A Magyar Közlöny 2019. évi 20. számában, 2019. július 9-én kihirdették a Magyarország 2020. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2019. évi LXVI. törvényt, mely "saláta-törvényként" számos jogszabályt módosított, köztük a Ctv.-t, a Szövetkezeti törvényt, az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvényt és az átalakulási törvényt is.
A hivatkozott jogszabályváltozások egy része a kihirdetést követő napon (2019. július 10-én), más, a cégjogot érintő változások 2019. október 1-jén léptek hatályba.
A Céghírnök előző számában a vagyonrendezéssel kapcsolatos változásokkal már foglalkoztunk, most más, fontosabb jogszabályváltozásokra hívjuk fel a figyelmet.
A törvény 46. §-a módosította a Ctv. 1. §-át, kiegészítve azt egy új (3) bekezdéssel. Ennek célja a miniszteri indokolás szerint annak jogszabályi rögzítése, hogy a cégnyilvántartás, illetve a cégeljárásban és egyéb nemperes eljárásokban létrejövő adatok adatkezelője a céginformációs szolgálat. Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (az Infotv.) szerint ugyanis az adatkezelő az a természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki vagy amely - törvényben vagy az Európai Unió kötelező jogi aktusában meghatározott keretek között - önállóan vagy másokkal együtt az adat kezelésének célját meghatározza, az adatkezelésre (beleértve a felhasznált eszközt) vonatkozó döntéseket meghozza és végrehajtja, vagy az adatfeldolgozóval végrehajtatja. Ennek az előírásnak a céginformációs szolgálat felel meg, ezért rendelkezik így a Ctv. 2019. július 10-től kezdődő hatállyal.
2019. október 1-jétől hatályos a Ctv. 15. § (1) bekezdésének módosítása, mely szerint a céginformációs szolgálat az erre a célra szolgáló honlapján, azonosítást követően, jogszabályban meghatározottak szerint ingyenes céginformációt biztosít, azonban az eddigi szinte korlátlan jogosultság helyett az ingyenes tájékozódás lehetősége mostantól lényegesen beszűkül.
Ingyenes céginformációként ismerhető meg a cég neve, székhelye, cégjegyzékszáma, esetleges európai egyedi azonosítója (EUID-ja), főtevékenysége, a képviseletére jogosult személyek adatai, továbbá az arra vonatkozó adatok, ha a cég végelszámolás, felszámolás vagy kényszertörlés hatálya alatt áll. (Az információkérés során megismert személyes adatokat a szolgálat egy hónapig kezeli.)
A jogalkotó a szabályozás megváltoztatásával arra volt figyelemmel, hogy bár a céginformációk nyilvánosságát biztosítani kell, azonban ennek teljes körű ingyenessége azzal jár, hogy az államot illető, és hatalmas értéket képviselő adatbázis hasznosítását nem biztosítja kellő mértékben. (Szemben azokkal a magánvállalkozásokkal, melyek az ingyenesen elérhető adathalmaz segítségével igen nyereséges céginformációs szolgáltatásokat nyújtanak.)
Az új szabályozás ennek újragondolásával a legalapvetőbb cégadatok ingyenes elérhetőségét biztosítja bárki számára, nem tárolt cégkivonat megismerésével, hanem online, valósidejű céginformáció nyújtásával, azonban a visszaélésszerű joggyakorlás megakadályozása érdekében csak a kérelmező azonosítását követően. Az ingyenes céginformáció igénybevételére havonta, végrehajtási rendeletben meghatározott alkalommal kerülhet sor a tervek szerint, és az egy hónapig tartó adatkezelés révén a céginformációs szolgálat ellenőrizni tudja az adatigényléseket. (Megjegyzendő, hogy a végrehajtási rendelet még nem született meg, így addig, amíg erre nem kerül sor, a céginformáció-kérés szabályai a gyakorlatban változatlanok maradnak.)
A fenti szűkítő szabályozás ellentételezéseként egy új, ingyenes szolgáltatást biztosít a jogszabály. Ennek értelmében a cég E-ügyintézési törvény (a 2015. évi CCXXII. tv.) szerinti hivatalos elérhetőségére megküldött, közokirat formájában kiállított elektronikus cégbizonyítvánnyal ingyenesen értesíti a céget az adataiban bekövetkezett változásokról. További ingyenes szolgáltatásként a szolgálat minden hónapban elektronikus cégkivonatot küld a cégnek az E-ügyintézési törvény szerinti elérhetőségére [Ctv. 2019. október 1-jétől hatályos 15. § (1a) és (1b) bekezdése].
Módosult a Ctv. 30. §-a is. 2019. október 1-jétől a cégjogi szabályozás nem zárja el a cégeket attól, hogy egyes cégadat változásaik időpontját maguk határozzák meg. A hatálybalépést követően benyújtott módosítások esetében a fő szabály az lesz, hogy a cég cégadata változásának időpontját - törvényi kivétellel - meghatározhatja. A változás időpontja azonban továbbra sem lehet korábbi, mint a változás alapjául szolgáló határozat meghozatalának napja, a változás időpontjának feltüntetése hiányában vagy ellentmondó adatok esetén a cégadat változásának időpontja az alapul szolgáló, határozat meghozatalának a napja [Ctv. 30. § módosított (4) bekezdés].
A Ctv. 30. § új (4a) bekezdése határozza meg, hogy mely cégadat jelent kivételt a (4) bekezdés általános előírása alól. E szabályokat összevetve megállapítható, hogy 2019. október 1. napjától valamennyi cégadat, köztük a tőkeemelés hatályát is meghatározhatja (az erre vonatkozó határozathozataltól kezdve ex nunc hatállyal, vagyis a jövőre nézve) a cég, azonban az új (4a) bekezdés szerint a jegyzett tőke leszállítására nézve ilyen felhatalmazással nem rendelkezik, ebben az esetben a változás időpontja (nyilvánvalóan hitelezővédelmi megfontolásokból) a tőkeleszállítással kapcsolatos változások cégbírósági bejegyzésének a napja.
A 2019. évi LXVI. törvény 50. §-a a Ctv. vagyonrendezéssel foglalkozó IX. fejezetét - szintén 2019. október 1-jétől kezdődő hatállyal - egy új 6. és 7. címmel egészítette ki a nyilvántartásba bejegyzett jog és tény törlése iránti vagyonrendezési eljárás és a végelszámolás lefolytatását követően törölt cég vagyonára vonatkozó
- 1/2 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás