Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Szivák Péter: Gyermekvédelem és koordináció - másként (Jegyző, 2011/3., 56. o.)

A Veszprém Megyei Bűnmegelőzési és Közbiztonsági Bizottság Család-, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Munkacsoportja az elmúlt években a gyermek és ifjúságvédelem területén jelentkező koordinációs feladatok megyei szintű végzésének egyetlen stabil munkaszervezetévé, színterévé fejlődött. Összehangolja, és közös cselekvéssé formálja a gyermekekkel, családjaikkal foglalkozó, Veszprém megyében működő szervezetek bűnmegelőzési tevékenységét.

2003. július 1. napjától kerültek a megyei gyámhivatalok feladat- és hatáskörébe a társadalmi bűnmegelőzés gyermekvédelemre meghatározott feladatai, melyek ellátása az ekkor kinevezett gyermek- és ifjúságvédelmi koordinátorok feladata lett. E jellemzően koordinációs tevékenységből álló feladatkör végzésének első lépéseként a rendőrséggel történő együttműködés elmélyítését helyezte előtérbe a Veszprém Megyei Közigazgatási Hivatal Megyei Gyámhivatala (továbbiakban: Gyámhivatal), mivel akkortájt a bűnmegelőzés területén ez a szerv töltött be meghatározó szerepet Magyarországon. Rajtuk keresztül lehetett felmérni a gyermekkori bűnelkövetés és áldozattá válás aktuális helyzetét, és megkezdeni szinte a semmiből kiindulva ezt a mára nagy érdeklődésre számot tartó tevékenységet.

Igazi lendületet 2004. évben kapott a Gyámhivatal bűnmegelőzési, koordinációs tevékenysége, amikor is a Veszprém Megyei Bűnmegelőzési és Közbiztonsági Bizottság a "Veszprém megye biztonságáért" integrált társadalmi bűn- és baleset-megelőzési program megvalósítására munkacsoportok alakítását határozta el, és a gyermek és ifjúságvédelem terén jelentkező feladatok ellátására létrehozta a Család-, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Munkacsoportot (CSAGYIM), melynek vezetésére a Gyámhivatal vezetőjét kérte fel.

A munkacsoport 24, a megyében - a gyermek és ifjúságvédelem területén is - tevékenykedő szakmai, civil és egyházi szervezet képviselőiből jött létre. Az "alapító szervek" tevékenységi köre alapján valójában egy megyei észlelő- és jelzőrendszer alakult, amelynek alapvető célja a családok és gyermekek védelme érdekében a kiszolgáltatott helyzetek megelőzése, megoldásuk elősegítése, a szemlélet- és tudatformálás lett.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére