Megrendelés

Dr. Gál Judit: Társasági és cégjogi szabályok legújabb változásai II. (CH, 2008/2., 3-5. o.)

1. Változások a számviteli törvény szerinti beszámoló benyújtásánál

A 2007. évi CXXVI. törvény jelentős változást hozott a cégek által évente benyújtandó számviteli törvény szerinti éves beszámoló nyilvánosságra hozatalának szabályaiban, és - értelemszerűen - a kapcsolódó cégjogi szabályozásban is.

A 2007. december 31-ig hatályos előírások szerint a számviteli törvény szerinti beszámolót (a cégnyilvánosság biztosítása érdekében) a cégbíróságon a nyilvános cégiratok között történő elhelyezés érdekében letétbe kellett helyezni, és be kellett nyújtani a céginformációs szolgálathoz is. A Ctv. 18. § (1) bekezdése szerint ez történhetett papír alapú letétbe helyezésével, de a fél választhatta a mérleg elektronikus úton történő benyújtását is. (Ehhez fokozott biztonságú elektronikus aláírás volt szükséges a hivatkozott jogszabály szerint.)

Mód volt arra is, hogy az eredetileg papír alapú okiratként készült mérleget elektronikus okirattá alakítsák, erre a cég jogi képviselője volt jogosult, ő továbbította a beszkennelt és elektronikus aláírásával ellátott mérleget a céginformációs szolgálathoz, az eredeti okiratot pedig a Ctv. 37. § (2) bekezdése szerint volt köteles őrizni. A már eleve elektronikus okiratként készült beszámolót a cég szervezeti képviselője (ha volt elektronikus aláírása), vagy jogi képviselője; az utólag digitalizált (elektronikus okirattá átalakított) beszámolót a jogi képviselő elektronikus úton küldte meg a céginformációs szolgálatnak, és ezzel tett eleget a cég a mérleg letétbe helyezési kötelezettségének. [2007. december 31-ig hatályos Ctv. 18. § (3) bek.]

A 2007. évi CXXVI. törvénnyel módosított Ctv. 18. § értelmében a számviteli törvény szerinti beszámolót elektronikus úton kell a céginformációs szolgálatnak megküldeni, nincs többé helye, papír alapú beadásnak. Arra sincs többé lehetőség, hogy a papír alapú beszámolót (illetve a 2000. évi C. tv. - az Sztv. - szerinti kötelező mellékleteit) digitalizálják, azaz szkenneléssel elektronikus okirattá alakítsák.

A fenti módosítás hatálybalépésétől kezdve tehát a számviteli törvény szerinti beszámoló kizárólag elektronikus okiratként készülhet el, ennek során azonban - természetesen - nem lehet eltérni az Sztv. formai és tartalmi követelményeitől.

A beszámolót a cég szervezeti képviselője, jogi képviselője, vagy a cég számára könyvviteli szolgáltatást nyújtó, erre meghatalmazott, illetve megbizott könyvelője küldi meg a céginformációs szolgálat számára. [módosított Ctv. 18. § (3) bek.]

Ha a cég a beszámolóról papír alapú okirat alapján határozott, a fenti "beküldő" személy a beszámolóval kapcsolatos elektronikus okirat kiállítása és továbbítása esetén igazolja azt is, hogy az általa megküldött beszámoló megegyezik a jóváhagyott beszámolóval, továbbá az eredeti papír alapú okiratot köteles tíz éven át megőrizni. [módosított Ctv. 18. § (4) bek.] (A papír alapú mérleg szkennelés útján történő digitalizálása a beszámoló feldolgozását igen nehézkessé teszi, miután az csak az eredeti mérleg "lefényképezését" jelenti, az így nyert kép azonban további munkafolyamatoknál csak változatlan formában jeleníthető meg, a benne foglalt adatok külön nem nyerhetőek ki, szemben a nyomban elektronikus okiratként készült beszámolóval.)

A Ctv. új 18. § (5) bekezdése értelmében az elektronikus beszámolóhoz mellékelni kell az adózott eredmény felhasználására vonatkozó határozatot, kötelező könyvvizsgálat esetén a független könyvvizsgálói jelentést is a fenti szabályok szerint kell benyújtani a céginformációs szolgálathoz. A (6) bekezdés azt is előírja, hogy a cég, a beszámolót benyújtó személy azonosíthatósága, valamint a benyújtás jogszerűségének igazolása érdekében a beszámolóhoz elektronikus űrlapot köteles mellékelni. (Az űrlap formai és tartalmi kellékeit, valamint a beszámoló elektronikus megküldésének eljárási szabályait külön rendelet állapítja majd meg.) A Ctv. 18. § (7) bekezdése szerint egyébként legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírással kell ellátni a fenti dokumentumokat.

2. A beszámoló nyilvánosságra hozatalának új szabályai

A 2007. évi CXXVI. tv. 303. § módosította az Sztv. 154/B. §-át. Ennek megfelelően a vállalkozó (ideértve az anyavállalatot és a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepét is) az Sztv. 153-154/A. §-okban előírt letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének a Ctv. (előbbiekben taglalt) vonatkozó előírásai szerint elektronikus úton tesz eleget. Az éves beszámolónak, az egyszerűsített éves beszámolónak, a konszolidált éves beszámolónak a céginformációs szolgálathoz az 1. pontban írtak szerint történő elektronikus megküldésével egyidejűleg teljesíti a vállalkozó mind a beszámoló letétbe helyezési, mind pedig a közzétételi kötelezettségét. Ez tehát azt jelenti, hogy a fenti szabályok hatályosulása idejétől kezdve a cégbíróságokhoz nem történik többé mérleg-beadás, ami komoly munkateher és irattározási gond alól mentesíti majd e szervezeteket. (Ennek megfelelően az Sztv. 153. és 154. §-át is módosította a 2007. évi CXXVI. tv. 424. §-a.)

A törvény 486. § (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy - noha a fenti szabályok 2008. január 1-jével lépnek hatályba - azokat első ízben a 2008. évben induló üzleti évről készített beszámolókra kell alkalmazni, vagyis ezek mérleg-fordulónapja 2008. december 31. napja, vagy ezt követő időpont lesz. A cégbíróságoknak tehát még egy évet várniuk kell a mérleg-benyújtással kapcsolatos dömping-érkezés, és az iratok elszerelésével kapcsolatos nehézségek alóli mentesülésre: e terhek alól legkorábban 2009-ben szabadulnak.

A Ctv. 14. § új (1) bekezdése kimondja, hogy a céginformációs szolgálattól a cégjegyzékbe bejegyzett adatok, valamint a számviteli beszámoló, annak részei (mérleg, eredmény-kimutatás, kiegészítő melléklet) csoportosított céginformációként történő szolgáltatása is kérhető lesz, sőt a mérleg és az eredménykimutatás adatainak további feldolgozásra alkalmas állapotban történő rendelkezésre bocsátása is igényelhető lesz.

A Ctv. 19. §-ának új (3) bekezdése szerint a céginformációs szolgálat a beszámoló beérkezte után haladéktalanul biztosítja annak megismerhetőségét, és másolat is kérhető a beszámoló egészéről, illetve annak részeiről. [A Ctv. 14. és 19. §-ának módosult rendelkezései szintén 2008. január 1-jén lépnek hatályba azzal, hogy azokat a 2008. évben induló üzleti évről készített beszámolóra lehet csak majd alkalmazni.)

3. Törvényességi felügyeleti változások

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére