Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Dr. Máthé Gábor: ZÁRÓ KÖVETKEZTETÉSEK (MJ, 2005/9., 541-543. o.)

Tisztelt Kollégák!

A vitaülés összegzésére, a színvonalas előadások analizálására, s az érdekes hozzászólásokra részleteiben most nem térnék ki, csupán néhány következtetés megfogalmazására vállalkozom.

Elsőként az egyetemi jogászképzésről

1. Általánosan elfogadottnak tűnt, hogy az egységes jogászképzés megtartása követelmény. Abban már divergáltak a vélemények, hogy a graduális szakban az elméleti és a gyakorlati képzés aránya a továbbiakban hogyan alakuljon? Megtartandó-e az alapképzés részének tekintett szakmai gyakorlat? Az elméleti tudást mérő egyetemi vizsgáknak a megismétlése felesleges az új szakvizsgarendszerben?!

Mi az egyetemi diploma funkciója? A végzettséget és a képzettséget az egyetemi oklevél és a sikeres szakvizsgát igazoló oklevél kettősségében jelenítjük meg a jövőben is?

A dékáni előterjesztésben csakúgy, mint a vitában helyet kapott az ún. szelekció kérdése, azaz mit bizonyít a diploma? A vitában, az egyik nézetként az erősödött fel, hogy ez az oklevél semmiképpen nem bizonyítja, hogy a végzett képes és kész a tanult joganyag alkalmazására. Ebből adódik - így az érvelés - hogy a valódi mérésre a jogi szakvizsga szolgálhat, amely tükrözi, hogy a jelölt tényleg készségszerűen tudja-e alkalmazni a jogot. A sarkos szembeállításban van némi igazság. A korrektség igényével azonban az nem állítható, hogy nincs egyetemi "szűrés". Az egyetemi követelmény - és vizsgarend abszolválása valódi teljesítmény. Ennek fokozatai: a rite, a cum laude és a summa cum laude önmagukért beszélnek. Egyértelműen kitűnt, hogy pld. a bírák, ügyészek felvételénél az egyetemi végzést követően csak a summa cum laude végzettek lehetnek sikeresek.

2. Tény azonban az is, hogy az egyetemeken tömegképzés folyik. Az elmúlt évtizedben megsokszorozódott a hallgatói létszám. A jogi diploma nem csupán a klasszikus nappali képzésben részesülők vágya, hanem egyre nagyobb számban a nem nappali képzésben résztvevőknek második, esetleg harmadik diploma megszerzésére irányuló igénye a kényszerű társadalmi mobilitás okán, az áhítozott munkahely elérésének reményében. Nos, egyértelmű, hogy itt több érdek összpontosul. A felsőfokú tanulmányok alanyi jogként jelennek meg, különösen akkor figyelemreméltó mindez, ha az érintett személy saját költségére történik.

A jogászképzést tehát nem lehet csupán demográfiai aspektusból szemlélni, mert különböző korosztályok hivatásbeli, avagy elhelyezkedési vágyainak kielégítését is szolgálja.

Ez a heterogén előképzettségű egyfelől túl, másfelől alul, hiányosan képzett hallgatóság különböző oktatási formákkal és kredit érdekeltséggel birkózva azt a látszatot keletkezteti, hogy ha diplomához jut, az csak azért van, mert az egyetem nem szelektál.

3. Tudomásul kell venni, hogy az elkövetkezendő évtized még ezt a trendet erősíti, tehát az alapképzésben gyökeres változás nem következik be sem a politika, sem a szolgáltatást igénybe venni kívánók részéről. Ebből következik, hogy az ötéves alapképzést követő - jelenleg - három éves periódus, a szakvizsgára felkészülés felértékelődik, s az, hogy kiből lesz bíró, ügyész, ügyvéd, közjegyző, közigazgatási jogász, az valóban a szakvizsgarendszer hogyanján dől el.

A nélkülözhetetlen alap az elméleti képzésé, s az ezt követő periódus pedig a kreatív problémamegoldó alkalmazási készségé. Ilyen értelemben beszélünk 5 + 3 modellről, s ezért is vetjük el az ún. felsőfokú szakképzést. Hiszen a jogászképzésben résztvevőknek így is csak kisebb része tudja majd gyakorolni hivatását a klasszikus igazságszolgáltatási triászban. Jogi doktori oklevél birtokában lévők is kirekesztődnek, akkor miért kell erőltetni, költségvetési pénzekkel finanszírozni az ún. igazságszolgáltatási szervező képzést?

Másodszor az elkülönülő szakvizsgákról kívánok szólni

1. Amennyiben ilyen jelentőségűvé vált a szakvizsga, akkor legalább két kérdés különösen lényeges, s mindkettővel az előadók is terjedelmesen foglalkoztak. A főkérdés az egységes jogi szakvizsga fenntartása, avagy részvizsgák bevezetése, s ezzel szorosan összefügg a másik probléma, hogy ki legyen a szakmai felelőse az elkülönülő képzéseknek. A hivatásrendek önálló intézményeket hozzanak létre: Bírói Akadémiát, Ügyészképző Akadémiát - Intézetet, Ügyvédjelöltképző Intézetet szervezzenek, ezek végezzék a szervezett képzést, s vegyék is ki a vizsgákat is? Ha tovább gondoljuk a folyamatot, akkor kérdéseink még inkább szaporodnak. Kik tanítanak, kiknek a kötelezettsége, pl. az ügyvédjelöltek gyakorlati foglalkoztatása, ki fedezi a fenntartási költségeket? A bíráknál, ügyészeknél, mi több a közigazgatási jogászoknál egyértelmű, hogy a költségvetés. És az ügyvédeknél? A vizsgacenzorokat ki jelöli ki? Egyáltalán a képző intézményeket ki akkreditálja? S utalni szeretnék a nyitó előadásra - az Igazságügyi Minisztérium szerepére - a különálló intézetek és vizsgák koordinálását ki vállalja? Lehet-e az ilyen típusú összefogás az igazságügyi tárca feladata? Avagy megfordítva: lehetséges-e a részszakvizsgák rendszerét az Igazságügyi Minisztérium nélkül működtetni? Más az elméleti felvetés, s ha kissé cinikus maradok, akkor, más az itt, és most Közép-Európában - a hinc et nunc formula - jelentéstartalma is. A helyzeteket főként stratégiailag közelítő, de mindig szellemesen értékelő Bánáti János is óvatosan fogalmazott: "... A leginkább megfelelő megoldás a hivatásrendi vizsga visszaállítása lenne, ... az ügyvédi kamarák ... nem rendelkeznek a jogalkotásnál döntési jogkörrel, ezért én is csak érvelhetek a radikálisabb megoldás mellett ...fel kell készülnünk az "elsődleges" javaslat visszautasítására ... s reálisabbnak tűnő másodlagos indítványt kell tennem" - hangsúlyozta. Véleményem tehát az, hogy mindenkire kiterjedő vizsgálódást kell végeznünk, s az argumentatio ad veritatem metodikát kell követnünk. Nos mindjárt követhetjük a tényhelyzetet.

2. Gatter elnök úr tájékoztatott, hogy a Magyar Bíróképző Akadémia rövidesen megkezdi működését, mely a többi között, a bírósági fogalmazók képzését végezné. Miks főosztályvezető főügyész úr körültekintően és szerényen jelezte, hogy elég előrehaladott állapotban vannak, tanulmányok készültek az önálló képző intézet felállításáról, ámde a bírósághoz képest, az ügyészségen a pénzforrások kevésbé állnak rendelkezésre. A mielőbbi megvalósíthatóságot csak az elhatározás eltökéltsége befolyásolja az ügyvédjelölt képző intézmény esetében. S ide sorolhatnánk a közigazgatásiaknál a Magyar Közigazgatási Intézetet, a Közigazgatási Vezetőképző Központot, az Országos Közigazgatási Vizsgabizottságot, hogy csak a gyors számbavételnél maradjunk.

3. Tehát, több tény és több megvalósításra érett szándék bizonyítja, hogy az egységes jogi szakvizsgarendszer perspektívája reménytelen. A hazánkban tradicionálisan élő "szabályoknak" megfelelően máris megvannak, s rövidesen meglesznek az önálló intézmények, s ezzel lényegében eldőlt a rész-szakvizsgák ügye. Adott dolog, hogy a hivatásrendek egyértelműen kézbe kívánják venni a szakvizsga ügyét.

A részszakvizsgák kapcsán azonnali kérdés a jogászi pálya mobilitása, az ún. átjárhatóság kérdése. Az előadásokon elhangzottakból kiderült, hogy erre a megoldást a részszakvizsgák struktúrája jelentheti.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére