Fizessen elő az Európai Jogra!
ElőfizetésA Brüsszel I. rendelet alapján polgári és kereskedelmi ügyekben más tagállamban hozott bírósági és más hatósági határozatokat könnyített módon, az ún. exequatur útján lehet végrehajthatóvá nyilvánítani. Egyes, a polgári igazságügyi együttműködés terén 2002 óta megalkotott uniós rendeletek ("új generációs rendeletek") még a Brüsszel I. rendeletnél is egyszerűbb határon átnyúló végrehajtást tesznek lehetővé. Ezek a rendeletek eltörlik az exequatur eljárást, és ezzel párhuzamosan a végrehajthatóvá nyilvánítás megtagadásának okait. A tanulmány a polgári és kereskedelmi ügyekben megalkotott ezen szektorális rendeleteket vizsgálja abból a szempontból, hogy biztosítják-e, és ha igen, milyen módon, a védekezéshez való jog hatékony érvényesülését. Az elemzés célja, hogy a Brüsszel I. rendelet felülvizsgálatát, és annak eredményeként elfogadott 1215/2012/EU rendeletet perspektívába helyezve értékelje.
Az EUB a Verdoliva ügyben[1] erősítette meg, hogy a bírósági határozatok kölcsönös elismerése és végrehajtása nem járhat a védekezéshez való jog gyengítésével.[2] Az exequatur eltörlésének egyik legfontosabb előfeltétele tehát, hogy az uniós törvényhozó gondoskodjon az alapjogok érvényesüléséről a határon átnyúló peres eljárásokban.[3] Ennek egyik útja, hogy az polgári eljárásjogot (legalább részben) egységesíti ebben a kérdésben, a harmonizáció által a tisztességes eljáráshoz való jog az egész EU-n belül azonos lesz mind tartalmában mind érvényesülésében (minimumszabályok). A másik lehetőség, hogy az EU az alapjogok érvényesülése ellenőrzésének kötelezettségét a származási államba telepíti, létrehozva ezzel egy exequaturt helyettesítő eljárást.[4] A bizottság a Brüsszel I. rendelet felülvizsgálatával egy harmadik utat irányzott elő, az exequatur eltörlését az eljárásjogi közrend végrehajtás államában való tartásával.[5]
a) Az exequatur funkciói
Az exequatur teljes körű eltörlésének 2001 óta jelen lévő tervét célul tűző program[6] a polgári per egyes aspektusait érintő - az exequatur eltörléséhez elengedhetetlen - minimumszabályok kidolgozására helyezte a hangsúlyt. Az uniós jogalkotó minimumszabályok segítségével kívánja egyensúlyba hozni az alperes és a felperes perbeli erőviszonyait,[7] és biztosítani a tisztességes eljárás kívánalmainak teljesülését, az EJEE-nek megfelelően.[8] A minimum garanciák megalkotása[9] az exequatur eltörlésének feltétlenül szükséges előfeltételként jelenik meg.[10] Azok a törvényhozási eszközök, melyekben már eltörölték az exequaturt, az első két megoldás kombinációjával élnek; minimumszabályokat alkotnak, azok ellenőrzésének kötelezettségét pedig a végrehajtás államába telepítik.[11] Az egyes jogforrások vizsgálatakor feltűnik, hogy - egyes különleges eljárásoktól eltekintve - azokban megtalálható egy, funkciójában lényegében az exequaturral azonos eljárási lépés, mely során a követelés alapjául szolgáló jogcímet - bizonyos feltételek mellett - végrehajthatás alapjául szolgáló okiratba foglalják. Ezen ún. "minősítés" eredményeképpen az egyik tagállami határozat bármely más tagállamban végrehajtható lesz.[12] Olyan eljárási hatáskör-átengedéssel állunk szemben tulajdonképpen a szuverenitásnak a kölcsönös bizalom nevében történő átengedése.
b) Jogcím-import helyett jogcím-export
A tanulmányban az egyes jogalkotási aktusok elemzésével kimutatom, hogy azokban nemcsak az eljárási alapjogok védelmére helyeztek különös hangsúlyt, hanem - szűk kivételtől eltekintve - jellemzően találhatunk egy olyan formális lépést, amelynek során a végrehajthatóságról döntenek, amely lényegében az exequaturral rokon.
Az exequaturnak két funkciója van: jogcím-import és ellenőrző funkció.[13] Hess és Bittmann a 805/2004/EK rendelet szabályainak elemzése során hangsúlyozzák, hogy az európai végrehajtási jogcím kiadási iránti eljárás nem annyira a végrehajthatóvá nyilvánítást helyettesíti, hanem a megtagadási okok ellenőrzését.[14] Valóban, az exequaturt eltörlő rendeletek az eljárás jogcím-import funkcióját iktatják ki, és ezzel együtt egy egész EU-ra érvényes jogcím-export funkciójú minősítéssel cserélik fel. Ezzel párhuzamosan pedig az ellenőrző funkciót áttelepítik a származási államba, azzal együtt, hogy annak tartalmát módosítják: az eljárási jogoknak egységes uniós tartalmat adnak, és kiiktatják a végrehajtó állam nemzeti jogából fakadó szempontokat.
- 10/11 -
A 2201/2003/EK rendelet[15] speciális esetekben teszi lehetővé az exequatur nélküli végrehajtást. Láthatási jogot rendező, valamint gyermek visszavitelét elrendelő határozatot - a származási államban kiadott igazolás alapján - közvetlenül lehet végrehajtani. Már a Tamperei ülésen kifejezetten célul tűzték ki a családjogi ügyekben hozott határozatok végrehajtásának könnyítését,[16] de az exequatur eltörlését a szóban forgó határozatok speciális jellege is indokolja, hiszen a gyors végrehajtás ezekben az esetekben a gyermek legfőbb érdekének felel meg.
A rendelet a végrehajthatóvá nyilvánítási eljárás eltörlését ellensúlyozandó a 41. cikk (2) bekezdése valamint a 42. cikk (2) bekezdése segítségével biztosítja a fontosabb eljárási alapjogok[17] érvényesülését. Eszerint a kötelezett eljárási jogainak védelmét olyan beépített garanciák biztosítják, melyeket a származási állam bírósága az igazolás kiadása előtt vesz figyelembe. A származási államban ugyanis a kötelezettnek nem áll rendelkezésére további védelem a rendes jogorvoslatokon kívül, és a végrehajtás államában is csupán végrehajtási kifogással élhet. A minimumszabályok körében a származási állam bírósága különösen a felek, valamint a gyermek meghallgatáshoz való jogának tiszteletben tartását vizsgálja [41. cikk (2) bekezdés b) és c) pontok valamint 42. cikk (2) bekezdés a) és b) pontok], továbbá láthatást rendező határozat esetén az alperes védekezéshez való joga érvényesítésének alapfeltételét, a kézbesítési szabályok betartását. A kötelezettnek a végrehajtási szakban már nincsen lehetősége eljárási jogainak sérelmének orvoslását kérni. Noha a rendelet nem rendelkezik kifejezetten a végrehajtási szakról, a (23) preambulumbekezdés kimondja, hogy a végrehajtás a végrehajtó állam joga szerint zajlik,[18] melynek során nincs lehetőség a visszautasítási okok felhívására [41. cikk (1) bekezdés és 42. cikk (1) bekezdés]. Ennek következtében az igazolással kísért láthatási jogról rendelkező vagy gyermek visszavitelét elrendelő határozat másik tagállamban azonos feltételekkel hajtható végre, mint a végrehajtás államából származó belső határozat.
A 2201/2003/EK rendelet 41. cikk (1) bekezdése, illetve a 42. cikk (1) bekezdése alapján kiállított igazolás ugyanazt a funkciót tölti be, mint a Brüsszel I. rendelet alapján kiadott végrehajtási tanúsítvány. A végrehajthatóvá minősítés lépése tehát nem eltűnt az eljárásból, hanem átkerült a végrehajtás államából a származási államba. Ezzel együtt a feltételei is egyszerűsödtek; csupán egyes kiemelt eljárási jogok tiszteletben tartásáról bizonyosodik meg a bíróság. A 2201/2001/EK rendelet által alkalmazott megoldás annyiban hasonlít a Brüsszel I. rendelet által alkalmazott ex post kontrollhoz hasonlít, hogy a bíróság a határozat keletkezése után vizsgálja a védekezéshez való jog érvényesülését.[19] Ugyanakkor a származási állam bírósága csak szűk körben vizsgálódik, a láthatási jogot rendező, vagy gyermek visszavitelét elrendelő határozat esetén az alperes jogosultságai háttérbe szorulnak a gyors végrehajtáshoz fűződő érdekhez képest, annyira, hogy a 41., illetve 42. cikkek alapján kiadott igazolással szemben semmilyen jogorvoslatnak nincs helye.[20]
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás