Fizessen elő a Munkajogra!
ElőfizetésAz elmúlt évek hagyományaihoz hasonlóan 2019-ben is megrendezésre került a hazai munkajogi képzés egyik legrangosabb eseménye, az Országos Munkajogi Perbeszédverseny. A 2019. április 26-án, a győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán megrendezett, sorban már a tizenhatodik megmérettetés jelszava a változás is lehetett volna, ugyanis 2019 áprilisára valamennyi hazai munkajogi tanszék vezetőinek és neves oktatóinak bevonásával elkészült az Országos Munkajogi Perbeszédverseny hivatalos Versenyszabályzata. Az eddig főként szokásjogi úton kialakult szabályok rögzítésén túl e dokumentum fő célja a szervezés és lebonyolítás racionalizálását, valamint a döntések és az eredmények átláthatóbbá tételét szolgáló, évtizedes tapasztalaton alapuló új szabályok megalkotása volt.
Az idei megmérettetés azonban még egyfajta átmenetet jelentett a régi és az új szabályrendszer között: mivel a 2018. április 13-án a Debreceni Egyetemen megrendezett XV. Országos Munkajogi Perbeszédverseny legjobb csapatának járó díját a Széchenyi István Egyetem versenyzői nyerték el, a korábbi szokásoknak megfelelően az idei verseny rendezésének joga a győztes csapatot illette meg. A Versenyszabályzat értelmében azonban a 2020. évi kiírástól kezdődően a verseny házigazdája a hazai jogi karok között ábécé szerinti sorrendben kerül meghatározásra, így jövőre ismételten a Debreceni Egyetem látja majd vendégül a XVII. Országos Munkajogi Perbeszédverseny indulóit és kísérőiket.
A XVI. Országos Munkajogi Perbeszédversenyt dr. Ferencz Jácint egyetemi docens, a Széchenyi István Egyetem Kereskedelmi, Agrár- és Munkajogi Tanszékének vezetője nyitotta meg, aki beszédében a hasonló megmérettetések fontosságát, azoknak a hazai jogi, s így különösen a munkajogi képzésben betöltött jelentőségét hangsúlyozta. Kiemelte, hogy e verseny nem csupán az anyagi munkajogi tudás elmélyítését segíti, hanem egyúttal a gyakorlati életben elengedhetetlen retorikai képességek alkalmazását, illetve a kollégákkal, ügyfelekkel való hatékony és produktív együttműködés képességét is fejleszti.
Az idei Perbeszédversenyen hét hazai jogi kar képviseltette magát, s mivel a csapatokat a hagyományos munkajogi peres pozícióknak (felperes, alperes és bíró) megfelelően három-három fő alkotta, összesen huszonegy hallgató várta feszülten a jogosesetek és a peres pozíciók kisorsolását.
A csapattagok a Versenyszabályzat előírásainak megfelelően két-háromezer karakter terjedelmű, mindennapi példákat felvonultató, nehéznek számító jogeseteket oldottak meg, amelyek a versenyszféra munkajogából kerültek ki. E jogesetek megoldására és a perbeszédek kidolgozására összesen két óra állt a versenyzők rendelkezésére. A jogesetek megoldása során külső személy segítségét leszámítva az indulók bármilyen eszközt használhattak, így előtérbe kerülhetett a szakirodalom és a bírósági határozatok feldolgozásában szerzett jártasság is, melyek alkalmazása az előadások szakmai színvonalát jelentősen tudja emelni.
A kétórás kidolgozási idő lejártával megkezdődött a közel két órán keresztül tartó előadási szakasz. A versenyzőknek megoldásaikat a Versenyszabályzat által meghatározott időkereten belül, a polgári perrendtartás legalapvetőbb szabályainak megfelelően szimulált peres eljárásban kellett bemutatniuk független szakmai zsűri előtt. Az idei rendezvény zsűrijét dr. Gyalog-Takács Noémi, a GRABOPLAST Zrt. jogtanácsosa, dr. Gottlieb László, a győri közigazgatási és munkaügyi bíróság bírája, valamint dr. Havasi Dezső, a Győr-Moson-Sopron Megyei Ügyvédi Kamara elnöke alkotta. A zsűri tagjai döntésük kialakítása során a helyes munkajogi megoldáson túl mind az előadás minőségét, mind pedig a retorikai képességeket komoly súllyal vették figyelembe. Még az eredményhirdetést megelőzően a Versenyszabályzat újításának megfelelően dr. Gottlieb László röviden ismertette az egyes esetek megoldásait, egyúttal kitért a versenyzők előadásainak értékelésére is.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás