A jogtulajdonosok és a műsorsugárzó-szervezetek óriási várakozásai közepette hozta meg az Európai Unió Bírósága (EUB) az angol első osztályú labdarúgó bajnokság, a Premier League sportközvetítési jogainak kizárólagos területi alapon való értékesítésével kapcsolatos ítéletét 2011. október 4. napján. A döntés alapján a sportközvetítési jogok műholdas televíziós közvetítésére vonatkozó felhasználási szerződésekbe foglalt teljes territoriális exkluzivitás a szolgáltatásnyújtás alapszabadságába ütközik, illetve a szabad versenyt is korlátozza. Ezenkívül az EUB fontos megállapításokat tett a sportközvetítések szerzői jogi megítélése tekintetében is a szerzői művek és a nyilvánossághoz való közvetítés fogalmainak értelmezésével. Az ítéletben foglaltak hatásaként minden bizonnyal alapvetően megváltozik a sportközvetítési jogok értékesítésének módja. Jelen tanulmányban egy rövid áttekintést követően bemutatom és értékelem az alapügyek tényállásait és az EUB ítéletét, valamint részletesebben elemzem az ítélet lehetséges következményeit is.
A sportközvetítési jogok értékesítéséből származó jogdíjak - különösen a labdarúgásban - a jogtulajdonosok bevételének a legnagyobb részét képezik.[1] A jogdíjak megfelelő optimalizálása végett a jogtulajdonosok különböző értékesítési technikákat dolgoztak ki. A tapasztalatok alapján a közvetítési jogoknak az adott versenysorozat (társ)szervezőjének minősülő sportszövetség vagy sportszövetség jellegű szervezet (pl. liga) általi, területi alapon történő kollektív értékesítése bizonyul a bevételek maximalizálása és elosztása, valamint a versenysorozatok fenntarthatósága szempontjából a leghatékonyabb módszernek.
A kollektív értékesítés a gyakorlatban azt jelenti, hogy mérkőzéseik közvetítésére nem az egyes, az adott sportversenyen (bajnokságban) részt vevő csapatok kötnek felhasználási szerződéseket a műsorsugárzó-szervezetekkel vagy ügynökségekkel, hanem a versenysorozat szervezője a résztvevők megállapodása alapján "egyben" értékesíti az adott versenysorozat összes mérkőzésének közvetítési jogát. A műsorsugárzó-szervezet részére való értékesítés pedig időbeli és általában egy adott országhoz köthető területi kizárólagosság alapján történik, azaz adott időben és térben csak egy műsorsugárzó-szervezet rendelkezik az egész versenysorozat közvetítési jogaival. Ez a műsorsugárzó-szervezet pedig a népszerű sportprogrammal a portfóliójában képes magát megkülönböztetni a versenytársaitól, így képes magához vonzani a fogyasztókat és a reklámozni vágyó vállalkozásokat, mely utóbbi által képessé válik a kizárólagos közvetítési jogokért fizetett prémium díjak refinanszírozására, illetve egyúttal jelentős technikai fejlesztések végrehajtására.
Mivel azonban a kollektív értékesítés több okból az EU jogba ütközhet, az Európai Bizottság már több ügyben - kizárólag az EUMSz szabad versenyre vonatkozó szabályai alapján - vizsgálta az ilyen szerződéseket mind a jogtulajdonosok, mind a műsorsugárzó-szervezetek oldalán.[2] Maga az EUB a sportszektor közvetítési jogainak értékesítésével kapcsolatban jelen ügyek eldöntéséig nem hozott ítéletet. Így jelen tanulmány tárgyát képező, "Murphy-ügyként" elhíresült eljárások mérföldkőnek tekinthetők a sportszektor és az EU jogát érintő "összjáték" történetében. Az ítélet továbbá abból a szempontból is nóvum, hogy a korábbi sporttárgyú EUB döntésekhez[3] képest nem közvetlenül a sportszövetségek belső normaalkotását "támadta", azonban valószínűsíthetően mégis legalább olyan hatást fog gyakorolni a sportszervezetek és sportszövetségek működésére.
Az EUB előzetes döntéshozatali eljárásának alapjául két, egymástól független Egyesült Királyságbeli eset szolgált. A C-403/08 számú ügy a Football Association Premier League Ltd & társai, valamint QC Leisure & és társai között, illetve a C-429/08 számú ügy pedig Karen Murphy és Media Protection Services Ltd között van folyamatban az angol High Court of Justice előtt.
Az alapügyek tényállása szerint a Football Association Premier League Ltd (FAPL) az angol első osztályú labdarúgó bajnokság - a Premier League - mérkőzései felvételének megszervezésével és a vonatkozó műsorsugárzási jel közvetítésével, valamint a kereskedelmi - elsősorban közvetítési - jogainak értékesítésével foglalkozó szervezet. A felvételek gyártásakor a Premier League mérkőzésiről készült képanyagot és háttérhangot az FAPL egy gyártási egységnek továbbítja, amely ahhoz logókat, képsorokat, képernyőn megjelenő grafikákat, zenét és angol nyelvű kommentárt ad hozzá. A jelet műhold útján visszaküldik a felhasználási szerződés szerinti műsorsugárzó-szervezetnek, amely ahhoz hozzáadja a saját logóját és esetleg kommentárt. Ezt követően a jelet tömörítik és kódolják, majd műhold útján az előfizetőkhöz közvetítik, akik azt parabolaantenna segítségével veszik. Végül a jel egy az előfizetéssel együtt biztosított műholdas dekódoló egységben kerül dekódolásra és kitömörítésre, amely dekóder működéséhez dekódoló eszköz - így például dekódoló kártya - szükséges (a továbbiakban egységesen: "dekóder").
Az FAPL különböző műsorsugárzó-szervezetekkel kötött, a televíziós közvetítési jogok értékesítésére irányuló, három éves időszakra szóló felhasználási szerződésekben - a bevételek megfelelő optimalizálása érdekében - kizárólagosságot biztosít a műsorsugárzó-szervezeteknek a mérkőzései közvetítése és kereskedelmi-gazdasági kihasználásra meghatározott földrajzi területen - általában egy adott ország határain - belül. A felhasználási szerződésekben foglaltak szerint az exkluzivitás megfelelő biztosítása végett a műsorsugárzó-szervezetek kötelesek olyan helyzetet teremteni, hogy az általuk közvetített mérkőzések ne legyenek foghatók a felhasználási szerződésben megadott területen kívül. E cél elérése érdekében a műsorsugárzó-szervezetek kódolják az általuk adott műholdas jelet, illetve a dekódereket nem forgalmazhatják az érintett terülten kívül.
Görögországban az FAPL szerződéses partnere a NetMed Hellas, a mérkőzéseket a "SuperSport" csatornákon, a "NOVA" platformon sugározzák, amelynek a tulajdonosa és működtetője a Multichoice Hellas. Az említett csatornákhoz a NOVA műholdas csomagot előfizető televíziónézők férhetnek hozzá, akinknek az előfizetéshez egy nevet, valamint görögországi címet és telefonszámot szükséges megadniuk. Az alapügyekben néhány vállalkozás Görögországból az Egyesült Királyságba importálta a felhasználási szerződés alapján jogszerűen forgalomba hozott dekódereket, hogy azokat a BSkyB Ltd[4] - az Egyesült Királyságban az FAPL szerződéses partnere - dekódereinél jóval olcsóbban kínálják a vendéglátóhelyek részére.[5] Az említett Egyesült Királyságbeli vendéglátóhelyek üzemeltetői a görög NOVA dekóderek felhasználásával időeltolódás nélkül élőben sugározták a Premier League mérkőzéseit vendégeik számára.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás