Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Nagy Zsigmond: Az olimpiai aranyérem, amit Magyarország kétszer nyert meg, avagy a magyar sportdiplomácia sportjogi sikere (SPO, 2020/2., 30-31. o.)

A sport esszenciája a verseny, a résztvevők közötti versengés a tisztességes játék szabályai szerint és a résztvevők közötti kölcsönös tisztelet érvényesülésével. A verseny esszenciája a sportág közösségét irányító testület által a résztvevők számára előzetesen meghatározott, a felek által megismert és elfogadott, mindenki számára egyenlő feltételek és azonos követelmények. A versenyt a Field of Play (FOP), azaz a hivatalos versenyhelyszínen, a sportágra irányadó, illetve a versenyrendező, jogtulajdonos által meghatározott részvételi szabályok, előírások szerint szervezik, amely minden résztvevőre egységesen, diszkriminációmentesen és egyetemlegesen kötelező. Ebből logikusan következik, hogy bármely részvételi kondíció teljesítésének - akár részleges - hiánya is, a versenyen történő részvételt kizárja, utólagosan pedig az elért eredményt érvénytelenítheti. A sportrészvétel általános alapelve igaz nemcsak a hazai - azaz nemzeti hatáskörben rendezett - versenyekre, de az Olimpiai Játékokra is (Eligibility Conditions, EC).

Ekként történhetett meg a 2012. évi Londoni Nyári Olimpiai Játékokon az a sporttörténelmi jogeset, hogy Magyarország olimpiai bajnoki címet nyert először a versenyhelyszínen a vonatkozó versenyszabályok szerint, majd ezt a bajnoki címet jogilag is sikerrel megvédve újból elnyerte az ellene benyújtott óvást követően. A londoni olimpiai bajnok női K-4 500 m egységünk erős tagja, Fazekas-Zur Krisztina részvételét - a rendkívül szoros döntő és a kemény versenyt követően - Lengyelország a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz (IOC) intézett jogorvoslati kérelmével érvényteleníttetni kívánta a bronzérem reményében lévén, hogy a lengyel egység a negyedik helyen végzett. Az Olimpiai Charta (OC) tárgyilagosan rögzíti a részvételi feltételeket, amelyek egyetemleges teljesülése eltérést nem tűrő kötelezettség minden olimpiai részt vevő sportoló számára. A feltételek között találjuk a sportoló állampolgárságának hitelt érdemlő igazolását, illetve a sokak által csak "hároméves" szabályként ismert azon rendelkezést, amely szerint az Olimpiai Játékok (Olympic Games, OG) nyitóünnepsége előtt, napra pontosan számított három naptári éven belül a sportoló nem válthat állampolgárságot, hacsak arra az IOC Végrehajtó Bizottsága (IOC Executive Board, IOC EB) nem ad engedélyt. Ez a szigorú, de életszerű helyzetekre is választ adó és a "country shopping" lehetőségét kizárni célzó szabály a nevezéshez (Entry) tapad, ezért logikusan a versenyt megelőzően szükséges érvényesíteni - ezt a nemzetközi joggyakorlat is alátámasztja.

A lengyel óvás jogalapját Fazekas-Zur Krisztina 2011. évi szegedi világbajnokság indulása hívta életre, ugyanis a magyar kiválóság egy évvel a londoni olimpia előtt a férje nevén (Krisztina Zur) az Egyesült Államok színeiben állt rajthoz, és ezzel - a lengyel álláspont szerint - a szigorú olimpiai "hároméves" szabályt megsértette. Itt rögtön érzékelhetünk egy lényeges szabályozási diszkrepanciát a sportági világszövetség (IF) és az IOC által előírt követelmények között azzal, hogy az IF szabályok jóval megengedőbbek (értsd: lakóhely vs. állampolgárság) az olimpiai előírásokhoz képest. Fazekas-Zur Krisztina ugyanis az életvitelszerű lakóhelye/tartózkodás jogán (Domicile) kapott a Kajak-kenu Világszövetségtől (ICF) engedélyt az amerikai színekben történő indulására Szegeden, azonban magyar állampolgárságát Krisztina nem adta fel és nem váltott amerikai állampolgárságra. 2011. november 25-én az amerikai kajak-kenu szövetség, majd a Magyar Kajak-kenu Szövetség (MKKSZ) kérelmére 2011. november 28-án az amerikai olimpiai bizottság (USOC) hozzájárult, és végül 2011. december 2-án az ICF is engedélyezte a sportoló magyar színekhez történő visszatérését - ugyancsak a lakóhely/tartózkodás jogán -, ezzel előkészítve a londoni indulás lehetőségét. Az MKKSZ jóhiszeműen fordult a USOC-hoz, azonban az irányadó szabályok szerint erre a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB) lett volna illetékessége. 2012. március 23-án a MOB a londoni szervezőbizottsághoz (LOCOG) magyar állampolgárságú sportolóként nyújtotta be az akkreditációs kérelmet. A MOB az MKKSZ kérelmére és általa szolgáltatott adatok alapján járt el, azokat hitelesnek fogadta el. 2012. május 3-án a LOCOG visszaigazolta a sportoló akkreditációját, majd 2012. július 9-én befogadta név szerinti nevezését is a MOB (azaz Magyarország képviseletében). 2012. július 11-én a LOCOG véglegesítette a sportoló név szerinti nevezését magyar állampolgárként. A technikai értekezletet követően, 2012. augusztus 3-án az ICF lezárta a sportoló név szerinti nevezését ugyancsak magyar állampolgárként. 2012. augusztus 8-án a K-4 döntőjében a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina összeállítású kvartett fantasztikus versenyben olimpiai bajnoki címet nyert Magyarországnak.

A győzelmet követően az örömünkbe sajnos üröm vegyült, mivel 2012. augusztus 30-án a Lengyel Olimpiai Bizottság (LOB) az IOC-hoz fordult jogorvoslatért, hivatkozással az OC 41. cikkelyében rögzített a "hároméves moratórium" megsértésére és az IOC EB döntésének hiányára. A LOB álláspontja szerint a Fazekas-Zur Krisztina 2011-ben, azaz a hároméves várakozási időszakon belül a magyartól eltérő ország képviseletében állt rajthoz nemzetközi versenyen, ezért az OC 41. cikkelyét megsértette. A lengyel óvásra válaszul a MOB

- 30/31 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére