Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

T. Nagy Erzsébet: A Cégközlönyben való közzétételre nyitva álló határidők számítása (GJ, 2000/5., 8-9. o.)

A gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 53. § (1) bekezdésének b) pontja kimondja, hogy a gazdasági társaság megszűnik, ha a társaság elhatározza jogutód nélküli megszűnését. Az 57. § szerint jogutód nélküli megszűnés esetében felszámolási eljárásnak, vagy - a cégbíróság által történő hiva-talbóli törlés esetét kivéve - végelszámolásnak van helye.

A végelszámolás részletes szabályait a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (Cstv.) határozza meg. A Cstv. 65. §-a kimondja, hogy a végelszámolási eljárás kezdő időpontja a jogutód nélküli megszűnésről rendelkező határozatban megállapított időpont, amely nem lehet korábbi, mint a megszűnést kimondó határozat kelte. Gyakran előfordul, hogy a cég a végelszámolás kezdő időpontját nem a végelszámolás elhatározásának napjában, vagy azt rövid idővel követő napban határozza meg, hanem olyan határozatot hoz, hogy a végelszámolási eljárás a határozat meghozatalát követő jóval későbbi időpontban vegye kezdetét. Elképzelhető tehát, hogy március 20-án olyan határozat születik, amely szerint a végelszámolás kezdetét július 1. napjában határozzák meg.

A cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (Ctv.) 29. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a cég bejegyzett adataiban bekövetkezett változás bejegyzése iránti kérelmet - törvény eltérő rendelkezésének hiányában - a változástól számított 30 napon belül kell előterjeszteni a cégbíróságnál. Ebből következően a végelszámolás elhatározásának tényét, mint változást az elhatározás időpontjától számított 30 napon belül bejelentik a cégbíróságnak.

A Ctv. 30. § (1) bekezdése kimondja, hogy a változás bejegyzése iránti eljárásra a cégbejegyzési eljárás rendelkezései megfelelően irányadóak. Ebből következően a cégbíróság a bejegyzésről, változás bejegyzésről jogi személyiség nélküli cégek esetében legkésőbb a kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül köteles dönteni, jogi személyiségű cégek esetében pedig 60 napos határidő áll rendelkezésére. Így tehát, ha hiánypótlási eljárásra nincs szükség, és a cég a változás bejegyzése iránti kérelmét a döntést követően azonnal - a pl. 30 napos határidőt be sem várva - benyújtja a cégbírósághoz, megeshet, hogy a végzés maga jóval előbb megszületik és kerül közzétételre, mint ahogy a végelszámolási eljárás elkezdődne.

A példánál maradva: A cég a március 20-án meghozott döntése alapján az iratokat március 25-én benyújtja a cégbírósághoz, ahol elindul a cégbíróság számára kötelező elintézési határidő. A cégbíróságnak ügyelnie kell a határidő betartására, hiszen a Ctv. 42. § (2)-(3) bekezdései alapján, ha döntési kötelezettségének nem tenne eleget, végső soron ezen adatváltozás bejegyzésére a törvény erejénél fogva sor kerülne, anélkül, hogy annak jogszabályszerűségét a bíróság vizsgálhatná. A bíróság tehát mindenképpen törekszik majd arra, hogy a rendelkezésre álló határidőn belül megvizsgálja a cég kérelmét. A határidő a példánk esetében jogi személyiség nélküli cégnél április 25-én, jogi személyiségű cég esetén május 25-én lejár.

A Cstv. 66. §-a alapján a cégbíróság a végelszámolási eljárásról szóló végzését közzéteszi a Cégközlönyben. Erre általában a végzés meghozatalát és kézbesítését követő 23 héten belül sor kerül. A cégbíróság a végzése meghozatalát követően, a cégnyilvántartásra vonatkozó számítógépes programban foglaltaknak megfelelően utasítást ad a végzés közzétételre alkalmas formába öntésére, illetve számítógépes úton jelzi, hogy a közzétételnek nincs akadálya. A cégbíróságnak természetesen kötelessége, hogy a közzétételre alkalmas végzést mielőbb továbbítsa megjelenésre. A Ctv. 9. §-a az Igazságügyi Minisztériumot, mint a Cégközlöny hivatalos lap gondozóját kötelezi arra, hogy a bíróság által közzétételre továbbított közlemények tényleges közzététele 30 napon belül megtörténjen.

A közlemény kötelezően tartalmazza a hitelezőknek szóló felhívást, amely szerint követeléseiket a közzétételtől számított 40 napon belül kell bejelenteniük a végelszámolónak. A kifejtettekből következően a végelszámolásról szóló végzés közzétételét követően a hitelezők számára rendelkezésre álló 40 napos határidő eltelhet addigra, amíg a végelszámolási eljárás egyáltalán megkezdődne. A végelszámolási eljárás tényleges megkezdési időpontjáig ugyanakkor még a cég vezető tisztségviselői látják el a cég irányítását, a végelszámoló - aki nem feltétlenül velük azonos személy - erre nem jogosult. Nincs olyan személy tehát, akinél a hitelezők a követeléseikkel jelentkezhetnének. Önmagában az is furcsának minősíthető, hogy a végelszámolási eljárás bírósági közzététele még az előtt megtörténhet, mint ahogy a végelszámolási eljárás egyáltalán megkezdődne.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére