Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésAz előző beszámolót azzal zártam, hogy a szeptember 20-22. között Visegrádon megrendezett XXX. Országos Jegyző - Közigazgatási Konferenciát, valamint a további szeptemberi eseményeket a lap következő számában ismertetem. Ebben a munkában olyan kollégák is közreműködtek, akik először voltak a konferencián. A rendezvényről szóló beszámolót külön adjuk közre.
Az októberi hónap tevékenységéről - mely visszanyúlik szeptemberre is - az alábbiak szerint adok tájékoztatást:
• Szeptember 25-én Budapesten, a Magyar Jogász Egylet székhelyén ülést tartott a Deák-díj Testület, ahol elfogadásra került a jogászi szakágak díjazottjainak névsora, az egyeztetett javaslatunkat elfogadták.
• Szeptember 27-én a Belügyminisztériumban tartott Helyi Önkormányzatok Napja rendezvényen két jegyző kolléga került elismerésre: Táborfalva nyugdíjba vonuló jegyzője, Kundra Erika (róla olvashatunk a Portré rovatban: 40. oldal) és Balatonfüred címzetes főjegyzője, Dr. Tárnoki Richárd.
• Október 6-án Visegrádon a konferencia helyszínén jártam, ahol a költségek végleges egyeztetését folytattuk. Az elszámolás korrekt módon megtörtént.
• Október 9-én Csorváson, a Békés Vármegyei Tagozat rendezvényén vettem részt, majd másnap Algyőn a Csongrád-Csanád vármegyei kollégákkal találkoztam. Mindkét rendezvényen 25-25 fő volt jelen. Erről is külön beszámolók készültek, melyek a 8-9. oldalakon olvashatóak.
• Október 17-én Ecseren tartottuk a Vármegyei Tagozatvezetők gyűlését, melyen a JOSZ működése és jövője volt a téma. Ezt követően a JOSZ és a KÖZSZÖV könyvelését végző cégnél jártam Budapesten.
...és a legkiemelkedőbb az október 19-ei esemény.
Budapesten, a Miniszterelnökségen került sor a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) ülésére, ahol az önkormányzati oldal szóvivőjeként valamennyi napirenddel kapcsolatban elmondtam az álláspontunkat.
• Az első napirend kapcsán a 2024. évi állami költségvetés várható hatásairól kaptunk tájékoztatást. Ezzel összefüggésben elmondtam, hogy nagyon örülünk más ágazatok bérfejlesztésének, mert azt reméljük, hogy a közszféra is sorra kerül. Sajnos azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a jövő évben 9%-os béremelkedés várható rendszerszerűen, de ez nem érinti az önkormányzati szférát állami szinten. Elmondtam, hogy sem a minimálbér emelkedése, sem az infláció hatása nem érződik az önkormányzati hivatalokban dolgozó, elismert létszámhoz kapcsolódó feladatfinanszírozáson. A jövő évi költségvetési támogatást legalább 50%-kal kellene megemelni, hogy valamelyest kompenzálva legyenek az elmúlt tíz év változásai.
• A második napirend a 2023. évi kormánytisztviselői és önkormányzati köztisztviselői bérfejlesztés végrehajtásáról szólt. Természetesen mi csak a köztisztviselői kérdéssel összefüggésben nyilvánítottunk véleményt. A tájékoztatóban elhangzott, hogy az önkormányzati szférában mintegy 10%-kal dolgozunk többen, mint az államilag elismert létszám és az alkalmazott személyi bérek 78%-ot tesznek ki. Továbbra is elmondtam, hogy mi még mindig állami feladatokat végzünk, de az állam elengedte a kezünket és az országban lévő aránytalan bérek sem segítik a stabilitást. Ma már az illetményalapnak nincs semmi értelme, a garantált bérminimumnak nagyon örülünk és várjuk a további emelését, valamint a felsőfokú végzettségűek részére a bérminimum megállapítását.
• A harmadik napirend az állami tulajdonban lévő értékesítésre váró üdülőkről szólt. Ennek kapcsán a cafetéria megduplázását javasol-
- 5/6 -
tam, melynek következtében eldöntheti mindenki, hogy hol pihen.
• A negyedik napirend az állam működésének további egyszerűsítéséről szólt, mely kapcsán az ún. erkölcsi bizonyítvány munkáltatói beszerzése érint érdemben bennünket.
• Az ötödik napirend a kollektív megállapodásokat taglalta. Állás-pontom az volt, hogy a bérek rendezése után van értelme a téma részleteit kidolgozni. Növekedjenek a bérek kiszámíthatóan és legalább az inflációt követően!
• Az Egyebek napirend során vetettem fel a nyári igazgatási szünet kérdését, de ebben még a szakszervezetekkel sem értünk egyet.
Október 20-án a JOSZ és a KÖZSZÖV számlavezetési ügyeiben előbb a PROFITOUR könyvelőirodát, majd az MBH Bankot kerestem fel.
Október 24-én az országjárás és tagozatok felkeresése újabb állomáshoz érkezett... én pedig Újpetrére, Baranya vármegye egy csinos településére, ahol szép számmal jelentek meg a kollégák, melyről szintén egy rövid beszámoló készült (lásd: 11. oldal).
November 8-án került sor az Alkotmánybíróság épületében a Deák-díj átadására, melynek keretében a helyi közigazgatás kitüntetettje Dr. György-Rúzsa Ágnes, Budapest XVII. kerület Rákosmente jegyzője lett. Méltatása a következő számban.
Kedves Kollégák!
Ennyit röviden az előző időszak tevékenységéről..., melyet azzal egészítek ki, hogy november 2-től Budapest VII. kerület Erzsébetváros jegyzőjeként folytatom a közigazgatási pályát, a négy hónapos "pihenő" után... "Nagykapu"!
Köszönöm mindenkinek az eddigi segítséget, támogatást!
Mivel az idei évben ez az utolsó megjelenő lapszám, az Orac Kiadó munkatársai nevében is kívánok mindenkinek békés, boldog karácsonyi ünnepeket és boldog új évet!
Tisztelettel: Tóth János,
JOSZ elnök ... a Kalapos-ember ■
Visszaugrás