Megrendelés

(Konferencia) Frivaldszky János: Milyen alapelvek és értékszempontok alapján tekintsünk korunk migrációs válságára? (IAS, 2016/2., 235. o.)[1]

Beköszöntő

A jelen konferencia anyaga közreadásának elkészültét az tette lehetővé, hogy Dr. Tóth Tihamér tanár úr szakadatlan bátorítására, buzdítására egy menekült- és migránsválsággal foglalkozó konferencia megszervezésére adtam a fejemet. Ezen erkölcsi támogatását is magam mögött tudva a lus naturale kutatócsoport (PPKE JÁK, Jogbölcseleti Tanszék) vezetőjeként egy tudományos műhelykonferenciáját szerveztem 2015. november 12-én a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és Jog- és Államtudományi Karán "Milyen alapelvek és értékszempontok alapján tekintsünk korunk migrációs válságára?" címmel.

Korántsem volt könnyű vállalkozás több szempontból sem. Egyrészt azért, mert hazánk is nagymértékben érintett volt e tekintetben, s mert kormánya határozott és radikális megoldást választott. Másrészt, mert nagyon összetett, sokoldalú kérdésről van szó. S végül, mert alig állt rendelkezésre használható tudományos, vagy bármilyen olyan szakirodalma a kérdésnek, amelyből a mostani válság megítélhető vagy akár csak megérthető lenne.

Amire vállalkoztunk az az tehát, hogy a megértés és megítélés elméleti és gyakorlati erkölcsi alapelveit találjuk meg e menekült- és migránsválság helyes megközelítéséhez és lehetséges kezeléséhez. Ezen túl a nemzetközi jogi és az európai jogi szabályozást tekintettük át, továbbá megvizsgáltuk azt is, hogy a nemzetközi szervezetek és a Katolikus Egyház mit és milyen intézményi keretekben tesznek konkrétan a menekültek megsegítésére.

Reméljük, hogy a Tisztelt Olvasó megérzi törekvésünk őszinteségét, jószándékúságát, és talán némely támpontot is kaphat e publikációkból egy olyan rendkívül nehéz és összetett kérdés mikénti megítéléséhez, amely szinte biztosan még évekig komoly kihívás lesz hazánk és Európa, de az egész világ számára is. Vannak azonban olyan figyelemre méltó hangok is, amelyek a válság nehézség-oldala mellett a kölcsönös gazdagodás lehetőségét emelik ki, és az ennek megfelelő elméleti és gyakorlati hozzáállást szorgalmazzák.

Budapest, 2016. május 5.

- 235 -

Lábjegyzetek:

[1] A szerző a "Ius naturale" kutatócsoport vezetője.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére