Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Kópiás Bence: Az Önkormányzati ASP projekt eredményei és kiterjesztése (Jegyző, 2014/6., 29-30. o.)

A Jegyző és Közigazgatás 2012. évi 4. számában írtam az Új Széchenyi Terv Elektronikus Közigazgatás Operatív Program keretében megvalósuló Önkormányzati ASP projekt állásáról és a további tervekről. Az idő haladtával szerencsére sokat léptek előre a konzorciumi tagok (BM, Kincstár, Kincsinfo nKft., NISZ Zrt. és az NFM infokommunikációs háttérintézménye, a konzorciumvezető KIFÜ). Mindez egészen "testközelbe" hozta az egyetlen futó, az önkormányzati rendszer működésének átfogó informatikai támogatását célzó fejlesztés eredményeit.

A projekt célja és a modell előnyei

A projekt célja az önkormányzati informatikai rendszerek korszerűsítése, az önkormányzatok belső működésének támogatása, egységes elektronikus ügyintézési szolgáltatások nyújtása az állampolgárok és a vállalkozások részére. Ezek érezhetően magas szinten definiált célkitűzések, így fontos kiemelni, hogy a fejlesztések kapcsán két irányban gondolkodhatunk: a belső munka támogatásában és a külső elektronikus szolgáltatások nyújtásában egyaránt.

A központosítottan megvalósuló informatikai rendszer korszerű és fajlagosan jóval olcsóbb működést tesz lehetővé, mintha minden önkormányzat önállóan próbálná megoldani feladatellátásának napjainkban elengedhetetlen informatikai támogatását.

Az ASP (application service provider, magyarul alkalmazás-szolgáltató) részben informatikai, más megközelítésben inkább elterjedt szolgáltatási modell, amelynek lényege, hogy a felhasználók az interneten keresztül érik el a távoli szervertermekben futó alkalmazásokat, mindezzel számos előnyt élvezhetnek. A konstrukció javára írható, hogy a felhasználók (legyen az külső ügyfél, vagy önkormányzati dolgozó) egységes szolgáltatásként veszik igénybe a szoftvereket, amelyek helyi karbantartást nem igényelnek, így lokális költségek, havidíjak alig jelentkeznek. (A csatlakozó önkormányzat oldalán az eléréshez szükséges helyi hardvereket, a hálózati hozzáférést és a megfelelő IT biztonsági feltételeket kell biztosítani.) Az ASP központ jelentős előrelépést hoz a jogszabálykövetés, a továbbfejlesztés átfutási idejének és költségeinek csökkentésében, lényegesen magasabb informatikai biztonsági követelmények megvalósításában, valamint átlátható, gyors, elemezhető adatszolgáltatás biztosításában.

Az ASP tartalma

Az ASP Központ ún. keretrendszeréről felhasználóként annyit érdemes tudni, hogy egyebek közt kapcsolatban áll más központi adatbázisokkal, azonosítja a felhasználókat, vagy például biztosítja az egyes szakrendszerek közötti szabványos kommunikációt.

A szakrendszeri szolgáltatások az alábbiak:

Az iratkezelési szakrendszer az iktatott irat teljes életciklusának nyomon követésére képes, tehát kezeli az érkeztetés (papír, e-mail, fax), szignálás-feladatkiosztás, iktatás, ügyintézés (munkafolyamatok támogatása) irattárazás, postázás, selejtezés szakaszát is.

Az ipari és kereskedelmi szakrendszer célja, hogy támogatást biztosítson az önkormányzati hatáskörbe utalt ipari és kereskedelmi igazgatási ügyek ügyintézésében, így a működési engedélyek, telepengedélyek, szálláshelyek, rendezvény engedélyek, piacok nyilvántartása tekintetében.

A település portál elsősorban hírközlő, információs és tájékoztató feladatokat tölt be, a települést mutatja be, aktuális híreket és információkat közöl az állampolgárok számára. A csatlakozó önkormányzatok részére több ponton is lehetőséget ad az ASP portál séma testre szabására, tartalom feltöltésére.

Az elektronikus ügyintézési portál pedig az ASP központban működő szakrendszerekhez kapcsolódó ügyfél oldali elektronikus ügyintézési szolgáltatásokat tartalmazza. Amennyiben a csatlakozó önkormányzat nem az ASP által fejlesztett település portál bevezetését választja, az ASP Portálrendszer Elektronikus Ügyintézési portált a már meglevő honlapján kell hozzáférhetővé tennie.

A gazdálkodási szakrendszer fő része a pénzügyi és főkönyvi almodul, amely a gazdálkodáshoz szükséges információkat szolgáltatja a gazdálkodó eszközeiről és pénzügyi helyzetéről, másik része pedig a vezető információs almodul, amely a szervezet minden szintjén rendezett, gyors és pontos döntési információkkal látja el a vezetőket (előirányzat felhasználás, gyorsmérleg, kimutatások stb.).

Az ingatlanvagyon-kataszter nyilvántartás az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok helyrajzi számon alapuló egységes szerkezetben történő egyedi nyilvántartása, amely magában foglalja a földterületet, a földfelszínen lévő épületet, építményt, valamint a földalatti közmű építményeket is. A szolgáltatás képes az OSAP1616 statisztika elkészítésére, valamint paraméterezhető lekérdezési lehetőséget biztosít.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére