Megrendelés

Erdős Károly, Nagy Dávid: Csőd helyzetkép 2009/2008 I. (CH, 2010/5., 12-14. o.)

(Európában, USA-ban és Magyarországon)

2008 őszén a világgazdaság egészét megrázta az a globális pénzügyi válság, mely szinte minden egyes nemzetgazdaságban igencsak elmélyült gazdasági kríziseket, cégek és családok sokaságának krónikus fizetésképtelenségét, csődjeit okozta.

Ennek következtében a 2009. esztendő szinte minden régióban világszerte a második világháború óta a legnagyobb gazdasági válság jegyében telt el. Az ingatlan spekulációk és bankcsődök által indítva 2008. év végén, továbbá a múlt év elején igencsak felerősödtek a likviditási problémák, a világgazdaság csaknem teljesen összeomlott. Több millió munkahelyet szüntettek meg, multinacionális cégek és az alvállalkozóik, beszállítóik sokaságát számolták fel, a természetes személyeknél, a családoknál a privátcsődök nyomán lakás- és bankhitelek dőltek be, a vállalkozások szükségszerű reorganizációi és átszervezései még napjainkban is bizonytalanságban tartják sok helyen azokat is akiknek még van munkája.

Ezen időszak folyamán valamennyi ipari országban az exportpiacok és a belső fogyasztások egyaránt jelentősen visszaestek, radikálisan lezuhant a gazdaság összteljesítménye. A nemzetközi elemzések szerint a gazdaság magára találása keservesebb és hosszabb lehet, mint ahogy azt legtöbben gondolják. Tartósan túl magas helyenként és még növekvő az adósságok szintje, mind nehezebben lehet az átmeneti, illetve tartós hitelekhez jutni, és az export piacokon pedig még kevés, nehezen élénkül meg a fizetőképes kereslet.

A 2009. év folyamán az előzőekben leírtak szerint a szó szoros értelmében a világgazdaság az összeomlás szélén állt. A pénzpiaci krízis 2008/2009. évi átterjedése a reálgazdaságra és a kiélezett finanszírozási feltételek, a krónikus likviditási problémák a cégek számára a cégcsődök, a privát szférában pedig a fogyasztói csődök számának kiemelkedően drasztikus megemelkedését eredményezte: a legtöbb európai országban, az USA-ban és Magyarországon is egyaránt.

A következőkben a fizetésképtelenségi krízis (nyugat- és közép-kelet) európai és amerikai régiókban, továbbá magyarországi főbb jellegzetességeit tekintsük át a cégcsődöknek az egyes környezetekben érzékelt ágazati eloszlását elemezzük, taglaljuk. Mindezeken túl helyenként kitérünk a fogyasztási, privátcsődök dokumentálására is, már ahol létrehozták a privát fogyasztási szférában a természetes személyeknek (családoknak), hogy szabályozott jogi eljárás keretében rendezzék az adósságukat.

Csődök Nyugat-Európában 2008-2009 folyamán

A 2008. őszi időszakban kirobbant globális pénzügyi válság nyomán az egyes országokban drasztikusan lecsökkent a termelés, erőteljesen visszaesett a kereskedelem volumene, a termelés leesés következtében előállt többletkapacitás Európa szerte a munkanélküliség jelentős növekedéséhez vezetett, ez az egyre mélyülő recesszió végig vonult a 2009. év egészében, amely jelenségek sajnálatosan még 2010-ben is tovább folytatódnak.

Németországban a GDP mintegy 5%-os csökkenést mutatott. Más európai országok mint pl. Írország, Spanyolország még keményebben voltak a gazdasági válság által érintve. A hirtelen konjunkturális zuhanás a vállalkozások forgalmi- és bevételi számaiban mély nyomokat, hiányokat okozott. A tartozások és csődök száma hirtelen magasra emelkedett. Különösen az európai ipar exportorientált ágazatainak - elsősorban a gépgyártásnak - kellett a megrendeléseknek jelentős (két számjegyű) visszaesésével megküzdeni.

Az 1. számú táblázat adatsorai a 2005-2009. évek során tartalmazzák a cégcsődöknek a Nyugat-Európa országaiban bekövetkezett számait, továbbá az utolsó 2009. évi adatoknak az előző évhez képesti változását, százalékban kifejezett tendenciáját mutatják.

1. táblázat: Cégcsődök Nyugat-Európában

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére