Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Kocsis Miklós: Jogszabály általános alkalmazási tilalmáról rendelkezett az Alkotmánybíróság (KJSZ, 2011/2., 52. o.)

Folyamatban lévő ügyekben alkalmazandó jogszabály alkotmányellenességének megállapítására irányuló bírói kezdeményezésekről döntve 35/2011. (V. 6.) AB határozatában az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a bírói kezdeményezések alapján indult konkrét normakontroll- eljárásokban az azonos ténybeli alapú, azonos jog alapján megítélendő polgári peres ügyekben az Alkotmánybíróság megállapíthatja az általa alkotmányellenesnek nyilvánított jogszabály általános alkalmazási tilalmát. Az általános, illetve a konkrét alkalmazási tilalomra vonatkozó alkotmánybírósági rendelkezés jogkövetkezményeit az eljáró bírónak kell levonnia, és a peres ügyben meghoznia az annak megfelelő döntést.

Az ügy előzményeképpen folyamatban lévő perek felfüggesztése mellett több száz olyan bírói kezdeményezés érkezett az Alkotmánybírósághoz, amely eljárásokban a jogviták elbírálásának alapja az Alkotmánybíróság 109/2009. (XI. 18.) AB határozatban alkotmányellenesnek minősített, parkolásra vonatkozó fővárosi közgyűlési rendeletek valamely rendelkezése lenne, és amely rendelkezésekkel kapcsolatosan az Alkotmánybíróság idézett határozatában konkrét eljárásokban alkalmazási tilalmat mondott ki. Az indítványozó bírák az előttük folyamatban lévő perekben alkalmazandó, már nem hatályos fővárosi közgyűlési rendeletek alkotmányellenességét megállapítottnak tekintették, indítványaikban ezért e rendelkezések alkalmazási tilalmának kimondását kérték. Ezekben az egyesített, egy eljárásban elbírált ügyekben jogszabály általános alkalmazási tilalmának kimondásával összefüggésben elvi jelentőségű döntést hozott az Alkotmánybíróság. Erre figyelemmel jelen határozatismertetőben a konkrét ügytől elvonatkoztatva, kizárólag a ratio decidendire koncentrálva kerül bemutatásra az ítélet, amely az Alaptörvény hatálybalépését követően - a bírói határozatok alkotmánybírósági kontrollja okán - még inkább hangsúlyossá válhat.

Az Abtv. a 43. § (4) bekezdésén túl nem tartalmaz rendelkezést a konkrét normakontroll-eljárások - speciális, egyéni bírói jogvédelemhez igazodó, a fentiek szerinti "egyedi alkotmányos védelmet" biztosító - jogkövetkezményei tekintetében. Az Abtv. 43. § (4) bekezdése alapján pedig az alkotmányellenes jogszabály alkalmazási tilalmának időpontját - a hatályon kívül helyezés időpontjához hasonlóan - az Alkotmánybíróság a főszabálytól eltérően is meghatározhatja. Ez a rendelkezés pedig azt jelenti, hogy az Alkotmánybíróság az Abtv. 43. § (4) bekezdése alapján jogosult dönteni az általa alkalmazott egyedi jogkövetkezmények főszabály alól történő kivonásáról. Azaz a jogbiztonság érdeke - illetve az eljárást kezdeményező különösen fontos érdeke - alapján rendelkezhet úgy, hogy nem csupán a megsemmisítésre, hanem az alkalmazási tilalomra vonatkozó döntésének is lehet általános és visszamenőleges hatálya. A bírói kezdeményezésre épülő eljárásban az egyedi jogvédelemmel fennálló közvetett kapcsolat miatt köteles is olyan döntés meghozatalára, amely a számára szabott alkotmányos és törvényi keretek között e célt szolgálja.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére