Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Mikó Zoltán: Agrártámogatások EU-konform kifizetése és a hazai jogharmonizáció (GJ, 2002/6., 20-25. o.)

Az agrár-, illetve vidékfejlesztési támogatások EU-konform kifizetésével összefüggő intézményfejlesztési és jogharmonizációs kérdésekkel való egyre intenzívebb foglalkozás szükségessége nyilvánvalóvá válik akkor, amikor a csatlakozási tárgyalások napjainkban döntő szakaszukba érkeztek. Az EU részéről elhangzottak az első ajánlatok a csatlakozni szándékozó országok részére nyújtandó közösségi támogatásokról, amelyek esetében akár természetesnek is lehet tekinteni azt, hogy az igények és az első ajánlat között még jelentős eltérés mutatkozik. Ez a vita viszont nem feledtetheti el senkivel azt, hogy függetlenül a tárgyalások alakulásától az EU által nyújtandó támogatások fogadására alkalmas intézményrendszer felállítását, valamint ezen intézményrendszer működését, és az EU támogatások fogadását biztosító hazai jogharmonizációs előkészületeket tovább kell folytatni.

Hosszas előkészítés és egyeztetés után 2001 márciusában írták alá Magyarország és az Európai Bizottság képviselői azt az éves, illetve többéves pénzügyi megállapodást, amelynek alapján az Európai Unió a SAPARD Program keretében 2000. és 2006. között évente 38 millió euró összegben (kb. 10 milliárd forint) támogatást nyújt. Az EU a SAPARD Programon keresztül jelenleg is kész a hazai agrárstruktúra átalakítását célzó támogatás nyújtására. A SAPARD Program kettős célkitűzést fogalmazott meg:

a) segítséget nyújtani a tagjelölt országoknak a közösségi jogszabályok (acquis communitaire) átvételében, különös tekintettel az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alapból (EMOGA) finanszírozott agrárstruktúra- és vidékfejlesztési intézkedésekre, valamint

b) hozzájárulni egy fenntartható és versenyképes agrárgazdaság kialakításához, valamint a vidék életképességének növeléséhez.

A támogatás igénybevételének azonban előfeltétele, hogy legyen meg a megfelelő hazai jogszabályi és akkreditált intézményi háttér. A támogatás nyújtásánál egyik kiemelt szempont volt, hogy az szolgálja a hazai intézményi és pénzügyi rendszer felkészülését is. A szükséges nemzetközi egyezményeket Magyarország megkötötte. A SAPARD Program hazai lebonyolításának intézményi hátterének lebonyolításáról a Kormány több határozatában rendelkezett [lásd pl. a 2188/2000. (VIII. 31.) Korm. határozatot]. E határozatok alapulvételével alakult ki az a jogszabályi háttér, amely a SAPARD Program végrehajtásának intézményi és pénzügyi hátterét adják. A SAPARD Program lebonyolításának pénzügyi hátterét a SAPARD Többéves Pénzügyi Megállapodás (lásd a SAPARD Többéves Pénzügyi Megállapodás kihirdetéséről szóló 117/2001. (VI. 30.) Korm. rendeletet valamint az Éves Pénzügyi Megállapodások [lásd a SAPARD 2000. évi Éves Pénzügyi Megállapodás kihirdetéséről szóló 116/2001. (VI. 30.) Korm. rendelet] biztosítják. E jogszabályokhoz kapcsolódik az Európai Uniós előcsatlakozási eszközök támogatásai felhasználásának pénzügyi tervezési, lebonyolítási és ellenőrzési rendjéről szóló 255/2000. (XII. 25.) Korm. rendelet.

A SAPARD Program végrehajtásának intézményi hátterét a SAPARD Hivatal jelenti. A SAPARD Hivatal mint végrehajtó szervezet feladata a pályáztatás, projektek kiválasztása, szerződéskötés, a kifizetéssel összefüggő tevékenysége a kifizetési kérelmek ellenőrzéséből, utalványozásából, a kifizetések engedélyezéséből, könyvelésből, valamint ezen tevékenységekkel kapcsolatos helyszíni ellenőrzésekből áll.

A SAPARD Hivatal a Többéves Pénzügyi Megállapodásban meghatározott feladatait felelőssége megtartása mellett delegálhatja más szervezetekre is. A SAPARD Hivatalt mint végrehajtó szervezetet és a végrehajtó szervezetek által átruházott hatáskörben eljáró szervezeteket lebonyolító szervezeteknek hívjuk.

A SAPARD Hivatal jogállását a SAPARD Hivatal létesítéséről szóló 12/2001. (II. 15.) FVM rendelet tartalmazza. Ennek értelmében a Hivatal a SAPARD előcsatlakozási program teljesítésének szervezésével és szabályozásával, valamint a SAPARD támogatási rendszer működtetésével és végrehajtásával összefüggő végrehajtó és kifizető feladatok ellátására a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: FVM) szervezeti keretein belül került létrehozásra. Szervezeti függetlenségét az biztosítja, hogy közvetlenül a miniszter irányítja, illetve felügyeli, továbbá a minisztérium más részlegeitől független.

Az Európai Unió a vidékfejlesztési célok támogatásakor programok, illetve projektek megvalósításához nyújt támogatást. Programnak az a tágabb ágazati vagy térségi fejlesztési célrendszert megvalósító fejlesztési terv minősül, amely több egymással összefüggő projekt útján, egységes, koordinált szervezeti rendszerben, az érintettek együttműködése alapján valósul meg. Projektnek pedig a tartamilag és formailag részletesen kidolgozott, megfelelő pénzügyi háttérrel és végrehajtási ütemezéssel rendelkező fejlesztési elképzelést kell tekinteni.

A SAPARD Program keretében megvalósuló támogatások sajátossága az, hogy általában a nemzeti költségvetésből nyújtott társfinanszírozással valósul meg. Erre figyelemmel kell lenni egy olyan központi kormányzati szervnek, amely nemzetgazdasági szinten koordinálja a források meglétét, illetve az állami kötelezettségvállalásokat. E feladatot a Nemzeti Programengedélyező látja el. A Nemzeti Programengedélyező feladata meggyőződni arról, hogy a programok, projektek finanszírozását szolgáló hazai források (központi költségvetési támogatás, célelőirányzat, önkormányzati hozzájárulás, hitel, illetve saját forrás) a jogszabályokban, valamint a finanszírozási és a támogatási szerződésekben meghatározott időpontokban rendelkezésre fognak állni.

A Nemzeti Programengedélyező a végrehajtó szervezetek bevonásával jogosult már a tervezés szakaszában is nyilatkozatot kérni támogatási források felett rendelkezőktől arra vonatkozóan, hogy az adott forrást a jogszabályban, valamint a finanszírozási és támogatási szerződésekben meghatározott esedékességekor rendelkezésre bocsátják, illetőleg, hogy a pénzügyi lebonyolítás egyéb feltételei is adottak. Ezt követően a Nemzeti Programengedélyező finanszírozási szerződést köt a SAPARD Hivatal vezetőjével a szakmai és pénzügyi megvalósításról.

A programok, projektek államháztartási támogatásait az államháztartásra vonatkozó jogszabályok, illetve a mindenkori érvényes költségvetési törvény előírásai szerint kell megtervezni. Az EU támogatások fogadására és kezelésére a Nemzeti Alap számára nyitott euró-számlák állnak rendelkezésre. Az EU támogatások Európai Bizottság általi átutalása ezen euró-számlákra történik.

A SAPARD Program pénzügyi lebonyolítására a Többéves Pénzügyi Megállapodás és a hazai pályázatos támogatások lebonyolítására vonatkozó előírások az irányadók, figyelembe véve az államháztartás működési rendjéről szóló, többször módosított 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 78-93/A. §-aiban foglalt szabályokat.

A SAPARD Program keretében nyújtott támogatások esetében az igénybevétel ellenőrizhetőségét az alábbiak biztosítják:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére