Fizessen elő az Európai Jogra!
ElőfizetésAz Európai Unió Bíróságának ítéletei adott esetben tudnak meglepőek is lenni, melyek az uniós jogalkalmazást teljesen felforgatják. Az utóbbi időben egyre több olyan ítélet látott napvilágot, mely az acte claire-esetek szűkebb értelmezése kapcsán kimondták, hogy az adott tagállam legfelsőbb igazságszolgáltató fóruma uniós jogot sért, amikor az előtte folyó eljárásban felmerült kérdést nem terjesztette fel előzetes döntéshozatali eljárás keretén belül a Bírósághoz. Ugyancsak ez a gyakorlat látszódik az EJEB ítélkezési gyakorlatában. Jelen tanulmányban a közelmúltban született jogesetek kapcsán mutatom be a két bíróság gyakorlatát. Ebből az látszik igazolódni, hogy acte claire-tan tulajdonképpen nem is létezik[2]...
Az acte claire-tan az EUB joggyakorlata által lett az uniós jogalkalmazás egyik elve. Először a Da Costa-ügyben[3] alkalmazta az EUB főtanácsnoki indítványra. Ezen esetig teljesen egyértelmű volt a gyakorlat: amennyiben olyan nemzeti bíróság ellőtt van eldöntendő, az uniós jog értelmezésével kapcsolatos kérdés, melynek határozata ellen nincs jogorvoslati lehetőség, a tagállami bíróság köteles előzetes döntéshozatalra felterjeszteni a kérdést[4]. A rendelkezés fő célja az uniós jog egységes alkalmazása volt. A kölcsönös bizalom és együttműködés elvéből fakadóan azonban először a Da Costa-ügyben a Bíróság is úgy döntött, hogy a tagállami bíróságokat nagyobb mozgástérrel lehet felruházni, így kismértékben ugyan, de lazított a felterjesztési kötelezettségen[5]. Majd a Cilfit-üggyel[6] bekerült az esetjogba: három feltétel valamelyikének fennállása esetén nem köteles a tagállami bíróság felterjeszteni a kérdést: (1) ha a kérdés nem bír relevanciával az adott ügy kapcsán, vagy a kérdésre adott válasz nem befolyásolja a jogvita eldöntését; (2) ha a bíróság korábban már döntött hasonló ügyben (acte éclaire); (3) az acte claire- esetek, amikor nyilvánvaló a közösségi jog helyes alkalmazása, hogy az alkalmazó bíróságban semmiféle észszerű kétely kialakítására nem alkalmas. Az előterjesztés kötelezettsége alóli kivételek megítélését pedig további szempontokhoz kötötte.
A tannal kapcsolatosan a jogászvilág megosztott volt. Egyes szakértők nagy engedménynek tartják a bevezetését, mások kifejezetten sérelmezik, hogy annyira szigorú követelményeket támaszt az EUB az "észszerű kétely" megléte körében, hogy rendkívül nehezen alkalmazható. A szükségesség fogalmának magyarázata mindig okoz problémát. Vannak olyan szakmabeliek, akik a tan gyakorlati jelenlétét szinte tagadják.[7] E legutóbbi véleményt erősíti, támasztja alá a Bíróság 2018. szeptemberi ítélete is.
Az EUB gyakorlata alapján fő szabályként a tagállami bíróság megítélésére tartozik, hogy saját maga el tudja-e dönteni a jogkérdést, vagy kéri az EUB segítségét. A Bírósághoz fordulás "szükségessége" körében az EUB az ún. Foglia-ügyek[8] óta csak nagyon óvatosan kérdőjelezte meg a nemzeti bíróságok mérlegelési jogát. Ezen ügyekben kifejezetten utalt arra, hogy amikor ezt megteszi, akkor a szükségesség hiányára a kérdés hipotetikus jellegére, irreleváns voltára utal általában. A gyakorlatban ez úgy nyilvánult meg, hogy a Bíróság egy ún. "nyilvánvalósági tesztet" alkalmazott, ugyanakkor az esetek többségében a nemzeti bíróságok értékelésére hagyatkozott, amennyiben az előterjesztés pl. hiányos volt a szükségesség feltétele körében. Az EUB több ügyben kifejtette, hogy "...az állandó ítélkezési gyakorlat szerint a nemzeti bíróság által saját felelősségére meghatározott jogszabályi és ténybeli háttér alapján - amelynek helytállóságát a Bíróság nem vizsgálhatja - az uniós jog értelmezésére vonatkozóan előterjesztett kérdések releváns voltát vélelmezni kell."[9]
A Cilfit-doktrínában foglaltak sokáig tartották magukat a gyakorlatban - noha sok szakmai támadásnak volt kitéve. Az acte éclaire és az acte calire-tan immár átfogják azon eshetőséget is, hogy a megelőző döntések nem előzetes döntéshozatali eljárásban születtek, és a jogvitában felmerülő kérdések nem mutatnak teljes hasonlóságot.
2018. október 4-én született azon bírósági ítélet,[10] mely elmarasztalta Franciországot, mely mérföldkő az eddigi ítélkezési gyakorlatban. Az ügy tárgyát tekintve is érdekes volt (az első három bizottsági előterjesztés), azonban az ítélet 4. hivatkozási pontja kapcsán volt áttörő: a Francia Államtanács (Conceil d'État) gyakorlatának
- 8/9 -
(konkrét ítéletének) uniós jogba ütközését mondta ki, mely egyedülálló eddig. A jogsértés (az EUMSZ 267. cikk 3. bekezdésének megsértése) ugyanis abban is megtestesül, hogy a Francia Államtanács nem fordult az EUB-hoz előzetes döntéshozatal iránti kérelemmel.
Az ügyben a felperes Európai Bizottság azt kérte a Bíróságtól egy kötelezettségszegési eljárás keretén belül, állapítsa meg, hogy a Francia Köztársaság megsértette az EUMSZ 267. cikk 3. bekezdését azáltal, hogy nem terjesztett elő előzetes döntéshozatal iránti kérelmet azon, forrásadó beszedésével kapcsolatos részletszabályok megállapítását megelőzően, melynek a beszedését a Bíróság összeegyeztethetetlennek ítélte meg az EUMSZ 49. és 63. cikkeivel a 2011. szeptember 15-i Accor-ítéletében[11]. Ezáltal megsértette a Bíróság által értelmezett uniós jogot, amikor a francia leányvállalatoktól osztalékban részesülő francia anyavállalat és valamely másik tagállamban letelepedett leányvállalatoktól osztalékban részesülő ugyanilyen anyavállalat között hátrányosan megkülönböztető és aránytalan bánásmódot tartott fenn.
A kérdéses ügyben a Bizottság a Conseil d'État (Franciaország Államtanácsa) által kialakított gyakorlatot is támadta, mivel két olyan ügyre hivatkozott, melyet a Francia Államtanács az Accor-ítéletet követően hozott, s melyekben az uniós jog megsértésével beszedett forrásadó visszaigénylésének a feltételeit dolgozta ki.[12] Ezen keresztül ugyanis - álláspontja szerint - az Accor ítéletben foglaltak érvényesülését akadályozta. A Bizottság így két fő kérdésben kért döntést az EUB-tól: az egyik a vonatkozó adójogszabályok tekintetében összeegyeztethetők-e a külföldi leányvállalatok által kifizetett osztalékok után megfizetett forrásadó visszaigénylésének részletszabályai az Accor-ítéletben részletezett uniós joggal; a másik: megsértette-e az előzetes döntéshozatalra utalási kötelezettséget egy olyan bíróság, melynek határozatával szemben nincs jogorvoslati lehetőség.
2011. szeptember 15-én az EUB kihirdette az ún. Accor-ítéletét. Az alapügyben a francia Legfelsőbb Bíróság járt el. Az Accor, egy francia jog alatt működő gazdasági társaság, mely a francia adóhatóságtól a más tagállamban letelepedett leányvállalataitól kapott osztalékok újrafelosztása után fizetett forrásadó visszatérítését kérte. A kérelem alapja az volt, hogy a francia jog szerint a visszatérítési jog megillette azon társaságokat, melyeknek kizárólag belföldön volt(ak) leányvállalata(i). Az adóhatóság elutasította az Accor kérelmét, így az peres eljárást indított a francia bíróságok előtt. A francia Államtanácshoz került az ügy, aki előzetes döntéshozatali kérelmet terjesztett elő.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás