Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

(Könyvismertetés) Fenyvesi Csaba: A védőügyvéd. A védő büntetőeljárási szerepéről és jogállásáról (Dr. Nyíri Sándor - MJ, 2002/11., 700-701. o.)

A Dialóg Campus Kiadónál 2002-ben Fenyvesi Csaba egyetemi docens jegyezte "A védőügyvéd. A védő büntetőeljárási szerepéről és jogállásáról" címmel elmélyült, tudományos igényességgel megírt szakkönyv jelent meg.

A könyv a rendszerváltozás óta az első olyan monográfia, amely a büntetőeljárásbeli védelemmel foglalkozik a tudomány, az emberi jogok és a gyakorlat szempontjaiból.

A könyv szervesen illeszkedik elődeinek sorába: Király Tibor a jogfejlődésre is ható 1962-ben megjelent "A védelem és a védő a büntetőügyekben" című művéhez és Tóth Mihály "Aterhelti védekezés" című 1989-ben megvédett kandidátusi értekezéséhez.

A szerző alaposan elmélyülten, tudományos igényességgel, kritikusan dolgozza fel a téma történetét, jogi szabályozását annak változásait emberi jogi vonzatait, az Emberi Jogok Európai Bíróság és Bizottság témához kapcsolódó döntéseit, a hazai és nemzetközi joggyakorlatot, a hazai és külföldi irodalmat.

A könyvből végig kicseng, hogy a szerző mély elhivatottságot érez a bűnügyi védői hivatás iránt, s ugyancsak elhivatott az emberi jogok tisztelete iránt. Nyilván erre eddigi, változatos életútja, annak során szerzett gazdag tapasztalatai is késztetik. (A kötet végén található szerzői életrajz szerint Fenyvesi Csaba eddig három "fronton" dolgozott. Volt bűnügyi munkás, bűnügyi vizsgáló, értékelő - elemző, bűnmegelőzési osztályvezető, rendőrségi belsőoktató a JPTE Büntetőeljárási Tanszék oktatója - kriminalisztika, büntetőeljárás jog és védőügyvéd. Emellett publikációjának száma meghaladja az ötvenet.)

A könyv stílusa magával ragadó, olvasmányos. A szerző védkezdetű szavakkal gazdagítja a magyar, s ezen belül a jogi nyelvet. Pl. Védirat, védbeszéd, véd-taktika, védőidő, védiroda, védmonopólium, védered-ményesség, védszakértő, védszaktanácsadó, védtanú, védtények, védvád, védőkényszer, önvédbeszéd.

A szerző már a könyv bevezetőjében indokát adja, hogy műve fő címének miért "A védőügyvéd" címet választotta. Ennek ellenére szeretném az érdeklődő figyelmét felhívni, hogy a könyv nem annyira a főcímről hanem az alcímről "a védők büntetőeljárási szerepéről és jogállásáról", a védői tevékenységről, a védekezés kiemelt fontosságáról, annak lehetőségeiről, sokrétűségéről szól.

A mű 12 fejezetre tagozódik:

- A védő alkotmányos és alapelvi vonatkozásai

- A védői jogállás jogtörténeti áttekintése

- A védői jogállás nemzetközi vetületei

- A védői jogállás jogszociológiai aspektusból

- A védői hivatás, jogállás alapvonásai

- A védő a nyomozásban

- A védő a közbenső eljárásban

- A védő a tárgyaláson

- A védő a perorvoslati eljárásban

- A védő a külön és a különleges eljárásban

- A védő a büntetés-végrehajtásban

- Összegezés (benne a javaslatokkal)

A kötetben 521 lábjegyzet található, zömükben irodalmi hivatkozások, de megtalálható köztük a szerző értékes magyarázatai is. A kötetet irodalomjegyzék, a felhasznált jogszabályok (utasítások, határozatok, állásfoglalások) jegyzéke, név és tárgymutató zárja.

A fejezetcímekből is kitűnik, hogy a szerző elmélyült munkát végzett műve a bűnügyi védő elméleti, történeti és gyakorlati tevékenységének egészét átfogja. A téma iránt érdeklődő olvasó igényének megfelelően akár tallózhat is a kötetben.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére