Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Verebics János: Az üzleti élet szerződései az új Ptk.-ban (MJ 2013/10., 588-597. o.)

1. A 2014. március 15-én hatályba lépő új Ptk., a 2013. évi V. törvény egyes szerződésekre vonatkozó szabályai a hatályos Polgári Törvénykönyvhöz képest mind jogdogmatikai, mind koncepcionális szempontból egyaránt számos változást hoztak. Igen nagyszámú az egyes szerződéseket, szerződési altípusokat érintő pontosítás, kiegészítés, részbeni újraszabályozás is. A kodifikáció folyamatának alapvető célkitűzésével összhangban olyan, a piacgazdaság követelményeinek megfelelni kívánó szabályozási rendszer jött létre, ahol a felek szerződési autonómiájának messzemenő tiszteletben tartása, a szabályozás diszpozitív jellegének erősödése mellett a jogalkotó tudatosan igyekezett a vagyoni forgalom követelményeit kielégítő, korszerű rendszert kialakítani.

A jogalkotó a kódex monista jellegéből adódóan az egyes szerződéstípusok szabályozása körében az üzleti forgalom és a magánszemélyek szerződési kapcsolatait egyaránt kiszolgálni tudó modell kialakításra törekedett. Mint Vékás Lajos kiemeli, a szakmai előkészítés során az üzleti világ szerződéstípusait (bizomány, fuvarozás, szállítmányozás, ügynöki megbízás stb.) eleve erre az igényszintre modellezték, de az üzleti forgalomban és a magánszemélyek kapcsolataiban egyaránt fontos szerepet játszó szerződéstípusoknál (adásvétel, lízing, vállalkozás stb.) is a professzionális üzleti élet követelményszintje volt a mérvadó. Fennmaradt a fogyasztóvédelmi normák külön kezelése: bár a fogyasztói szerződés fogalma a Ptk.-ból kikerült, a kódex a fogyasztóval kötött szerződésekre az Európai Unió jogával összhangban továbbra is megállapít kógens, csak a fogyasztó javára eltérést engedő szabályokat. Viszonylag kis számban természetesen maradtak olyan szerződéstípusok is, melyek szinte kizárólag csak magánszemélyek kapcsolataiban jutnak szerephez (tartási szerződés, ajándékozás, haszonkölcsön stb.).

Az egyes szerződéstípusok, a szerződési rendszertan kialakításakor azok gazdasági tartalma jelentette a legfontosabb rendező elvet: új szerződéstípus bevezetésére kizárólag abban az esetben került sor, ha esetében az önálló, más szerződésektől elkülöníthető tartalom kimutatható volt. A rendszeralkotásban az üzleti forgalom követelményei is megjelentek: így kerültek egymás mellé a gyártóktól és a szolgáltatások nyújtóitól az áruk, szolgáltatások a végső felhasználóhoz való eljutását biztosítani tudó szerződéses konstrukciók. Ez sokszor a hatályos Ptk. [1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.)] dogmatikai rendszerétől való elszakadással és az adott típus dogmatikai "átsorolásával", új szerződéstípus kialakításával vagy akár a régi megszüntetésével, jelentős átalakításával járt együtt. Az új megoldások sokszor a bírói gyakorlat felől érkező jelzésekre reagáltak, az ítélkezési gyakorlat eredményeként kialakult megoldásokat emeltek be a törvénybe vagy épp céljuk a gyakorlatban felmerült értelmezési nehézségek felszámolása, egy-egy kérdésben egyértelmű helyzet teremtése. Mindemellett az alapvető cél a bevált megoldások fenntartása, a beavatkozás minimalizálása maradt: változásra ott és annyiban került sor, ahol azt a gazdasági és társadalmi viszonyok változása indokolta.

Eörsi Gyula tétele a szerződések rendszertani csoportosításának többféle lehetőségéről ma is érvényes: az a jogdogmatikai megközelítés, mely alapvetően és klasszikusan a tulajdonátruházás, a más javára kifejtett tevékenység kötelmei, a használat kötelmei, a társulások, a pénz- és értékpapírkötelmek, a tartási és életjáradéki szerződések, végezetül az ingyenes szerződések között tesz különbséget, igencsak relatív természetű, hiszen bizonyos szerződésfajták több csoportba is sorolhatók. Azok a jellegzetes szempontok, melyek alapján egy-egy szerződéscsoport kialakítható, a konkrét gazdasági viszonyok, a forgalmi élet mindenkori sajátosságaihoz igazodnak.

Ez alapján nemcsak védhető, de szükségszerű is, hogy a gazdasági és társadalmi változásoknak megfelelően az 1959-es kódex szerződési rendszerétől eltérő megközelítés kapjon teret. Az adásvételi szerződés, mint az árutulajdon bármely tárgyának létrehozására irányuló kötelem felfogása feleslegessé teszi (illetőleg a fajta és mennyiség szerint meghatározott dolog határidős adásvételére vonatkozó speciális szabályok formájában az adásvételbe integrálja) a szállítási szerződés külön szabályozását, a hatályos Ptk.-ban még a szállítási szerződéssel együtt szabályozott, ám nem minden esetben tulajdonátruházásra irányuló közüzemi szerződés azonban most - közszolgáltatási szerződésként - a vállalkozási szerződések közé kerül. Megszűnik a mezőgazdasági termékértékesítési szerződés önállósága: a tulajdonátruházás mozzanatát kiemelve azonban az új Ptk. önálló szerződésként szabályozza a saját termelésű mezőgazdasági áru szolgáltatására kötött adásvételi szerződést és a vevő közreműködésével előállított mezőgazdasági áru szolgáltatására kötött adásvételi szerződést, ugyanakkor a tevékenységkifejtésre irányuló mezőgazdasági vállalkozási szerződést a vállalkozási szerződés altípusaként szabályozza.

Sok esetben egy, a hatályos Ptk.-ban még önálló szerződés annak fő tartalmának megfelelően egy tágabb típus altípusaként kerül besorolásra: ilyen pl. a fuvarozás, mely az új Ptk.-ban a vállalkozási típusú szerződések közé kerül. Az új Ptk.-ban alkalmazott kodifikációs technikából adódóan (egy-egy Címen belül először a minden fejezetre irányadó - a kötelmek közös szabályainak és a szerződések általános szabályaival együtt alkalmazandó - általános szabályok kerülnek kibontásra, s ezt követik az egyes szerződési altípusra vonatkozó specifikus rendelkezések) az lényegesen letisztultabb, egységesebb szabályozási környezet kialakulását eredményezi.

- 588/589 -

Egyes, a kereskedelmi szerződések rendszerét erőteljesen befolyásoló tényezők a Kötelmi Könyv általános részét, sőt a kódex alapvető szabályozási irányultságának, módszerének változásaira vezethetők vissza. Ilyen szerződési általános részi változás a jogátruházás és a szerződésből eredő jogok (a szerződési pozíció) teljes körű átruházhatóságának lehetővé tétele, az adásvétel szerződés esetében az adásvételre vonatkozó szabályok a jog vagy követelés visszterhes átruházására vonatkozó szerződésekre, a bérleti szerződés esetében pedig a dologbérlet szabályainak a jogok időleges gyakorlásának más személy részére, ellenérték fejében történő átengedésére való alkalmazása. A szerződést biztosító mellékkötelezettségek a hatályos Ptk.-beli szabályozása a zálogjog annak létszakaihoz igazodó, az új Ptk. Ötödik Könyvébe került újraszabályozásával alapvetően változott meg, ugyanakkor a garancia és a kezesség az egyes szerződések körében biztosítéki szerződésként, önálló szerződéstípus formájában került elhelyezésre.

A kötelmi Különös Részben lényeges újdonságot jelentő szerződéstípusok megjelenésüket azonban szinte minden esetben forgalmi viszonyokban betöltött szerepüknek, elismert jelentőségüknek, önállóan megragadható gazdasági tartalmuknak, egyes esetekben inno­minált szerződésként való, széles körű elfogadottságuknak köszönhetik. Utóbbira jó példa a faktoring és a lízing, előbbire a közvetítői, forgalmazási és a jogbérleti (franchise) szerződés önálló szerződéstípuskénti szabályozása. A bizalmi vagyonkezelés nem sorolható ezek közé: a magyar jogban semmilyen előzménnyel nem bíró, a 2009-es Ptk.-ba "az utolsó pillanatban beerőltetett rendelkezés" (Petrik Ferenc) alighanem inkább annak újszerűsége, mintsem a gazdasági szükségessége révén került a szakmai érdeklődés középpontjába. Vitathatatlanul önálló gazdasági jelentőséggel, elkülöníthető jogi tartalommal rendelkezik viszont számos, az új Ptk.-ban megjelenő altípus és szerződési konstrukció: ilyen a gyűjtő letét, az ingyenes (szívességi) kölcsön, a fizetési megbízási szerződés, az együttbiztosítás, a csoportos biztosítás vagy éppen az egészségbiztosítási szerződés.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére