Sokunk számára ismert Benjamin Franklin neve, aki nemcsak kiváló politikus volt, hanem jeles gondolkodó is. Korának elismert filozófusaként számos citátuma kering ma is közkézen, amelyek közül egyiket-másikat ma is érdemes felidézni és megfogadni. Ezek sorából több is kiemelkedik, amelyekre mi is komoly önismereti haszonnal kereshetünk rá.
Franklin egyik - talán nem széles körben ismert - mondása szerin a világ számára jelentett nettó értékünk úgy keletkezik, hogy a jó tulajdonságainkból kivonjuk a rosszakat.
A teljesség igénye nélkül az alábbi rossz, elhagyandó szokásokat említi meg és szedi listába:
• Ne legyünk álszentek, s ne kritizáljunk másokat azért, amit magunk is (akár naponta) megteszünk vagy elkövetünk.
• Ne fedjük fel mások előtt túl korán a terveinket, mivel az sokaknál kiverheti (az irigységi vagy féltékenységi) biztosítékot.
• Ne hanyagoljuk el magunkat, mert nem jönnek el többen a temetésünkre azok közül, akik magukra igen, de reánk (viszonzásként) soha nem, vagy alig gondolnak.
• Ne tegyünk úgy, mintha jól lennénk, amikor pocsékul vagyunk, s ne szégyelljük kimondani azt, ha valami tré, vagy amitől cudarul érezzük magunkat. S ne tartsunk kapcsolatot olyan személyekkel, akik (építően) nem hozzáadnak, hanem sokkal inkább elvesznek tőlünk és belőlünk.
• Unjunk már rá végre az örökös halogatásra, mivel éppen emiatt toporgunk évek óta ugyanott!
S leginkább az aktuális felállítási helyzetünkben, megszokottan és egyhelyben
• Fejezzük be az örökös panaszkodást, mivel a problémáinkat soha senki nem fogja megoldani helyettünk. Mivel a panaszkodással futószalagszerűen csak további problémákat gyártunk és újakat generálunk.
• Ne terjesszünk szóbeszédet, mivel nekünk sem esik jól, ha velünk kapcsolatban ezt éljük meg, vagy bármikor ezt tapasztaljuk.
• Ne pletykálkodjunk másokról, s tegyük fel magunknak a kérdést, hogy: nem az irigység vagy a féltékenység miatt űzzük-e megszokásból az ehhez kapcsolódó ipart?
Mivel a fentiek lajstromba vétele egyáltalán nem tűnik olyan bonyolultnak, talán érdemes lehet ezzel és ily módon indítani az új évet. Akit érdekel, annak az alábbi kép sejtetheti azt, hogy milyen eredményt várhat és milyenekkel találkozhat:
A váltáshoz, valamint a változáshoz egyébként elegendő akár eggyel is hozzálátni és neki kezdeni. Mert a kis lépések és a nagy türelem jegyében aztán év közben, vagy a következő év elején már folytathatjuk is ezt a szériát, a következővel. Persze az sem egy izgalommentes szellemi kihívás, ha a fentieket saját repertoárral bővítjük és gazdagítjuk. Nem kell ebben feltétlenül és minden áron rendszert látni és teremteni. S annak se dőljünk be, hogy változást csak külső segítő szakember által lehet és tudunk elérni. Egyszerűen azért, mert nélkülünk soha semmi nem megy és nem fog menni, hiszen a változás és változtatás igénye mindig nálunk és mindig fejben dől el. Emiatt még a szkeptikusoknak is érdemes lehet ennek a kalandnak nekifutni. Még akkor is, ha a már idézett Franklin szerint három dolog létezik, amely nagyon kemény:
• az egyik az acél,
• a másik a gyémánt,
• a harmadik pedig a már többször kihangsúlyozott önismeret.
Ez utóbbi, vagyis az őszinte szembenézés önmagunkkal tesz igazán próbára és mérlegre minket. Ha ez sikerül, akkor igazán megméretünk és az a legjobb, ha azon a bizonyos mérlegen nem találtatunk könnyűnek. Ha ide eljutunk és ez megvan, akkor innen már csak felfelé vezet az út.
Mindez a találkozás önmagunkkal házilagosan kivitelezett empátiakurzus jegyében valahogy így nézhet ki:
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás