Megrendelés

Dr. Juhász László, Dr. Szalay György: Vitás jogalkalmazási kérdések VI. (CH, 2001/8., 12-13. o.)

14.) Abban az esetben, ha az adós vezetői a felszámolás elrendelését röviddel megelőzően saját magukkal indokolatlan előnyöket biztosító munkaszerződéseket kötnek, a felszámolási eljárás során ezen előnyöket érvényesíthetik-e vagy sem?

Az 1992. évi XXII. tv (Mt.) 9. §-a értelmében a semmis és a sikeresen megtámadott megállapodás érvénytelen. Ha a megállapodás valamely része érvénytelen, helyette a munkaviszonyra vonatkozó szabályt kell alkalmazni, kivéve, ha a felek az érvénytelen rész nélkül nem állapodtak volna meg. A Munka Törvénykönyve 10. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az érvénytelen megállapodásból eredő jogokat és kötelezettségeket úgy kell elbírálni, mintha azok érvényesek lettek volna. Ezt az előírást azonban az Mt. 4. §-a rendelkezésével összhangban lehet csak értelmezni. E szerint az Mt.-ben meghatározott jogokat és kötelezettségeket rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni, illetőleg teljesíteni. A 4. § (2) bekezdése értelmében a jog gyakorlása különösen akkor nem rendeltetésszerű, ha az mások jogos érdekének csorbítására, érdekérvényesítési lehetőségének korlátozására, zaklatására, véleménynyilvánításának elfojtására irányul, vagy erre vezet.

A fenti szabályok összevetéséből az következik, hogy az ilyen munkaszerződésekből a többi hitelező rovására az adós vezetői illetve munkavállalói előnyt nem élvezhetnek. Hasonlóképpen döntött a Legfelsőbb Bíróság Fpk.VI.33.444/1996/2. számú végzésében, amelyben helybenhagyta a Fővárosi Bíróság 3.Fpk. 1687/1993/18. számú végzését. Idézet a másodfokú határozatból:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére