Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Dr. Grabau, Fritz-René, Hennecka, Jürgen: Az egész világra kiterjedő hatásköri és elismerési egyezmény fejlődése - időszerű áttekintés* (MJ, 2002/2., 118-120. o.)

A 90-es évek közepe óta dolgozik a Hágai Nemzetközi magánjogi konferencia a Nemzetközi Hatásköri és Elismerési Egyezmény tervezetén. Az erre a célra felállított Különbizottság 1999 októberében előterjesztette "A bírósági hatáskörről és a polgári és kereskedelmi perekben hozott külföldi ítéletekről" szóló Hágai Egyezmény "előtervezetét" (a továbbiakban: HZÜ-E). Június végén zajlott le Hágában a Hágai Értekezlet tagállamai Diplomáciai Értekezletének első része (Tárgyalások). A 2001. év végére, a 2002. év kezdetére tervezett második részében fog sor kerülni az Egyezmény elfogadására.

Ez az értekezés feltárja az Előtervezet alapvonásait és megvilágít fontos részlettételeket.

I. Az Egyezmény alapvonásai

Az Egyezménynek a célja az, hogy az egész világra kiterjedően egységesítse a döntési hatáskörnek (a HZÜ-E* 3-22. cikkelyek) a szabályait, vagyis azokat a rendelkezéseket, amelyek meghatározzák, hogy egy állam bíróságai nemzetközi tényállás esetében mikor rendelkeznek hatáskörrel. Meg akarja továbbá teremteni az egységet az ítéletek elismerésére és végrehajtására vonatkozó előírások (23-36. cikkelyek) között. Az Európán belüli területre ezek a szabályok nem látványosak: itt a Brüsszeli Hatásköri és Végrehajtási Egyezmény (EuGVÜ) és a Luganoi Párhuzamos Egyezmény (LugÜ) már évek óta még intenzívebb jogharmonizációt valósított meg, mint amilyent a Hágai Egyezmény Előtervezete irányoz elő. Egyebekben még nem világos, hogy mi minden fog még Európán belüli területen éppen a Hágai Egyezmény folytán megváltozni. Német szempontból az Egyezmény jelentőségét mindenekelőtt az Európán kívüli területre való vonatkozásban fejti ki.

Külföldi határozatok elismerése Németországban ez ideig a ZPO 328. §-a (1) bekezdésének 1. pontján hiúsult meg, ha a döntés helye államának bíróságai nemzetközi vonatkozásban nem bírtak hatáskörrel. Ennek meghatározásához azt a feltételes helyzetet kell megvizsgálni, ami fennállana, ha a külföldi bíróságnál egy német bíróságról volna szó. Ha ebben az esetben a bíróság a német szabályok alkalmazása esetén hatáskörrel rendelkeznék, ezt Németországban tiszteletben fogják tartani és a határozatot el fogják ismerni - úgynevezett tükörkép-elv.

A 25. cikkely (1) bekezdése kimondja, hogy csak azok az ítéletek esnek az Egyezmény megkönnyített elismerési és végrehajtási szabályai alá, amelyeket a 3-13. cikkelyekben egységesített hatáskörök egyike alapján bocsátottak ki. Ez a szabályozás a tükörképelvvel annyiban hasonlítható össze, hogy eszerint is előfeltétele az elismerésnek, hogy az első állam döntési hatásköre az elismerési állam oldaláról nézve is fennállott. A különbség azonban abban van, hogy erre nézve többé már nem az autonóm nemzeti jog kritériumai érvényesülnek, hanem az Egyezmény egységesített döntési hatáskörei az irányadók: a határozatot elismerik, ha a külföldi bíróság az Egyezmény szerint hatáskörrel bírt. Ez a hatáskör-elmozdulás szükségessé teszi a pontos odafigyelést arra, hogy szerződő államként milyen hatásköri szabályozásra áll rá.

Az Egyezményt tehát úgynevezett vegyes egyezményként szerkesztették meg: nem egységesítettek pausálisan valamennyi hatáskört, hanem egyes területeken maradnak a résztvevő államok számára szabad terek eltérő szabályozásokra. Ezért vettek bele az Előtervezetbe egy úgynevezett fehér jegyzéket az egységesített hatáskörökről (3-13. cikkely), egy úgynevezett fekete jegyzéket a megtiltott hatáskörökről (18. cikkely) és jelöltek ki egy úgynevezett szürke területet (17. cikkely). Ez utóbbi területen belül jogukban áll a szerződő államoknak, hogy bírósági hatásköröket nemzeti joguk szerint határozhassanak meg, amennyiben ezek a hatáskörök nem szerepelnek a fekete jegyzékben. Tiltott hatáskör alapján meghozott határozatot a 26. cikkely értelmében nem szabad sem elismerni, sem végrehajtani.

II. Részletek

1. Alkalmazási terület

Az Egyezmény az 1. cikkely szerint polgári és kereskedelmi perekre terjed ki. Ki vannak zárva egyebek között az adó- és vámügyek, a közigazgatási ügyek, a személyi állapotra vonatkozó ügyek, a tartási kötelezettségek, az öröklési ügyek és a fizetésképtelenségi eljárás.

2. Döntési hatáskör

a) A 3. és 4. cikkely

A 3. cikkely az illetékességet általánosan az alperes szokásos tartózkodási helye - ill. a vállalat székhelye szerint szabja meg. A 4. cikkely értelmében a felek illetékességi megállapodásai akkor vehetők figyelembe, ha azt írásban, olyan más hírközlési eszköz útján kötötték vagy igazolták, "amely a tájékoztatást későbbi felhasználás céljára hozzáférhetővé teszi" [4. cikkely (2) bek. b) pontja] - tehát interneten, a felek gyakorlatához vagy kereskedelmi szokáshoz igazodóan.

b) 6. cikkely

6. cikkely. Szerződések. A felperes keresetet indíthat annak az államnak a bírósága előtt, amelyben

a) ingó dolgok szállításánál ezeket egészben vagy részben leszállították;

b) szolgáltatások teljesítésénél ezeket egészben vagy részben el végezték;

c) az olyan szerződéseknél, amelyeknek tárgya mind ingó dolgok szállítása, mind szolgáltatások teljesítése, a súlypontot képező kötelezettségnek egészben vagy részben eleget tettek.

A rendelkezés a három megnevezett szerződéstípus számára a teljesítési hely szerinti illetékességet szabja meg. A tulajdonszerzésre és használat-átengedésre irányuló szerződéseknél az a) pont szerint a teljesítés helyét a szállítás helyeként határozzák meg (angolul: "the courts of a State in which (... ) the goods were supplied"). A fogalom ezzel egy tényleges jelleget nyer: Az a hely, amelyre az eladó a dolgot szállította vagy szállíttatta - anélkül, hogy ennek kapcsán anyagi jogi aspektusokat, mint költség- és veszélyviselés, érinteni kellene - és ez rendszerint az eladó telephelye lesz. Hogy mennyire kevéssé nyújt segítséget a lege causae szerinti minősítés, azt az EuGVÜ példája mutatja: ott egyszerűen "teljesítési hely"-ről van szó, anélkül, hogy a fogalmat közelebbről behatárolnák, és mivel a nemzeti jogokban a teljesítési hely egészen eltérő szabályozásaival találkozunk, az EuGH (az Európai Bíróság) nem hajlott autonóm értelmezésre.

Az előírás bemutatott pozitív aspektusai ellenére sok exportőr nem lesz elragadtatva attól, hogy a célországban viszonylag könnyen lesz perelhető. Ez a választottbírósági kikötések és a hatásköri megállapodások még erősebb elterjedéséhez fog vezetni.

c) 7. cikkely

A 7. cikkely lehetővé tesz egy fogyasztói hatáskört szokásos tartózkodási helyén, ha ő ott tette meg a szerződéskötéshez szükséges lépéseket, és az alperes tevékenységeit erre az államra koncentrálta - esetleg hirdetés útján. Az EuGVÜ és a LugÜ szóhasználatától eltérően a fogyasztói hatáskör csupán akkor nyílik meg, ha az alperes nem maga mint magánszemély cselekszik. Különben ez a privilegizálás nem volna helyénvaló. A 7. cikkely (2) bek. védi továbbá a fogyasztót akkor is, ha ő alperes. Az olyan szerződő fél, aki szak- vagy ipari tevékenységének keretei között cselekszik, a fogyasztót csak abban az államban perelheti, amelyben ennek szokásos tartózkodási helye van.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére