadó gondozásában jelent meg. A könyvben a szerző átfogó érvrendszer mentén áll ki a magas szintű jogvédelmet biztosító megfelelő munkajogi szabályozás mellett, amit egyenesen a munkaerőpiac egyetlen hatékony és legitim működési alapjának tekint.
A kutatás - amely a szerző elmúlt évek alatt végzett eredményeinek összefoglalásaként is tekintendő - alapvetően négy hipotézisből indul ki.
1. A munkavállalói jogok védelmének egyik fontos szerepe biztosan a szociális védelmi funkció megerősítése lesz.
2. A jogvédelem megerősödének elmaradása hosszú távon a piaci fejlődést is akadályozza, melyre tekintettel a jogalkotói beavatkozás elkerülhetetlen.
3. A munkajog fejlődése nem eredményezheti a munkavállalói státusz felszámolását.
4. Az előző három pontban felvetett problémára a Szociális Jogok Európai Pillére (a továbbiakban: Pillér) várhatóan választ tud adni, legalábbis elősegíti és felgyorsítja a fejlődési folyamatot.
A fenti hipotézisek mellett ugyanakkor a szerző célul tűzi ki azt is, hogy cáfolja a munkavállalói jogvédelem idejétmúltságát hangoztató állításokat, és eredményeivel elvégezze ezen pusztán gazdasági megfontolásokon alapuló tétel ellenbizonyítását.
A monográfia gerincét alapvetően az európai uniós jog aktuális, közelmúltban történt fejlődési eredményeinek elemzése, és az Európai Unió Bírósága (a továbbiakban: EUB) vonatkozó joggyakorlatának bemutatása képezi, ami elsődlegesen a munkavállalók jogi helyzetére fókuszál. A kutatás során a szerző helyesen jut arra a következtetésre, hogy a jelenlegi eszköztárával és módszereivel az uniós jogalkotás nem tud átfogó és hatékony áttörést eredményezni, mivel egyészt nincs meg hozzá a jogalkotási felhatalmazás, másrészt pedig a jelenlegi védelem kizárólag a munkavállalókra koncentrál - kisebb figyelmet fordítva azokra a személyekre, akik (már) nem a hagyományos munkajogi keretek között végeznek munkát.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás