Megrendelés
Közjogi Szemle

Fizessen elő a Közjogi Szemlére!

Előfizetés

Bencsik András: "A közigazgatás szervezeti rendszerének változásai" (KJSZ, 2008/4., 63-64. o.)

(közigazgatási jogi konferencia Pécsett)

2008. november 6-án a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Közigazgatási Jogi Tanszéke és "A Jövő Közigazgatásáért Alapítvány" tudományos konferenciát szervezett, amely a közigazgatás szervezeti rendszerét érintő változásokkal foglalkozott. A konferencián szép számmal képviseltették magukat - és értékes tapasztalatokkal gazdagították a tanácskozást - a közigazgatás gyakorlati szakemberei, három jogi kar - így a győri, a miskolci és a házigazda pécsi fakultás - oktatói pedig előadást tartottak a közigazgatás szervezeti rendszerét érintő kérdésekben.

A pécsi Közigazgatási Jogi Tanszék vezetője, Fábián Adrián ünnepélyes megnyitója után Ivancsics Imre egyetemi docens előadását hallgathatták a jelenlévők, amely a területi közigazgatás változásait vette sorra. Az előadó először rámutatott, hogy a területi közigazgatást egyedül a rendezetlenség állapota jellemzi, ami pedig lehetetlenné teszi - nagymértékben a rendszerszemlélet hiányából fakadóan - a hatékonyság elérését. A területi igazgatást érintő kormányprogramok, valamint a rendszerváltás óta született körülbelül harminc kormányhatározat nem egységes szabályozó technikájának említése után kronológiai szempontú bemutató elemzést hallhatott a közönség az egyéb területi egységek - így a régió és a kistérség - tárgykörére vonatkozóan. Ivancsics Imre - előadásának konklúziójaként - utalt azokra a nemkívánatos tendenciákra és jelenségekre - így különösen a reformok szervezet-centrikusságára, a hatásvizsgálatok hiányára, a pénzügyi szempontok kizárólagosságára, valamint a jogi szabályozás minőségi romlására - amelyek további érezhetőségük esetén a jövőben sem fogják lehetővé tenni a területi igazgatás egységes koncepción alapuló regulálását.

A konferencia második előadója Torma András, a miskolci jogi kar intézetigazgató egyetemi tanára volt, aki a közigazgatási szervezetrendszert a rendszerváltás óta ért változásokat és a jövőbeli kihívásokat érintette. A közigazgatás szervezetrendszerét vizsgálva először a demokratikus jogállam, a piacgazdaság és az Európai Unióhoz való csatlakozás következtében felmerülő kihívásokat, majd a Magyar Köztársaság által ezekre adott válaszokat vette sorra. Az előadó arra az álláspontra helyezkedett, hogy a hazai közigazgatás alapvetően jól és gyorsan reagált az új kihívásokra, több lényeges kérdéssel - így a központi közigazgatással, a helyi önkormányzatok felügyeletével, a megye kérdéskörével és a jegyző jogállásával - összefüggésben kritikai megjegyzéseit és javaslatait is a hallgatóság elé tárta. Torma András - előadása zárásaként - kifejezésre juttatta azon elgondolását, hogy a közigazgatás továbbfejlesztése és hatékonyságának fokozása érdekében a rendszerszemléletű korszerűsítés, a minőségi jogalkotás erősítése, valamint egy új alkotmány megalkotása nem tűrhet halasztást.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére