Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Dr. Pászthy Bea: A gyermekbántalmazás és elhanyagolás jelenségköre a gyermekorvos szemszögéből (CSJ, 2007/4., 15-21. o.)

A gyermekbántalmazás orvosi irodalma csupán 60 éves. 1946-ban John Caffey gyermekradiológus hívta fel a figyelmet arra, hogy bizonyos nem baleseti eredetű csonttörések bántalmazásból származhatnak. 1953-ban Silverman írta le azon csonttörések típusos röntgen jeleit, amelyeket csak non-accidentális töréseknél észlelünk, s amelynek a szülő, gondviselő lehet az okozója. Az orvostársadalom további egy évtized múlva, 1962-ben Henry Kempe cikkének megjelenése után fogadta el a gyermekbántalmazást önálló szindrómaként. A magyar gyermekorvosi irodalomban az első közlemény Antoni Pál (1968) nevéhez fűződik.

Míg a fenti közlemények a fizikai bántalmazásra hívták fel a szakmai közvélemény figyelmét, az utóbbi másfél évtizedben a bántalmazás fogalma kiterjedt az érzelmi és szexuális bántalmazásra, valamint a fizikális és érzelmi elhanyagolásra is.

A nemzetközi statisztikák szerint a gyermekek 1%-a bántalmazott és 1,5%-a elhanyagolt. Ez a szám azonban nagyon távol áll a valós adatoktól, hiszen a családon belüli bántalmazások túlnyomó többsége rejtve marad, a gyermekek tömegei szenvednek bántalmazó és elhanyagoló környezetben. A bejelentett esetek bántalmazás típusok szerinti megoszlása: 50% elhanyagolás, 25% fizikai bántalmazás, 20% érzelmi bántalmazás és 5% szexuális bántalmazás. Legtöbbször a különböző bántalmazás formák együttesen fordulnak elő. Magyarországon évente 30-40 gyermek és újszülött hal meg bizonyíthatóan bántalmazás és gondatlan veszélyeztetés következtében, s becslések alapján több tízezerre tehető azon gyermekkorúak száma, akik súlyos, maradandó szomatikus és pszichés károsodást szenvednek el a fenti okokból.

A gyermekbántalmazás bio-pszicho-szociális megközelítése

Gyermek elhanyagolása és bántalmazása több összetevő eredménye, s a gyermek fejlődésének valamennyi aspektusát érinti: a fizikai, érzelmi, szociális, lélektani, erkölcsi, oktatási, kognitív vonatkozásokat egyaránt. Ezért a gyermekbántalmazás jelenségkörének megértése komplex megközelítést kíván, az egészségügyinél szélesebb kontextusba kell helyezni, a családi és közösségi szempontok figyelembevételével.

ABÚZUS (bántalmazás)ELHANYAGOLÁS
Fizikai bántalmazás

• Fizikai sérülést okozó bánásmód

• A gyermek életkorának és fejlettségi szintjének nem megfelelő dolgoztatása

• Más által előidézett Münchausen szindróma
Fizikális elhanyagolás

• Orvosi ellátás elégtelensége

• Fizikai szükségletek kielégítésének hiánya, elégtelensége

• Biztonságnyújtás hiányossága, elégtelen felügyelet
Érzelmi, pszichológiai bántalmazás

• Súlyos érzelmi-, mentális-, vagy magatartászavart okozó bánásmód, amely a gyermek érzelmeivel való tartós visszaélés talaján alakul ki

• A gyermek jelenlétében erőszakos, támadó, durva magatartás más családtaggal - többnyire az anyával - szemben

• Médiaerőszak
Érzelmi elhanyagolás

• A csecsemő/gyermek érzelmi, kötődési igényeinek tartós és durva mellőzése, elutasítása
Szexuális bántalmazás

• A gyermek szexuális tevékenységekre való kényszerítése vagy csábítása függetlenül attól, hogy az áldozat tisztában van-e azzal, hogy mi történik vele
Oktatási és nevelésbeli elhanyagolás

• Az életkornak megfelelő szellemi fejlődés támogatásának hiánya
• Gyermekek bevonása pornográf anyagok megtekintésébe vagy készítésébe, valamint a szülő vagy a gondozó, ill. felnőtt személy szexuális tevékenységének figyelésébe• Iskolalátogatási kötelezettség elmulasztása

• A gyermek speciális képzési, fejlesztési szükségleteinek elmulasztása

1. ABÚZUS (Bántalmazás)

1.1. Fizikai bántalmazás

1.1.1. Fizikai sérülést okozó bánásmód fajtái, tünetei

Bőrelváltozások

A leggyakoribb elváltozások a bőrön láthatók (zúzódások, égések, horzsolások, hegek). Ha ezek az elváltozások a háton, törzsön, fej és nyak hátsó részén vannak, "okozott" sérülésre kell gyanakodni. Ilyenkor általában az elváltozás alakja, nagysága többnyire követi az elkövető eszköz formáját. A bőrelváltozások általában nem egy időben keletkeznek, a gyógyulási folyamat különböző fázisában vannak, ami ismétlődő bántalmazásra utal.

Jellegzetes bőrjelenség bántalmazás esetén a haj hiánya és a bőr alatti bevérzés, melyek a haj rángatásából származnak. Nagyon jellemző bőrtünet a harapási nyom. Apró, kerek égések általában cigarettavég okozta sérüléseket jelentenek. Előfordulnak forrázás vagy láng okozta szándékosan okozott sérülések is.

Arc-, nyak- és fejsérülések

A gyermek ütlegeléséhez leggyakrabban használt eszköz az emberi kéz, amely igen súlyos arc-, koponya- vagy agysérülést okozhat. Sérüléskor a fejbőr megduzzad, bevérzik és a vérzés kiterjedése a szemhéjra, arcra árulkodó jele lehet az elszenvedett sérülésnek. Az emberi kéz okozta fejsérülések gyermekkorban olyan súlyosak is lehetnek, hogy a gyermek azonnali halálát okozzák. Ismétlődő inzultus, mely mikro-agykárosodáshoz vezethet mentális retardatió­ban, epilepsiás rohamokban, motoros és pszichés zavarok képében jelentkezik. Ezek a következmények a bántalmazást követően hónapokig, évekig nem válnak felismerhetővé.

Fojtogatás

A fojtogatás után viszonylag kevés nyom marad, az arcon apró bevérzések láthatók, különösen a szemhéjaknál. A fojtogatást igen gyakran ruhával vagy párnával végzik, amely nem jár külsérelmi nyomokkal. Az ilyen módon megfojtott gyermek még a legtapasztaltabb orvos számára sem mutat jól azonosítható tüneteket.

A fojtogatás motivációi eltérőek lehetnek, vannak anyák, akik stressz állapotban, felindultan fojtogatják gyermeküket, mások pedig megfontolt rendszerességgel teszik ezt, majd orvoshoz viszik a gyermeket, ha elvesztette az eszméletét.

Megrázott gyermek szindróma

A csecsemők, kisgyermekek megrázása az egyik leggyakoribb bántalmazási forma. Súlyos formáját Caffey 1974-ben írta le, mely úgy jön létre, hogy az újszülött vagy fiatal csecsemő rázása egyrészt az agyi vénák feszülését, szakadását okozhatja, mely a központi idegrendszer belső vérzéséhez vezet, másrészt a nyakcsigolya sérülése következhet be, mely a gyermek halálát okozhatja. Jellemzője a külsérelmi nyom hiánya, mely késlelteti a kórisme időben történő felállítását. Koponyán belüli vérzés, nyakcsigolya sérülés, ismeretlen eredetű eszméletvesztés esetén mindig gondolni kell rá. Elkövetésének leggyakoribb oka, hogy a szülő nem bírja elviselni a gyermek sírását.

Csonttörések

A gyermekek fizikai bántalmazásakor a különböző törések előfordulását 30-50% között említik. Az esetek felében egyetlen csont törik, de gyakran több csont is érintett. A csonttörések mintegy kétharmad része a felkar és a combcsont töréséből származik. A koponyatörések gyakoriságát 35%-ra teszik, ritkább az alkarcsont a gerinc, a boka és egyéb csonttörések gyakorisága. Egy éven aluli csecsemőknél a combcsont törése szinte kizárólag bántalmazás miatt keletkezik.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére