Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Kristó Katalin: Beszámoló egy könyvbemutatóról (KJSZ, 2010/3., 76-77. o.)

2010. május 26-án a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatástudományi Karának Panorámaterme könyvbemutatónak adott otthont, ahol a Kar Közigazgatási Tanszéke két munkatársának új könyvei kerültek bemutatásra. Az esemény két okból is figyelemre méltó: egyrészt amiatt, hogy a tanszék két kiváló kolléganője is új és egyedülálló szellemi alkotással gazdagította a közigazgatástudomány irodalmát, másrészt pedig amiatt, hogy mindkét szerző művével szakmai pályafutása újabb jelentős állomásához ért. Dr. habil. Bordás Mária főiskolai docens "A közigazgatás gazdaságtana - A gazdasági kormányzás lehetőségei és dilemmái" című munkájával habilitált, dr. Boros Anita egyetemi adjunktus pedig "Bizonyítás a közigazgatási eljárásjogban" címmel megjelent művével PhD-fokozatot szerzett. A kiemelt érdeklődéssel övezett könyvbemutatón a szakma jeles képviselői, a Corvinus Egyetem oktatói és dolgozói, valamint a két könyvet gondozó AULA Könyvkiadó és a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó vezetői, képviselői is részt vettek.

A meghívottakat dr. Imre Miklós, a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatástudományi Karának dékánja, a Közigazgatási Tanszék vezetője üdvözölte. Köszöntőjében elmondta, hogy egy egyetem és egy egyetemi kar életében a szakmai tevékenység fokmérője, minőségi mutatója egyfelől az oktatási tevékenység színvonala, másrészről pedig a munkatársak által megalkotott tudományos publikációk, cikkek, könyvek mennyisége és minősége. Ez utóbbi ismét bizonyítást nyert a kar esetében a két kolléganő könyvének köszönhetően. Mind a két szerző ugyanis olyan művet alkotott, amely nemcsak az oktatásban hasznosítható, hanem mind a jogásztársadalom és a közigazgatással foglalkozók, mind pedig a gyakorlat iránt érdeklődők számára hasznos kézikönyvként és alapműként funkcionálhat.

Dékán úr köszöntőjét dr. Lőrincz Lajos akadémikus üdvözlő szavai követték, amelyben felhívta a hallgatóság figyelmét a két mű aktualitására. Bordás Mária habilitációjához olyan témát választott, amely professzor úr véleménye szerint jelentőségében felülmúlhatatlan. Felülmúlhatatlan azért, mert a közigazgatás legfőbb és jelenleg is legaktuálisabb feladata az, hogy a gazdaság kérdéseivel hozzáértő módon és logikusan, ésszerűen foglalkozzék. Ez nem könnyű feladat, hiszen ehhez számos szerteágazó ismeret szükséges. Ismerni kell például azt, hogy hogyan, milyen eszközöket használhat fel a közigazgatás, és melyek azok a hatások, amelyeket nem tud elkerülni. A műben feldolgozásra kerül az eszköztár, a szervezeti kérdések és a közgazdasági ismeretek közigazgatásba, illetve közigazgatástudományba való beágyazása is. Állítása szerint ez utóbbi a legérdekesebb része a könyvnek, amit nagyon kevesen tettek meg eddig a szakirodalomban, ha egyáltalán megtettek Magyarországon.

Ily módon hiánypótló alkotás Boros Anita könyve is, mert a közigazgatási eljárásnak az eddig legfeldolgozatlanabb területe a bizonyítástan, a bizonyítási eszközök, módszerek. Ennek a kérdésnek a tárgyalása azért nagyon fontos és szükségszerű, mert a minőségi döntésnek alapfeltétele, hogy a bizonyítás cáfolhatatlan és megbízható legyen. "A nem megalapozott döntések lejáratják a közigazgatás egészét, ezért a közigazgatásnak és nekünk, kutatóknak is törekednünk kell arra, hogy a bizonyítási eszközöknek és a bizonyítás módozatainak újabb eszköztárát tárjuk fel" - fogalmazott professzor úr. A két mű közötti másik hasonlóság érzékeltetéseként a következő párhuzammal zárta gondolatait; míg Bordás Mária a közgazdaságtanhoz kapcsolódott erősen a téma feldolgozása során, addig Boros Anita szükségszerűen a polgári és a büntetőeljáráshoz kapcsolódott, valamint részben más tudományágak egyes megállapításaihoz, hiszen a bizonyításban, az eszközök kidolgozásában, a bizonyítékok értékelésében szerepet játszik a filozófia, a pszichiátria, és a rendészeti tudományterület is. Tehát közös mindkét könyv annyiban, hogy igyekszik elérhető módon komplex lenni, vagyis a témához kapcsolódó összes tudománynak a megállapításait feldolgozni és értékelni.

A köszöntők után Bordás Mária művét dr. Kiss László alkotmánybíró méltatta. Dicsérő szavaival elsőként kiemelte, hogy a könyv - a szerzői előszó szerint is - alapvetően egy tankönyv, ugyanakkor alkotmánybíró úr véleménye szerint egyúttal szakkönyv is. Nemcsak összefoglal és rendszerez, ahogy a tankönyvek általában tenni szokták, hanem új ismereteket is átad, éspedig értékelt állapotában adja át ezeket az ismereteket az olvasónak a szerző. A mű tulajdonképpen - ahogy alkotmánybíró úr fogalmazott - nyolc testből áll, de mindegyik test önállóan is megérdemelne egy-egy monográfiát. Ezek a testek, részek: a gazdaság közigazgatási dilemmái, a gazdaságirányítás történetileg kialakult modelljei, a gazdaságpolitikát meghatározó tényezők, a gazdasági közigazgatás szerepe a gazdaságpolitika kialakításában, a versenyfelügyelet, a közszolgáltatások szervezése, az állami tulajdon kezelése és a közpénzek felhasználása, valamint a gazdasági tevékenységek szabályozása. Ezek a testek nem egymásra épülő fejezetekként ragadhatók meg, hanem mindegyik a szerző célját szolgálja. Nevezetesen azt a célt, hogy a könyv ne csak arról értekezzen, hogy a közigazgatás milyen eszközökkel irányítja a gazdasági folyamatokat, hanem arról is, milyen célokat kell követnie annak érdekében, hogy a gazdaság az elvárásoknak megfelelően működjön. Ezért ahhoz, hogy a közigazgatás funkciói érthetővé váljanak, röviden be kell mutatni a gazdasági folyamatok működését is. Ahhoz, hogy a kormány gazdasági szerepét elemezhessük, azt is látnunk kell, mi az, amit működtetnie kell.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére