Megrendelés
Parlamenti Szemle

Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!

Előfizetés

Fazekas Tamás - Lakó Pálma: Az Országgyűlés 2021. tavaszi ülésszakának elemzése (PSz, 2021/2., 111-119. o.)

I. Ülésezésre vonatkozó adatok

1. Az Országgyűlés ülésezése

Rendes ülésszak kezdete és vége2021. február 15. - június 15.
Rendkívüli ülések kezdete és vége2021. február 1. - február 1.
2021. március 17. - március 17.
Ülések száma12
Ülésnapok száma33
Plenáris napirendi tárgyalási idő229 óra és 31 perc[1]
ebből törvényalkotás184 óra ás 19 perc
ebből parlamenti ellenőrzés45 óra és 12 perc
Plenáris napirenden kívüli tárgyalási idő48 óra és 45 perc
Törvényjavaslatok átlagos elfogadási ideje22,7 nap

Az Országgyűlés 2021. tavaszi ülésszakát hivatalosan február 15-én nyitották meg és június 15-én zárták le. Az ülésszak az ülések és az ülésnapok száma tekintetében nem mutatott nagy eltéréseket az elmúlt évhez képest. A plenáris napirendi tárgyalási idő ugyanakkor nagyságrendekkel (több mint 100 órával) csökkent. Két rendkívüli ülésre került sor 2021 elején, amelyek azonban csupán egy-egy ülésnapot tettek ki. A február első napján tartott rendkívüli ülés összehívását 51 ellenzéki országgyűlési képviselő kezdeményezte. Céljuk ezzel az általuk benyújtott határozati javaslatok megtárgyalása volt, amelyek három a COVID-19 járvánnyal összefüggő vizsgálóbizottság létrehozására irányultak. Ezek a koronavírus-járvány és a gazdasági válság kormányzati kezelését, valamint a kínai vakcina beszerzését és engedélyezését vizsgálták volna. Március 17-én is hasonló körülmények között ült össze az Országgyűlés, azonban a kormánypárti képviselők távolmaradásából kifolyólag az ülés elnöke - megállapítva a határozatképtelenséget - az üléseket bezárta.

- 111/112 -

2. Az Országgyűlés döntései

Alaptörvény-módosítások0
Törvények101
ebből új51
ebből módosító50
ebből nemzetközi szerződés19[2]
Országgyűlési határozatok17
ebből személyi döntés2[3]
Politikai nyilatkozatok2

A Parlament 2021. tavaszi ülésszakának időszaka alatt az Alaptörvény módosítására nem került sor. Az összesen 101 elfogadott és kihirdetett törvény száma bár a 2020. évi tavaszi ülésszakban elfogadott törvények számát alulmúlja, ez a szám jelen kormány mandátuma alatt teljesen átlagosnak mondható, afféle középérték. Az országgyűlési határozatok száma szintén teljesen átlagos mértéket mutat, kivéve a szokatlanul kevés - mindösszesen 2 db - személyi jellegű országgyűlési határozatot. Ezen személyi jellegű határozatok rendelkeztek az Alkotmánybíróság új tagjának és a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriuma tagjainak megválasztásáról is. Szintén kettő született az Országgyűlés politikai nyilatkozataiból, azonban míg az egyik Lech Walesa, Václav Havel és Antall József most 30 éves műve, azaz a Visegrádi Csoport megalakulásának évfordulója kapcsán született, addig a másik az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának 2021. évi magyar elnökségét köszöntötte. A nyilatkozat az elnökség számára olyan rendkívül fontos értékeket tűzött ki célul, mint a nemzeti kisebbség és környezetvédelem, a vallásközi párbeszéd elősegítése, a jövő generációival kapcsolatos kérdések képviselete és természetesen az európai értékek melletti elköteleződés.

3. Bizottságok ülései

Törvényalkotási bizottság10
Európai ügyek bizottsága11
Fenntartható fejlődés bizottsága5
Gazdasági bizottság10
Honvédelmi és rendészeti bizottság6

- 112/113 -

Igazságügyi bizottság[4]12
Költségvetési bizottság15
Kulturális bizottság9
Külügyi bizottság11
Mentelmi bizottság5
Mezőgazdasági bizottság[5]4
Nemzetbiztonsági bizottság7
Nemzeti összetartozás bizottsága5
Népjóléti bizottság11
Vállalkozásfejlesztési bizottság8
Magyarországi nemzetiségek bizottsága[6]14
Az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság1
Összesen143
ebből határozatképes136

Az ülésszakban a legtöbbet a Költségvetési bizottság és a Magyarországi nemzetiségek bizottsága ülésezett, amely meglehetősen szokatlan tekintve, hogy ezt a címet többnyire a Törvényalkotási, illetve az Igazságügyi bizottság nyeri el. Ezek 2014-ben létrejött, speciális feladatokat ellátó bizottságok, jelenleg állandó bizottságként működnek. Az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság egy napot ülésezett, a bizottság jelölése nyomán választotta meg a plénum 2021. június 21-én dr. Márki Zoltán alkotmánybírót.

II. Jogalkotás

1. A Kormány törvényalkotási programjának teljesülése

Program tételeinek száma27
ebből benyújtott15
ebből elfogadott15

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére