Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Szekeres Diána: Beszámoló a 2019. október 2-3-ai III. Sport és Innováció Nemzetközi Konferenciáról, annak 7. workshopjáról (SPO, 2020/3., 38-43. o.)

1. A konferenciáról

Harmadik alkalommal rendezték meg a Sport és Innováció Nemzetközi Konferenciát ("Sportinno"). 2019. október 2-3-án, Budapesten a Testnevelési Egyetem (TE) volt a helyszíne. A TE új campusa első ízben adott otthont a szimpóziumnak, amelyet korábban mindkétszer a Groupama Arénában tartottak meg. Az esemény - amelyen 16 külföldi országból közel 400 résztvevőt regisztráltak - számos külföldi egyetem és oktató érdeklődését is felkeltette, így érkeztek Albániából, Angliából, Ausztriából, az Egyesült Államokból, a Fülöp-szigetekről, Japánból, Máltáról, Portugáliából, Svájcból, Tajvanról, Ukrajnából és Vietnámból is.

A Sportinno 21 workshopon belül 105 előadást, valamint négy kerekasztal-beszélgetést számlált, amelyre már köszöntőjében prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, a TE rektora is felhívta a figyelmet, aki az esemény forgatagát a sport sokszínűségéhez hasonlította. "A konferencia kiváló alkalmat teremt a magyar sport társadalmi, gazdasági és kulturális értékeinek, fejlesztési lehetőségeinek bemutatására is. Bízom benne, hogy a résztvevők számtalan szakmai ismerettel, valamint kapcsolattal gazdagodva, tehetségüket, képességeiket, tudásukat kibontakoztatják és azokat maguk, valamint a sporttársadalom javára eredményesen kamatoztatják" - folytatta Mocsai Lajos rektor.[1]

A konferenciának a hazaiakkal együtt végül közel ötszáz hallgatója lett, így az elmúlt három év magyar sportéletének egyik fontos tudományos eseményévé vált.[2] A kétnapos nemzetközi tanácskozást megelőzően a TE vezetése külföldi intézményi partnereket és néhány diplomáciai testület képviselőit is fogadta.

"Kihívás és könnyebbség is volt a szervezésben, hogy ezúttal a TE campusán rendezhettük meg a konferenciát - mondta dr. Kádár Judit, a Testnevelési Egyetem nemzetközi (kapcsolatok) igazgatója. - A Nemzetközi Partnernapon számos delegációval tárgyalt az egyetem a meglévő partnerkapcsolatokról, illetve azok kapcsán a következő lépések megtervezéséről. Ezek a tárgyalások a konferencia első és második napján párhuzamosan folytatódtak, az osztrák és a kolumbiai nagykövet asszony személyesen vett részt az eseményen. A legnépesebb delegáció Albániából érkezett, s örömmel konstatáltuk, hogy új partnerek - például Ukrajnából, Svájcból és Máltáról - is konstruktív megbeszéléseken vettek részt."[3]

Az ülésezésen a legkorszerűbb eszközökről, módszerekről, kutatási eredményekről és lehetőségekről a sportszakemberek, sportolók, testnevelők, edzők és kutatók mellett a vállalati szféra is tájékozódhatott. Magyar és angol nyelvű szekciók keretében és a kiállítók révén megismerhetővé váltak a sportinnovációhoz kapcsolódó termékek és szolgáltatások is. A rendezvény az egyetem külföldi és magyar intézményi partnerei számára nemzetközi találkozási pontként is szolgált, lehetőséget teremtve a networkingre azok számára, akik fontosnak tartották és tartják az elméleti-tudományos és gyakorlati sportszakemberek, oktatók, edzők, valamint a vállalati szféra között kialakult párbeszédet és kölcsönös tapasztalatcserét.

A Sportinno szervezői a párhuzamosan futó, hármasával felosztott workshopokban az innovációval kapcsolatos témákat, az érdeklődő vállalati szervezeteket, sportszakembereket, oktatókat, edzőket és tudományos kutatókat várták, akik előadások, kerekasztal- és kötetlen beszélgetések formájában is bemutathatták ötleteiket és tapasztalataikat. Kiemelt hangsúlyt kapott a sporttal összefüggő életmód, a sport életminőség-javító szerepe, a primer prevenció, a teljesítménydiagnosztika, az informatika/digitális technika és analitika, valamint a dróntechnológia szerepe is a modern sportban.[4]

Dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár szerint a III. Nemzetközi Sport és Innováció Konferencia sporttudományi megközelítéssel a jövőbe mutatva új és innovatív képet nyújtott a sport szemszögéből. "A sport azonban egy olyan dinamikusan fejlődő terület, ahol az, aki nem tart lépést a változásokkal és az újításokkal, nagyon gyorsan lemarad, és ez az eredményekben is megmutatkozik. Különösen igaz ez a versenysportra. Hagyományaink fontossága mellett a sportnak ugyanúgy része a legújabb trendek követése, emellett az új, saját megoldások alkalmazása, amelyek nagymértékben segíthetik a sportolókat, felkészítőiket és a hátteret adó intézményeket is."[5]

- 38/39 -

2. A konferencia 7. workshopjáról[6]

A 7. workshop a Megújulás a sportjogban és a szabályozás új tendenciái címet viselte, munkáját dr. Borbély Zoltán (PPKE) vezette és moderálta.

A workshop programját az alábbi előadások képezték:

- Dr. Sisa Krisztina, Pogácsás János: Saját nevelésű futballjátékosok értékelési és megjelenítési dilemmái az éves beszámolóban a hazai szabályozási környezetben,

- Dr. Szekeres Diána: Áldozatvédelem és áldozatsegítés új lehetőségei és kihívásai a sportban,

- Dr. Tóth Nikolett Ágnes: Innovatív sportrendészeti eszközök,

- Dr. Fejes Péter: Amikor a cérna elszakad: sportolók, sportszakemberek mint esetleges bűnelkövetők a magyar büntetőjogban,

- Prof. dr. Sárközy Tamás: A sportvezetői felelősség az új Polgári Törvénykönyv után.

Az előadások sorát dr. Sisa Krisztina (TE, BGE) kezdte, aki szerzőtársa, Pogácsás János (MLSZ) nevében is a Saját nevelésű futballjátékosok értékelési és megjelenítési dilemmái az éves beszámolóban a hazai szabályozási környezetben című kutatást ismertette. A szerzők megkísérelték a szabályozás főbb gyenge pontjainak azonosítását, továbbá a játékosok közvetlen költségeit érintő értékelési, nyilvántartási rendszer továbbfejlesztésére is javaslatot tettek. Céljuk az volt, hogy a kontrolling sportszervezeteknél történő alkalmazásában rejlő lehetőségeket górcső alá vegyék és kiaknázzák a benne rejlő lehetőségeket.

Az előadó kiemelte, hogy Magyarországon a futballklubot üzemeltető gazdasági társaságok a saját nevelésű játékosaik nevelése során felmerült közvetlen költségeket nem jeleníthetik meg, azaz nem aktiválhatják eszközként. Tehát egy saját nevelésű, azaz kvázi saját előállítású játékos közvetlen költségei teljes mértékükben, azaz összegükben a felmerülés évének eredményét terhelik, ezáltal pedig jelentősen hozzájárulnak az adózás előtti veszteség realizálásához. E szabályozás olyan számviteli alapelvek sérelméhez vezet, mint a valódiság, összemérés vagy lényegesség elve, amelyeknek legkárosabb hatásaként nem teljesíti a megbízható és valós adat, illetve információszolgáltatási kötelezettséget a klubok éves beszámolója.

A hatályos, (akkor) fennálló törvényi előírások alapján nem lehetséges egyértelműen a saját nevelésű játékos játékjogot immateriális eszközként aktiválni, azonban nyilvánvaló az a tényállítás is, miszerint nem tükrözi a szervezet valós vagyoni helyzetét ennek következményeként a sportszervezetek mérlege sem. Az MLSZ által közreadott Klublicenc Szabályzat tartalmazza a minden első és másodosztályban indulási jogot kérő klub számára kötelezően betartandó előírásokat. E dokumentum világosan kimondja, hogy játékosok ezen közvetlen nevelési költségeinek aktiválása tilos. A szabályzat azt nem magyarázza meg egyértelműen és pontosan, hogy miért is tiltott a nevelési költségek aktiválása.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére