Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Rajczy Lajos: 40 éves a vámunió (JK, 2008/7-8., 375-377. o.)

Az európai vámosok 2008. július 1.-én ünneplik a vámunió létrejöttének 40. évfordulóját. Az 1968. július 1-jén létrejött vámuniónak kulcsszerepe volt az Európai Unió mai arculatának létrejöttében, amely a gazdasági integráció szempontjából mérföldkőnek tekinthető. Ezen kívül azt is lehetővé tette, hogy az integráció egyéb gazdasági és politikai területeken is meginduljon és komoly eredményeket érjen el.

1. Bevezetés

Az 1968. július 1.-én Belgium, Hollandia, Luxemburg, Franciaország, Olaszország és Németország eltörölte a vámokat az egymás közötti kapcsolatrendszerében. Az akkor még Európai Közösségnek (EK) nevezett formáció az ún. harmadik országból származó importra egységes vámtételeket és származási szabályokat vezetett be és létrehozta a vámérték egyformán alkalmazandó szabályrendszerét. A konkrét folyamat nem választható el az előzményektől, amelyek közül kizárólag a legfontosabbakra összpontosítunk.

2. Római Szerződés[1]

A fenti 6 ország 1957. március 25-én Rómában aláírta az ún. Római Szerződés(eke)t (RSZ), amellyel 1958. január 1-jén létrejött az Európai Gazdasági Közösség, vagy ha úgy tetszik egy régebbi szakzsargon szerint a Közös Piac. Valójában a RSZ egyik legfontosabb célkitűzése a vámunió volt, azért is, hogy megalapozza a további politikai közeledést és harmonizációt a tagállamok között. Legfontosabb politikai háttere a francia-német kibékülés volt, amely lényegét tekintve azóta is az európai integráció egyik hajtómotorja.

3. Korábbi vámuniók

Közvetlen előzményként megnevezhetjük az ún. BENELUX Megállapodást, amelyet a II. világháború alatt, 1944-ben, Londonban írt alá Belgium, Hollandia és Luxemburg kormánya, és amely 1948. január 1-jére tervezte többek között a tagállamok közötti vámok megszüntetését, és amelyet végül is külön Vámmegállapodás hajtott végre. Magyar szempontból is fontos előzménynek tekinthetjük az Osztrák-Magyar Monarchiát, amely gazdaságilag egy 10 évente felülvizsgálandó vámunióra épült.

Az egyik első, hivatalosan is jegyzett és működő vámunió 1818-ban jött létre a Poroszországot alkotó államok között, amelyhez később további államok csatlakoztak. A Zollverein-nek nevezett Német vámuniónak szinte valamennyi ma német tartományi szintet jelentő egység a tagja volt, Svédország szabadkereskedelmi megállapodással csatlakozott ehhez.

3.1. A vámunió gazdasági tartalma

Mióta Adam Smith[2] 1776-ban publikálta a Nemzetek gazdagsága című munkáját, valamennyi közgazdász egyetért abban, hogy a nemzetek közötti szabad kereskedelemnek jótékony hatása van az általában értelmezett gazdasági jólétre. A szabad kereskedelem megvalósításának számos gazdasági formája van, ebből a szempontból sorrendben előrehaladva a szokásos megkülönböztetés szerint az alábbi gazdasági formációkat különböztetjük meg egymástól:

- szabadkereskedelmi övezet;

- vámunió;

- közös piac;

- egységes belső piac;

- gazdasági unió;

A RSZ (2. és 3. cikkelyek) célkitűzései között szerepelt a közös piac, a vámunió és közös politikák bevezetése. Kimondja, hogy a Közösség elsődleges célja a közös piac létrehozása azon eszközök azonosításával és végrehajtásával, amelyek ennek eléréséhez szükségesek. A vámunió ilyen módon egy fontos eszközként megalapozta az EK-t létrehozó államok gazdasági fejlődésének kiegyensúlyozott, harmonikus jellegét, továbbá (közvetett módon) hozzájárult ahhoz, hogy folyamatosan növekedjen az életszínvonal. Önmagában a vámunió csak egyik eleme volt a legfontosabb célnak, a közös piacnak, amelyet a tagállamok gazdaságpolitikájának további közelítésével kívántak megvalósítani a jogalkotók. Ez pedig végső soron összefügg az ún. 4 szabadságjog egyikével,[3] nevezetesen az áruk szabad áramlásával (ez csak később valósult meg teljes mértékben).

A konkrét formát illetően a RSZ 8. cikkelye megállapítja, hogy a közös piac (tehát a vámunió is) fokozatosan kerül bevezetésre, 12 éves átmeneti időszak alatt, 3 lépésben, 4

- 375/376 -

éves periódusokkal. Valamennyi ehhez szükséges jogszabályt ez az alatt az időszak alatt kell megalkotni és végrehajtani. Ezt megerősítendő 9. cikkelyében kimondja, hogy "a Közösség alapja a vámunió, ami a teljes árucsere-forgalomra kiterjed, és magába foglalja a tagállamok közötti behozatali és kiviteli vámok, valamint a vámmal azonos hatású díjak kirovásának tilalmát, illetőleg az egységes vámtarifa bevezetését a harmadik országokkal szemben." Az eredeti tervek szerinti 12 év helyett másfél évvel korábban létrejött a vámunió, a RSZ által megadott részletes menetrendet alapján.[4]

Kiemelendő az a kitétel, amellyel a tagállamok vállalták, hogy az egymás közötti relációban sem új beviteli/kiviteli vámot, vagy ezzel egyenértékű díjat nem vezetnek be, illetőleg a már alkalmazottat nem emelik meg. Azért is fontos a kiemelés, mert ennek eléréséhez önmagában a RSZ nem volt elegendő, az Európai Bíróság döntései kellettek ahhoz, hogy ezek az akadályok megszűnjenek, illetőleg, hogy a RSZ idevonatkozó jogértelmezési problémái megoldódjanak (csak néhány jogeset: Van Gend en Loos (1963); Sociaal Fonds voor de Diamantarbeiders (1969) stb.)

A fent vázolt folyamattal párhuzamosan, a közös kereskedelmi politika részeként, a RSZ 18-19. cikkelyeiben előírta a közös vámtarifa bevezetését is. Az egyes árukat listák szerint csoportosították, amelyet egységes szakkifejezéssekkel neveztek meg. A listákat és a hozzájuk tartozó díjtételeket a RSZ Mellékletében helyezték el, a vámtételeket pedig a Közösségben lévő vámterületeken 1958. január 1-jén alkalmazott vámkiszabás számtani átlagán határozzák meg. A vámunió hatályba lépését követően további 18 hónapig megmaradtak a vámtételek a közösségen belüli kereskedelemben, és egyidejűleg a Közös Vámtarifa átvette a nemzeti tarifák helyét.

A vámunió gazdasági tartalmával foglalkozó számos közgazdasági elmélet (mikro-makrointegrációs elméletek, statikus-dinamikus vámunió elméletek) bemutatása helyett szorítkozzunk ehelyütt a vámunió bevezetésének konkrét hatásaival.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére