Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Kiss Bettina Boglárka: A nemzetközi munkajogi perbeszédverseny - Hugo Sinzheimer Moot Court Competition (HS MCC) (MJO, 2017/1., 79-80. o.)

Idén júniusban ismét megrendezésre került a tavaly nyáron nagy sikerrel és szakmai elismeréssel debütáló Hugo Sinzheimer Moot Court Competition, a HS MCC.

E hiánypótló nemzetközi munkajogi - ún. "moot court" műfajú - diákvetélkedő fő célja, hogy a részt vevő országok joghallgatói összemérhessék munkajogi tudásuk versenyképességét, megismerve, alkalmazva és felhasználva a nemzetközi munkajogi szabályrendszereket (például a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet normáit, az Európai Unió irányelveit és bírósági esetjogát), illetve szakirodalmat. Emellett a jogesetmegoldó és perbeszédverseny megfelelő színteret teremt a nemzetközi munkajogász szakma és közösség megismerésére, szakmai együttműködések kialakítására. Idén tizenkét ország (Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Grúzia, Magyarország, Litvánia, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Spanyolország) hallgatói mérték össze tudásukat mind írásban, mind szóban.

A verseny szabályzata szerint az ún. "Case Committee" állítja össze a jogesetet, melynek anyaországa és tagjai ugyan minden évben változnak, de a mindenkori tagokra kivétel nélkül jellemző a szakmai sokszínűség (bírák, gyakorló jogászok, egyetemi emberek stb.).

Ebben az évben hazánkat érte a megtiszteltetés, hogy megalkossa a verseny alapjául szolgáló jogesetet, melybe belefoglalja azokat a - jellemzően valós eseteken nyugvó - szempontokat, melyek megfelelő alapot képeznek a szakmai vitákra, érvrendszerek felépítésére, bemutatására. A Case Committee tagjai [Dr. Fodor T. Gábor (ügyvéd), Dr. Fürjes Annamária (bírónő, Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság), Dr. Rózsavölgyi Bálint (bíró, Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság), Dr. Sipka Péter (ügyvéd, egyetemi adjunktus, DE ÁJK)] a munkajogi transzfer/jogutódlás témájában voltak kíváncsiak a hallgatók tudására, melyről minden ország résztvevői számot is adtak Dániában, az Aarhusi Egyetemen (Aarhus University).

Magyarországról a Károli Gáspár Református Egyetem ÁJK Munkajogi és Szociális Jogi Tanszékének a feladata, hogy a szabályzat szerint évente kiválassza a hazánkat képviselő hallgatókat, kifejezetten ügyelve természetesen arra, hogy az összes jogi karról jelentkezhessenek a versenyezni vágyók. Budai Mihály Egon (ELTE-ÁJK), Géczi Dóra (KRE-ÁJK), Kanyuk Petra (DE-ÁJK) és Tóth Bence (PPKE-JÁK) bíró szerepben képviselték Magyarországot. Budai Mihály Egon, kiemelkedő teljesítményével egyéni első helyezést ért el, így a döntőben ő vezethette a tárgyalást a finn és lengyel hallgatók között, míg Tóth Bence, második helyezett, az elődöntők során bizonyította rátermettségét.

A felkészülés a diákok önszerveződésén alapul. A coach-ok, Dr. Kun Attila tanszékvezető egyetemi docens (KRE-ÁJK), aki egyben a nemzetközi verseny szervezőbizottságának is tagja, Dr. Hungler Sára egyetemi adjunktus (ELTE-ÁJK) és dr. Konta Éva egyetemi tanársegéd (KRE-ÁJK) szakmailag csak orientálhatták a diákok munkáját, illetve a folyamatba bevonhattak neves ügyvédeket, más szakembereket is, hogy minél szélesebb körben történjen a háttéranyag feldolgozása. Ezenkívül minden évben kiemelt feladat a lehetséges szponzorok felkeresése abból a célból, hogy a diákokat ne érje aránytalanul magas anyagi kiadás a részvételük miatt.

A verseny felépítése szerint a csapatok négy-öt hónappal a szóbeli rész előtt megkapják a jogesetet, melyről részletes felperesi és alperesi beadványt kell készíteniük írásban, eleget téve a komoly formai követelményeknek is. Tekintettel a magyar hallgatók bírói szerepére, a kihívást most az ítéletek előzetes elkészítése jelentette.

Az írásbeli rész teljesítését követően a csapatok elutaznak a verseny színhelyére, mely szintén évenként változik. Hollandia (2016) után Dánia (2017) vállalta magára a rendezői szerepet, melyet a sorban majd Olaszország (2018) követ. A szóbeli megmérettetés fordulói két napon keresztül zajlanak (elődöntők, középdöntő, döntő), melyet egy kötetlen "international evening" előz meg, amikor is a részt vevő diákok saját nemzetiségük jellegzetes és nevezetes ételeivel, italaival ismertethették meg társaikat és a kísérő oktatókat, kollégákat, illetve a zsűri tagjait.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére