Szabó Istvánnak a pécsi jogászprofesszorokról Kajtár István antológiájában írt könyvismertetéséből kimaradt Flachbarth Ernő nemzetközi hírű jogászprofesszor neve.
Ő kezdetben a Debreceni Egyetemnek volt a nemzetközi jog tanára 1950-ig, amikor a kar "szüneteltetésére" került sor, és amikortól Pécsre került, ahol 1955-ben bekövetkezett haláláig szolgált.
Flachbarth Ernő igen széles látókörű, kiváló professzor volt, akiről a Debreceni Tudományegyetem tanárairól megjelent munka II. kötetében (szerkesztette: Szabó Béla, Debrecen 2004. 114-153.l.) az olvasható, hogy "haláláig a tudomány szenvedélyes művelője, az egyetemi ifjúság kiváló nevelője volt."
Az emlékkönyv több oldalon keresztül 60 tudományos munkájáról emlékezik meg. A könyv megállapításával egybehangzóan, kiváló memóriáját említvén, én is tanúsíthatom, mint volt tanítványa, hogy egy-egy előadásán megközelítőleg félezer dátumot sorolt fel emlékezetből.
Az antológiában említett további szereplők színes egyéniségének megismeréséhez talán érdekesnek tűnő, két személyes élményből fakadó adalékkal járulnék hozzá.
Azt, hogy milyen következetesen ragaszkodtak a professzorok álláspontjukhoz, az alábbi eset is bizonyítja. A Miskolci Jogakadémián Molnár Kálmán közjoga volt használatos, mely munkáról Szontagh Vilmos professzor több kritikát is írt, és kifogásolta a szerzőnek azt az álláspontját, mely szerint a főkegyúri jogot "egyházhatalmi jogosítványnak" értékelte az ő nézetével szemben, amely szerint az valójában "államhatalmi jogosítvány". A vita több fordulóban, nyomtatásban is folytatódott (így például: Szontagh: Adalékok a magyar főkegyúri jog kérdéséhez. Miskolci Jogászélet, 1931.).
A vita során Szontagh Vilmosban Molnár Kálmán párbajra hívásának szándéka is felmerült, amelytől azonban végül Bruckner Győző eltántorította.
Az 1943-44. évi finnországi ösztöndíjas időm alatt pedig a díszmagyart viselő Csekey Istvánról egy Dorpatban készült fénykép került elő, őt svéd trónörökösként megjelölve. Mivel a trónörökös akadályozva volt a Dorpatba való utazásban, a fotósok Csekeyt tüntették fel svéd trónörökösként az általuk Helsinkiben közzétett felvételen.■
Lábjegyzetek:
[1] A szerző ny. egyetemi magántanár
Visszaugrás