Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Pölöskei Gáborné: Budapest modell (Jegyző, 2011/6., 31. o.)

Jelentős változások a főváros oktatási rendszerében

A fővárosi önkormányzat fenntartásában 129 oktatási-nevelési intézmény működik 212 ingatlanban. Ezekben mintegy 66 ezer gyermek kap ellátást, a felnőtt dolgozók száma pedig meghaladja a 12 ezret. Ezek az adatok szemléltetik, hogy az oktatási ágazat jelentős szegmensét képezi Budapest egészének.

Az önkormányzat által korábban kialakított, de végig nem vitt iskolarendszeren belüli szerkezetváltozások elmélyítették az oktatási ágazat fenntarthatóságának nehézségét. Sajnos nem csökkent, inkább nőtt a lemorzsolódó tanulóink száma, egyre kevesebb gyereket tudunk az iskolarendszeren belül megtartani. Az átalakítással egyidejűleg jelentős beruházások történtek az uniós támogatások felhasználásával - elsősorban a szakképzés területén -, de ez nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. Az elvárásokkal szemben nem került kevesebbe egy-egy tanuló képzése, nem növekedett a szakképzésben szakmai vizsgát tett tanulók száma, nem lett piacképesebb a megszerzett tudás. Ugyanakkor a projektek öt éves fenntartási kötelezettségével olyan mértékben elkötelezte magát az önkormányzat a kialakított struktúra mellett, hogy annak a hibáit nagyon nehéz kijavítani. Az önállóan gazdálkodó intézmények igazgatói a szakmai munka mellett vagyongazdálkodással, pénzügyi feladatokkal is foglalkoztak. A beszerzéseket, fejlesztéseket, karbantartásokat saját hatáskörükben kellett intézniük úgy, hogy nem volt meg hozzá a kellő képzettségük, csupán józanságukon, jó szándékukon múlott, hogy egy-egy intézmény az adott lehetőségek között hogyan gazdálkodott.

Mindezeken változtatni kívánunk, ezért dolgoztuk ki a magunk között csak Budapest modellként elnevezett koncepciót, amely segít fenntarthatóbbá tenni az oktatási ágazatot, az itt dolgozók és érintettek biztonságát.

Ezért az elsődleges feladatunk a gazdálkodási tevékenység racionalizálása volt.

Az oktatási-nevelési feladatellátás specialitásaihoz igazodóan 15 olyan gazdálkodó szervezetet (továbbiakban: GSZ) alakítottunk ki, amelyek az intézmények szakmai tevékenységének maximális önállósága mellett nagyságrendekkel megkönnyítik az intézményvezetők dolgát, átvéve tőlük a költségvetési gazdálkodással és vagyonkezeléssel járó feladatokat. Mindezt a jelenleginél szakszerűbben, hatékonyabban, megfelelő iskolai végzettséggel és szakképesítéssel rendelkező, felkészült munkaerővel végzik. A pénzügyi szakembereken túl a GSZ-ek alkalmaznak szakképzési és vagyongazdálkodási referenst, tűz-és munkavédelmi felelőst, belső ellenőrt is.

A szeptember 1-jétől működő GSZ önállóan gazdálkodó és önállóan működő költségvetési szerv és a hozzájuk tartozó intézmények önállóan működő költségvetési szervek. A GSZ az iskolákkal kötött együttműködési megállapodás alapján látja el a gazdálkodási, szervezési, pénzügyi, számviteli, munkaügyi, valamint a működtetési ellátási feladatokat, ill. szükség szerint üzemelteti a főzőkonyhákat, a gépjárműveket.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére