Fizessen elő az Európai Jogra!
ElőfizetésMárcius 22-23-án ismét - mint a bővítés óta mindig - Brüsszelben ülésezett az Európai Tanács.
Az állam- és kormányfők magas szintű találkozóján kiemelt napirendi pontként szerepelt a Stabilitási és Növekedési Paktum végrehajtásának javítása, melynek érdekében a közösségi intézmények közötti hatékonyabb kommunikációra, a nemzeti parlamentek fokozottabb bevonására, a strukturális reformok figyelembevételére is szükség van.
Ugyancsak nagy hangsúlyt kapott a Lisszaboni Stratégia félidős értékelése, prioritásainak átgondolása, és e témához részben kapcsolódott a Fenntartható Fejlődés Stratégia megtárgyalása, jövőbeni szerepének pontosítása.
A Luxemburgi Elnökség idején tartott első környezetvédelmi miniszteri tanácskozásra március 10-én került sor.
Napirendjén olyan aktuális témák szerepeltek, mint a közép- és hosszútávú klímastratégia, a REACH (vegyi anyagok nyilvántartásával és engedélyezésével kapcsolatos rendelet, mely az eddig hatályban lévő különböző közösségi jogszabályokat lesz hivatott felváltani), illetve az Európai Tanácsra való felkészülés.
A 2012. utáni klímastratégiával kapcsolatban a Bizottság február 9-én kiadott Közleménye 5 fő elemet tartalmaz: szélesebb körű nemzetközi együttműködés, több szektor (repülés, tengeri szállítás és erdészet) bevonása, innováció az EU-ban, a projekt-alapú mechanizmusok további alkalmazása a kibocsátás csökkentése érdekében, EU-szintű és globális politikák a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás segítésére.
Foglalkozott a Tanács a közeljövőben esedékes nemzetközi konferenciákra való felkészüléssel is, nevezetesen: az ENSZ Fenntartható Fejlődés Bizottságának 13. ülése (április 11-22. New York), a Stockholmi Egyezmény1 Részes Feleinek 1. konferenciája (május 2-6. Punta del Este, Uruguay), az Aarhusi Egyezmény2 Részes Feleinek 2. találkozója (május 25-27. Almati), a Cartagena Jegyzőkönyv3 Részes Feleinek 2. találkozója (május 30-június 3. Montreal).
- Hatályba lépett a Kiotói Jegyzőkönyv
2004. november 18-án Oroszország is letétbe helyezte az ENSZ-nél a Jegyzőkönyv ratifikációjáról szóló okmányt, így az ezt követő 90. napon, azaz 2005. február 16-án életbe léphetett a klímaváltozás elleni globális küzdelem eme fontos eszköze.
A világ össznépességének mintegy 80%-át kitevő 140 ratifikáló államot ennek megfelelően már jogi kötelezettség terheli, hogy üvegházhatású gázkibocsátását az előírt mértékben, előírt határidőre csökkentse. (Az Európai Unió tagállamaira nézve már korábban jogi kötelezettséget teremtett a vonatkozó közösségi szabályozás.)
A jeles esemény alkalmából a japán kormány is ünnepséget rendezett Tokióban, a brüsszeli rendezvényen pedig José Manuel Barroso bizottsági elnök és Stavros Dimas környezetvédelmi főbiztos mellett jelen volt Lucien Lux, az EU soros elnökségét betöltő Luxemburg környezetvédelmi minisztere, az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke és tagjai, a ratifikáló országok nagykövetei, valamint számos ipari és nem-kormányzati szervezet képviselője.
- Népszavazás az Alkotmányos Szerződésről
Komoly aggodalomra, illetve a brüsszeli vezetéssel való konfliktusra adhat okot a május 29-én esedékes francia népszavazás. Egy március közepén végzett közvélemény-kutatás szerint ugyanis a megkérdezettek 53%-a távol marad a szavazásról, míg a szavazni szándékozók 51%-a voksolna az Alkotmányos Szerződés ellen.
Ezzel szemben a március 12-én beiktatott új portugál miniszterelnök decemberre helyezte kilátásba a népszavazást, amelyen az állampolgárok erős EU-szimpátiája nyomán pozitív eredmény várható.
- Bel- és Igazságügyi együttműködés
Február végén döntés született az Europol új vezetőjéről: pontot téve a hónapok óta húzódó vita végére.
Olasz, spanyol és francia vetélytársaival szemben végül a német Max-Peter Ratzel került ki győztesen a tagállamok igazságügyi miniszterei körében tartott szavazásból.
A korábban a német szövetségi rendőrség szervezett bűnözés elleni osztálya vezetőjének a megbízatása az Europol székhelyén, Hágában 4 évre szól.
EU-Ukrajna Trojka (márc. 30.)
Gazdasági és Pénzügyi Tanács (ápr. 12.)
Bel- és Igazságügyi Tanács (ápr. 14.)
Versenyképességi Tanács (ápr. 18.)
Közlekedés, Telekommunikáció és Energia Tanács (ápr. 21.)
Általános és Külügyek Tanácsa (ápr. 25-26.)
Mezőgazdasági és Halászati Tanács (ápr. 26.)
- Az Európai Unió Közszolgálati Törvényszéke bíráinak kinevezéséről
A bírák kinevezése érdekében benyújtandó pályázatok benyújtási és elbírálási feltételeiről és részletes szabályairól rendelkezik a Tanács január 18-án hozott határozata (2005/150/EK, Euratom).
A 2004. november 2-i 2004/752/EK, Euratom határozattal felállított Törvényszék első fokon a Közösségek és alkalmazottaik közötti jogvitákat bírálja el.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás