Fizessen elő a Közjogi Szemlére!
ElőfizetésVilágjárvány idején a hiteles, tényszerű tájékoztatás kiemelkedően fontos, az adatok iránti igény megnő. Nem csupán az egyéni tájékozódás, a sajtó felelőssége, hanem a járvány elleni küzdelem, a pontos prognosztizálás, a védekezési stratégiák kidolgozása, a modellalkotás is szükségessé teszi azt, hogy rendelkezésre álljanak minél szélesebb körű, megbízható adatok.[1] Másfelől a járványügyi védekezésben közreműködő szervek feladatai sokasodnak, az alapjogi igények közötti egyensúlyteremtésben új szempontok merülnek fel. Egyes államok az általános jogrend keretei között, mások az általános mellett sajátos, attól eltéréseket engedő jogrendet - hazai terminológiában különleges jogrendet - vezetnek be annak érdekében, hogy a járványból adódó sajátos helyzetet kezeljék.
Magyarországon a Kormány a járvány elleni védekezés érdekében különleges jogrendet megalapozó veszélyhelyzetet hirdetett,[2] először 2020 márciusában,[3] majd 2020 novemberében[4] és 2021 februárjában.[5] Az Alaptörvény értelmében különleges jogrendben az alapvető jogok gyakorlása - néhány kivétellel, amelyek között az információszabadság nem szerepel - felfüggeszthető vagy az általánostól - azaz a szükségesség és arányosság mércéjétől - eltérő mértékben is korlátozható.[6] Az Alaptörvény alkalmazása azonban ilyenkor sem függeszthető fel, az Alkotmánybíróság működése sem korlátozható,[7] így a különleges jogrendi jogalkotás végső garanciája, hogy annak alkotmányossági kontrollja kezdeményezhető.
Az információszabadság általánostól eltérő szabályozásával már az első veszélyhelyzet idején élt a Kormány. A veszélyhelyzet idején az egyes adatvédelmi és adatigénylési rendelkezésektől való eltérésről szóló 179/2020. (V. 4.) Korm. rendelet 2. §-a a következőket tartalmazta:
"2. § (1) A veszélyhelyzet megszűnéséig az Infotv.[8] szerinti, a közérdekű és a közérdekből nyilvános adat (a továbbiakban együtt: közérdekű adat) megismerésére irányuló igényekre vonatkozó, az Infotv. III. Fejezete szerinti rendelkezéseket az e §-ban foglalt kiegészítésekkel, illetve eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) Az Infotv. 28. § (1) bekezdésétől eltérően a közérdekű adat megismerése iránti igényt szóban nem lehet benyújtani, valamint az Infotv. 30. § (2) bekezdésétől eltérően az adatigénylés csak akkor teljesíthető az igénylő által kívánt formában, ha az egyébként nem jár az igénylőnek az Infotv. szerinti közfeladatot ellátó szerv előtti személyes megjelenésével.
(3) Az Infotv. 29. § (1) bekezdésétől eltérően a közérdekű adat megismerésére irányuló igénynek az adatot kezelő, az Infotv. szerinti közfeladatot ellátó szerv az igény beérkezését követő 45 napon belül tesz eleget, ha valószínűsíthető, hogy az igénynek az Infotv. 29. § (1) bekezdése szerinti határidőben való teljesítése a veszélyhelyzettel összefüggő közfeladatai ellátását veszélyeztetné. Erről az igénylőt az igény beérkezését követő 15 napon belül tájékoztatni kell.
(4) Az Infotv. 29. § (2) bekezdésében meghatározottakat nem érintve, a (3) bekezdés szerinti határidő egy alkalommal 45 nappal meghosszabbítható, ha az igénynek a (3) bekezdés szerinti határidőben való teljesítése az Infotv. szerinti közfeladatot ellátó szervnek a veszélyhelyzettel összefüggő közfeladatai ellátását továbbra is veszélyeztetné. Erről az igénylőt a (3) bekezdésben meghatározott határidő leteltét megelőzően tájékoztatni kell.
(5) Az Infotv. 29. § (4) bekezdésében meghatározottaktól eltérően az adatigénylést az adatigénylés teljesítéséért az Infotv. szerint megállapított költségtérítésnek az igénylő általi megfizetését követő 45 napon belül kell teljesíteni akkor, ha egyúttal valószínűsíthető, hogy az igénynek az Infotv. 29. § (4) bekezdése szerinti határidőben való teljesítése a veszélyhelyzettel összefüggő közfeladatai ellátását veszélyeztetné. Ebben az esetben az Infotv. 29. § (4) bekezdésében meghatározott tájékoztatást az igény beérkezését követő 45 napon belül teljesíteni kell.
(6) A (3) bekezdés alkalmazása esetén - az Infotv. 30. § (3) bekezdésétől eltérően - az igény teljesítésének megtagadásáról, annak indokaival, valamint az igénylőt az Infotv. alapján megillető jogorvoslati lehetőségekről való tájékoztatással együtt, az igény beérkezését követő 45 napon belül kell írásban vagy - ha az igényben az elektronikus levelezési címét közölte - elektronikus levélben értesíteni az igénylőt.
- 81/82 -
(7) Az Infotv. 31. § (1) bekezdésében az Infotv. 29. § (2) bekezdése szerint meghosszabbított határidő alatt a (4) bekezdés szerint meghosszabbított határidőt is érteni kell."
A veszélyhelyzet ideje alatt tehát az Infotv. egyes eljárási szabályaitól el lehet térni, a közfeladatot ellátó szervek 15 nap helyett 45 napon belül teljesíthetik az adatigényléseket, amely további 45 nappal meghosszabbítható, feltéve, hogy a 15 napos határidőn belüli teljesítés a szerv veszélyhelyzettel összefüggő közfeladatai ellátását veszélyeztetné.
Ezeket a rendelkezéseket dr. Szél Bernadett országgyűlési képviselő közvetlen alkotmányjogi panaszeljárásban [Abtv.[9] 26. § (2) bekezdés] megtámadta és megsemmisítésüket kérte. Álláspontja szerint az információszabadság alaptörvény-ellenes korlátozását jelenti, hogy az adatkezelő saját megítélése szerint, diszkrecionális jogkörben dönthet a teljesítési határidő meghosszabbításáról, és annak kapcsán a kérelmezőnek hatékony jogorvoslati lehetősége nincs. Az ügyben az első irat 2020. június 3-án érkezett az Alkotmánybíróságra, ezt követően június 17-én történt meg a szignálás. Az első veszélyhelyzet június 18-án megszűnt.
Az Alkotmánybíróság ehhez képest 2020. november 10-én kelt, 3413/2020. (XI. 26.) AB végzésében a 179/2020. (V. 4.) Korm. rendelet 2. §-a alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló eljárást megszüntette. Nemcsak azt vette figyelembe döntésében a testület, hogy a támadott rendeleti szabályok hatályukat vesztették, hanem azt is, hogy 2020. július 2-át követően nem volt olyan ügy, amelyre a támadott jogszabályban lehetővé tett 45 napos határidőt kellene alkalmazni. Az alkotmányossági vitában az igazságügyi miniszter 2020. szeptember 9-én kelt levelében foglalt állást, amelyben részletesen kifejtette a korlátozás arányosságával összefüggő érvelését.[10]
Mindeközben a Covid-19 megbetegedések és a halálos áldozatok számának drasztikus növekedése miatt a Kormány november 4-én ismét veszélyhelyzetet rendelt el. Nem sokkal ezután a veszélyhelyzet idején az egyes adatigénylési rendelkezésektől való eltérésről szóló 521/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet ismét a korábbival azonos tartalmú szabályozást vezetett be, és azt a rendelet hatálybalépésekor már folyamatban lévő közérdekű adatigényekre is alkalmazni rendelte:
"1. § (1) A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) megszűnéséig az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) szerinti, a közérdekű és a közérdekből nyilvános adat (a továbbiakban együtt: közérdekű adat) megismerésére irányuló igényekre vonatkozó, az Infotv. III. Fejezete szerinti rendelkezéseket az e §-ban foglalt kiegészítésekkel, illetve eltérésekkel kell alkalmazni.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás